OpenAI, výskumná nezisková organizácia vyvíjajúca umelú inteligenciu, ktorej členom predstavenstva a jedným zo zakladateľov je aj výkonný riaditeľ spoločností Tesla, SpaceX či The Boring Company, Elon Musk, a prezident investičného fondu Y Combinator, Sam Altman, sa pripravuje na expanziu. V nedávnom príspevku na Twitteri táto nezisková organizácia oznámila, že aktívne hľadá koordinátora náboru pracovníkov na plný úväzok so sídlom v San Franciscu. Najatá osoba pomôže spoločnosti OpenAI v rozširovaní tímu, od náboru zamestnancov až po adaptáciu nových ľudí v spoločnosti.

OpenAI sa pripravuje na expanziu

Táto správa prichádza po dlhšej odmlke OpenAI na Twitteri. Pred zverejnením tejto pracovnej ponuky bol OpenAI na Twitteri aktívny naposledy začiatkom decembra 2017. Je však zaujímavé, že náznaky rozširovania OpenAI sme mohli zaregistrovať na sociálnych sieťach od minulého roka, keď v novembri firma zverejnila pracovnú ponuku pre strojové učenie. Vzhľadom k tomu, že spoločnosť teraz hľadá HR manažéra (HR – skrátka pre human resources, teda v preklade ľudské zdroje), dá sa z toho predpokladať, že OpenAI sa chystá rozširovať svoje aktivity.

Nezisková spoločnosť vyvíjajúca umelú inteligenciu (AI – skratke pre artificial inteligence, teda v preklade umelá inteligencia) a inteligentné technológie bola založená v roku 2015 na princípoch vývoja umelej inteligencie, ktorá je prirodzene priateľská voči ľudskému vývoju a vývoju inteligentných technológií prospešných pre ľudstvo ako celok. Od založenia OpenAI sú patenty organizácie a výskum prístupné verejnosti, na základe čoho Musk a jeho partneri v projekte dúfajú, že firma pomôže vytvoriť mierumilovnú co-existenciu umelej inteligencie a ľudí.

Musk je stále veľmi skepticky voči AI

Musk neustále opakuje svoje výhrady súvisiace so vznikom “hyperinteligentných” AI technológií. Podobne ako známy teoretický fyzik Stephen Hawking, aj Musk opísal AI ako najväčšiu existenčnú hrozbu ľudstva a možnú príčinu konca ľudskej civilizácie ako takej.

V mnohých prípadoch sú názory Muska na umelú inteligenciu opodstatnené. Vývoj a výskum AI v posledných rokoch už niekoľkokrát dokázal, že technológie majú tendenciu konať a vyvíjať sa veľmi nepredvídateľným spôsobom. Nedávny pokus Microsoftu o vývoj samoučiaceho sa programu na sociálnych sieťach, tzv. “chatbot”, skončil neslávne známym zlyhaním. Ešte v roku 2016, technologický gigant z Redmondu spustil samoučiaci program “Tay” na Twitteri a do 24 hodín sa  tento chatbot dozvedel, ako písať agresívne, antisemitské príspevky. Tay bol okamžite stiahnutý zo sociálnej siete.

Počas posledných pár rokov sa OpenAI podarilo získať solídne zázemie na poli umelej inteligencie. Už v minulom roku bola firma schopná vyvinúť boty (softvérove roboty, ktoré dokážu viesť komunikáciu), ktoré si dokážu vytvoriť svoj vlastný jazyk. Neskôr sa spoločnosti podarilo vytvoriť bot, ktorý porazil špičkového ľudského hráča v internetovej videohre DOTA 2. Spoločnosť tiež vyvinula a sprístupnila vejernosti niekoľko užitočných AI platforiem pre iniciatívy na vývoj umelej inteligencie – napr. OpenAI Gym (projekt zameraný na tzv. “spätnovazbové strojové učenie”) a projekt Universe, vzdelávací algoritmus pre inteligentné technológie.

Zdroj: TeslaRati

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here