Recenzia elektromobilu Tesla Model 3 - najlepší automobil roku 2017

od | nov 10, 2017 | Tesla | 0 komentárov

Novinár zaoberajúci sa celý život automobilmi a písaním ich recenzií, Doug DeMuro, ten, ktorý pred nedávnom vytvoril neuveriteľne vtipné video, ktoré sarkasticky poukazuje na to, ako “hrozný” automobil je Tesla Model X,  je späť. A tento krát sa zameral na najnovší elektromobil od Kalifornskej elektrickej automobilky, Tesla, Model 3. Tesla Model 3 je “lacný” elektromobil od Tesly, ktorého prvé kusy sa začali dostávať do rúk zákazníkom v októbri tohto roku. Spisovateľ, redaktor a bývalí žurnalista portálu Jalopnik, ktorý svoju vášeň k autám zmenil z písaných recenzií na vtipný a veľmi úspešný YouTube kanál nás v tomto videu prevezie v Modeli 3 a ukáže nám prečo je Model 3 to najlepšie auto roku 2017.

Recenzia Douga DeMuroa

“Stalo sa to takto: Dostal som email od jedného z mojich fanúšikov, ktorý vlastní Tesla Model 3 a opýtal sa ma či chcem spraviť jeho recenziu. Tak som odletel do Kalifornie a strávil som s Modelom 3 celý deň.” povedal DeMuro portálu Autotrader, kde pracuje ako redaktor.

“Zatiaľ doručili len 222 týchto vozidiel, a ja som sa mohol v jednom z nich povoziť, takže haaa haaaa…”

Aplikácia

DeMuro opisuje mnohé aspekty Modelu 3 a jeho funkcií s ktorými sú naši čitatelia s vlastnými elektromobilmi od Tesly už familiárny. Je unesený hlavne aplikáciou, ktorá dáva majiteľovi Modelu 3 naozaj zaujímavé možnosti. Aplikácia v tomto prípade slúži ako primárny kľúč k elektromobilu. Cez aplikáciu sa dajú ovládať napríklad predné svetlá, ktoré môžu začať na povel z aplikácie blikať, keď napríklad neviete nájsť v noci svoje auto na veľkom parkovisku. Tak isto automobil môže spustiť klaksón, otvoriť zadný či predný kufor, spustiť klimatizáciu a nastaviť jej teplotu. Taktiež sa vozidlo automaticky otvorí v momente keď k nemu kráčate, pokiaľ máte so sebou mobil a ste v ňom prihlásený vo vašej Tesla aplikácii. Rovnako sa automobil automaticky uzamkne, keď odkráčate od automobilu s mobilom vo vrecku. Odomykanie a zamykanie automobilu indikujú spätné zrkadlá, ktoré sa vyklopia keď je automobil odomknutý a zasunú späť keď je automobil zamknutý. No aplikácia nie je jediný spôsob ako sa dostať do automobilu.

Karta

Tesla nemohla riskovať, že každý bude mať vždy plne nabitý telefón alebo, že telefón majiteľovi nikdy neukradnú, či ho majiteľ nestratí. Preto Tesla ku každému Modelu 3 pridáva aj “kľúč”. No nejde o klasický kľúč, ide o kartu o tvare a veľkosti kreditnej karty. Túto kartu môžete použiť napríklad v prípade, že chcete automobil požičať kamarátovi, či členovi rodiny. Kartou sa do automobilu dostanete po tom čo ju priložíte k centrálnemu stĺpiku, tesne pod kamerou autompilota na strane vodiča. No a aj keby rodina či kamarát kartu stratili, ešte stále máte možnosť automobil odomknúť, naštartovať a celkovo ovládať z aplikácie, nezáleží na tom kde sa nachádzate. Vaše auto môže byť v Brazílii a vy na Islande, pokiaľ máte internetové pripojenie na vašom telefóne, automobil môžete ovládať.

