Tesla zaostáva s výrobou Modelu 3, dôvodom sú vraj nestíhajúci dodávatelia

od | okt 21, 2017 | Tesla | 0 komentárov

Tesla nestíha s výrobou Modelu 3. Pôvodne sa Kalifornská elektrická automobilka zaviazala vyrobiť tento rok 20 000 kusov ich najnovšieho elektromobilu, Model 3. No Tesla údajne nie je ani len blízko tomuto plánu. Do konca septembra mala Tesla pôvodne v pláne vyrobiť 1500 kusov Modelu 3, no podľa posledných informácií sa Tesle podarilo vyrobiť iba 260 kusov Modelu 3 do konca septembra.
Podľa všetkých dostupných informácii to vyzerá tak, že Tesla zaostáva s výrobou kvôli nestíhajúcim dodávateľom. Ako Musk vysvetlil na akcii predstavovania Modelu 3 a odovzdávania prvých 30 kusov, v Modeli 3 sa nachádza 10 000 súčiastok, ktoré sú dodávané externými dodávateľmi. Z nich sú ⅔ dodávané zo severnej Ameriky, no zvyšok je dodávaný z krajín po celom svete. Pokiaľ len jeden z týchto dodávateľov nebude stíhať s dodávkami a Tesla nenájde vhodnú náhradu za dodávateľa či súčiastku, celý výrobný proces bude musieť byť spomalený, ak nie úplne zastavený.

Toto je teda pravdepodobne dôvod prečo Muskova firma nestíha a prečo sú dodávky pozadu. To aspoň tvrdia analysti investičnej banky Oppenheimer & Co. Tesla spolu s firmou Oppenheimer uistila svojich investorov, že všetky výrobné zariadenia sú nainštalované, funkčné a pripravené na rapídnu výrobu, jediné čo chýba sú niektoré súčiastky od dodávateľov.

No výroba sa snáď zlepšuje lebo v októbri sa konečne začali objavovať vozidlá s identifikačným číslom VIN nad 400 a dokonca aj nad 500. Tak isto vieme, že Tesla si v septembri zaregistrovala až 1334 čísel VIN a teda výroba a dodávky, aj keď signifikantne pomalšie naďalej pokračujú.

Jedným z tých šťastnejších, ktorým Model 3 doručili aj napriek pomalej výrobe je brat Elona Muska, Kimbal Musk, ktorý už svoj Model 3 dostal. Vlastenecky sa pri svojom novom Modeli 3 natočil aj s americkou vlajkou.

No Tesla tak isto priznala svoju chybu:

“Aj keď drivá väčšina našich výrobných podsystémov, v našich oboch továrňach v Kalifornii a v Nevadskej Gigafactory sú schopné operovať vysokou rýchlosťou, spustenie niektorých výrobných systémov trvalo dlhšie ako sa predpokladalo.”

The Model 3 body line slowed down to 1/10th speed

A post shared by Elon Musk (@elonmusk) on

Tesla sa tak isto stretla s obvineniami, že veľká časť Modelu 3 sa stavia ručne, no jedná sa len o klebety, ktoré sa Musk snaží vyvrátiť videami automatickej výroby na svojom instagrame. No aj napriek tomuto Tesla nebude pravdepodobne schopná doručiť viac ako 3000 kusov Modelu 3 svojim zákazníkom do konca tohto roku, čo je o hodne menej ako pôvodne plánovaných 20 000. To či sa Muskovej firme podarí dohnať meškanie v budúcom roku sa ešte len uvidí.

Stamping Model 3 Body Panels (real-time)

A post shared by Elon Musk (@elonmusk) on

Jedno je však isté, Tesla má dlhú tradíciu meškaní s každým svojím vozidlom a ako to tak vyzerá, Model 3 nebude výnimkou a Tesla sa aj naďalej bude tejto tradície držať.

Zdroj: Electrek, TeslaRati, Wikipedia

Najčítanejšie články