Zdroj: Tesla

Nabijanie

Doug sa ďalej sústredil na maličkosti exteriéru vozidla. Najviac ho zaujal nabíjací port Modelu 3. Ten má rôzne možnosti otvárenia/zatvárania. Samozrejme jednou z nich je možnosť otvárať nabíjací port mobilnou applikáciou. Druhou možnosťou je port otvoriť dotykom, stačí len málinko pritlačiť a port sa otvorí a následne malým klepnutím zvrchu ho bez námahy zavriete. No toto všetko je vám nakoniec zbytočné kedže port je automaticky. Ak sa k nabíjaciemu portu priblížite s nabíjačkou a stlačíte tlačidlo na nabíjačke, port sa automaticky otvorí a keď vozidlo nabijete a nabíjačku vytiahnete, v momente keď sa od vozidla nabíjačka vzdiali, nabíjací port sa sám uzavrie.

Kufor

Zadný kufor je naozaj priestranný a pod hlavnou častou podlahy kufra, sa nachádza ďalší úložný priestor. Tu Tesla vkladá malú taštičku nástrojov na nabíjanie, ktorú veľmi prakticky vybavila na zadnej strane suchým zipsom aby sa taštička neváľala kade tade po kufri.

Kedže Tesla nemá vpredu veľký spaľovací motor, má kufor aj vpredu, tzv. frunk, DeMuro sa pozrel aj na jeho veľkosť a vybavenie. Predný kufor, ako už Tesla vie z ich predošlých modelov, využívajú ľudia primárne pri nákupoch a tak Tesla veľmi prakticky vybavila predný kufor, schovanými háčikmi na nákupné tašky, ktoré sa vyklopia po stlačení.

Každý z kufrov má na okraji umiestnenú nálepku, ktorá ukazuje na to ako v prípade nehody môžu hasiči odpojiť batériu od automobilu v prednej aj zadnej časti, aby predišli výbuchu či požiaru spôsobeného batériou. V každom kufri sa tak isto, podľa regulácii, nachádza malé svetielko, ktoré je súčasťou tlačidla, ktoré kufor otvorí z vnútra.

Interiér

Ako sa už veľa hovorilo, interiér Modelu 3 je naozaj skúpy na tlačidlá a je naozaj čistý a minimalistický. Pretože regulácie udávajú, že tlačidlo výstražných smeroviek musí byť fyzické tlačidlo, nie digitálne tlačidlo na obrazovke, Tesla musela predsa len jedno tlačidlo v aute nechať. No aby im nekazilo ich krásny čistý interiér, toto tlačidlo je umiestnené hore na streche, hneď pri predných interierových svetlách, v strede automobilu.

V automobile sa nachádza niekoľko držiakov na poháre, nabíjačka na iPhony ako aj na zariadenia s Androidom, resp. zariadenia nabíjané micro USB portom a samozrejme nesmie chýbať veľký stredový panel. Stredový panel je naozaj pevný a pôsobí, ako pevná súčasť interiéru, jeho displej je naozaj krásny, ostrý a hlavne vysoko responzívny. V porovnaní s inými automobilmi a ich dotykovými displejmi, ktoré majú veľmi často pomalú odozvu, pôsobí tento displej ako keby ste vo vozidle mali napevno vložený iPad Pro od Apple.

Na ľavej strane displayu máte všetky informácie jazdy. Od smeroviek, cez rýchlosť až po stierače. A na pravej strane sa primárne nachádzajú mapy. No na displeji toho nájdete omnoho viac. Ovládanie ohrevu sedadiel, klimatizácie, svetiel, hudby, telefónu, hlasitosti, uzamykania vozidla či otvárania garáže, to všetko máte na dotyk prístupné stále z tohto monitoru. A omnoho viac.

V nastavení vozidla si napríklad môžete nastaviť intenzitu svetiel, spôsob brzdenia, spôsob jazdy (komfort, štandard, šport), autopilota, aký odstup si má automobil držať od iných vozidiel a mnoho ďalšieho. No čo DeMura prekvapilo najviac, v týchto nastaveniach si dokonca môžete nastaviť, či po tom čo odstránite nohu z brzdy chcete aby sa auto vôbec nehýbalo, alebo aby sa veľmi pomalinky začalo hýbať dopredu, tak ako to je dnes štandardne pri mnohých automatoch.

Zdroj: Tesla

Jazda

Jazda je podľa DeMura naozaj pohodlná a na jeho veľké prekvapenie automobil nevydáva nie len že žiadne zvuky “motora”, no nepočuť ani žiadne zvuky interiéru, či už vŕzgajúce panely či zle tesniace dvere. S podobnými problémami sa Tesla potýkala pri prvých vyrobených kusoch jej drahších elektromobilov, avšak ako sa zdá pri Modeli 3 sa s nimi úspešne popasovala.

Zrýchlenie je samozrejme neporovnateľné so staršími súrodencami Modelu 3, Modelom S a Modelom X, no je to stále sila a DeMuro tvrdí, že Model 3 hlavne vyniká v zrýchľovaní vo vyšších rýchlostiach, čo je naozaj dobrá vlastnosť pri predbiehaní. DeMuro opisuje jazdu v Modeli 3 ako jazdu v BMW radu 3 len bez drámy, tým myslí zvuky motora.

Pozrite si video DeMura a ak mu náhodou nerozumiete jeho Marylandskému prízvuku, užite si aspoň naozaj blízky pohľad na Model 3, verziu Long Range s autopilotom a 19 palcovými diskami.

Zdroj: TeslaRati

Najčítanejšie články

 • Raketa spoločnosti SpaceX, Falcon 9 verzie Block 5, je pripravená na svoj prvý statický zážeh

  SpaceX sa blíži k veľkému míľniku na ich ceste k čo najväčšej opakovanej použiteľnosti ich rakiet. Prvá raketa Falcon 9 verzie Block 5 stojí na stojane v ich testovacom zariadení McGregor v Texase. Falcon 9 verzie Block 5 tam čaká na svoj prvý statický zážeh. Jedná sa o jadro 1046, ktoré bolo len pred pár dňami premiestnené z ústredia SpaceX v mestečku Hawthorne v Kalifornii do ic…

 • Tesla začala inštalovať solárne panely na masívnej streche Gigafactory 1, bude to najväčšia strešná solárna inštalácia na svete Tesla začala inštalovať solárne panely na masívnej streche Gigafactory 1, bude to najväčšia strešná solárna inštalácia na svete

  Tesla konečne začala pracovať na pokrytí továrne Gigafactory 1 solárnymi panelmi. Keď bude táto továreň hotová, nebude to len najväčšia budova na svete, no bude sa tak isto jednať o tú najväčšiu strešnú inštaláciu solárnych panelov na svete. Rozloha Gigafactory 1 je 5.5 miliona štvorcových stôp čo je cca 511 000 km2. Tesla oznámila už v januári 2017, že plánujú na streche svo…

 • Tesla čelí žalobe od bývalého zamestnanca, ten tvrdí, že automobilka vedome predáva chybné elektromobily Tesla čelí žalobe od bývalého zamestnanca, ten tvrdí, že automobilka vedome predáva chybné elektromobily

  Tesla Inc., Kalifornská automobilka vyrábajuca elektromobily, čelí momentálne žalobe od svojho bývaleho zamestnanca. Ten tvrdi, že Tesla ho vyhodila po tom čo niekoľko krát upozornil na to, že Tesla vykupuje automobily zákazníkov, ktorí sa opakovane sťažovali na kvalitu výrobku či jeho chybovosť a následne ich predáva ako ojazdené vozidlá. Žalujúci tvrdí, že Tesla ho vyhodila prá…

 • SpaceX vypustilo na orbitu svoje satelity Starlink, aerodynamický kryt rakety po prvýkrát v histórii pristál nepoškodený

  Vo štvrtok 22. februára 2018 sa SpaceX, Kalifornská vesmírna spoločnosť vedená excentrickým miliardárom Elonom Muskom, pokúsila o ďalší štart ich rakety Falcon 9. Štart rakety bol úspešný a firma vypustila na obežnú dráhu zeme satelit PAZ, primárny náklad tohto letu. Kedže PAZ, radarom vybavený satelit na snímanie Zeme, nebol ťažký, vážil iba cca 1350 kg, Spa…

 • Volvo plánuje vydať ich kompaktné SUV XC40 v plne elektrickom prevedení

  Volvo plánuje prísť na trh s elektromobilmi už čoskoro a to vďaka ich dcérskej značky Polestar. Polestar 2 by mal byť prvým plne elektrickým vozidlom tejto novo vzniknutej značky a na cestách by sme ho mohli vidieť už koncom roku 2020. No teraz aj samotné Volvo, Švédska automobilka kedysi vlastnená firmou Ford a dnes Čínskou firmou Zhejiang Geely Holding Group Co…

 • Podľa nových štatistík Tesla dominuje v segmente luxusných automobilov, predáva viac ako Nemecká konkurencia Podľa nových štatistík Tesla dominuje v segmente luxusných automobilov, predáva viac ako Nemecká konkurencia

  Tesla Model S dominuje na domácom Americkom trhu luxusných automobilov už zopár rokov, no v Európe sa Tesle doteraz príliš nedarilo. To sa však v poslednom roku zmenilo a Tesla dnes predáva viac automobilov v segmente luxusných sedanov ako hocijaká iná Nemecká automobilka. Elektromobily od Tesly predbiehajú predaje hocijakých iných luxusných vozidiel…

 • Pozrite si použitý prvý stupeň rakety Falcon Heavy na jedinečne detailných fotografiách Pozrite si použitý prvý stupeň rakety Falcon Heavy na jedinečne detailných fotografiách

  Menej ako dva týždne po tom, čo dva bočné prvé stupne rakety Falcon Heavy synchronizovane pristáli na Floride, firma pod vedením Elona Muska sa rozhodla tento týždeň verejne sprístupniť jeden z dvoch prvých stupňov tejto rakety návštevníkom Kenedyho vesmírneho centra. SpaceX sa rozhodlo pre vystavenie prvého stupňa v čase kedy si Národná rada pre vesmír napláno…

 • EMblog štartovacie centrum – sledujte misiu PAZ EMblog štartovacie centrum - sledujte misiu PAZ

  Dátum štartu je 21.februára o 15:17 SEČ. Záložný termín je o 24 hodín neskôr. Štartovacie okno je okamžité a predpoveď počasia je 90% v prospech štartu. Primárnym nákladom je družica PAZ spoločnosti HisdeSAT a sekundárny náklad sú testovacie satelity MicroSat-2a a MicroSat-2b spoločnosti SpaceX, ktoré sú súčasťou ich plánovanej internetovej konštalácie Starlink….

 • SpaceX sa dnes po prvý krát pokúsi o záchranu aerodynamického krytu pri misii PAZ SpaceX sa dnes po prvý krát pokúsi o záchranu aerodynamického krytu pri misii PAZ

  Po niekoľkých odkladoch misie PAZ sme sa po pár týždňoch od štartu rakety Falcon Heavy dočkali dňa ďalšieho štartu rakety Falcon 9. Pre SpaceX ide o štvrtý tohtoročný štart. Raketa Falcon 9 vynesie na geocentrickú dráhu družicu PAZ, ktorá váži 1350 kg + dva satelity Starlink o hmotnosti 2 x 400 kg. Raketa Falcon 9 disponuje použitým prvým stupňom rakety z misie Formosat-5…

 • VW predstavil autonómny, plne elektrický sedan s masívnou 111 kWh batériou

  V posledných 2 rokoch, od septembra 2016, predstavoval Volkswagen svoje plány elektrifikácie svojej letky automobilov. VW postupne predstavil sériu elektrických konceptov, ktoré budú v budúcnosti základom pre ich novú generáciu elektromobilov, ktoré majú prísť na trh v roku 2020. Doteraz sme mali možnosť spoznať elektromobily “I.D.”, “I.D. Buzz” a “I.D. Crozz”. I.D….