Spoluzakladateľ spoločnosti Microsoft, Bill Gates, nedávno spochybnil opatrný pohľad výkonného riaditeľa spoločnosti Tesla Inc. na vývoj umelej inteligencie (angl. skratka AI), tvrdiac, že ​​si nemyslí, že AI predstavuje riziko pre budúcnosť ľudstva.

Pre Wall Street Journal Gates povedal, že ľudia by nemali veriť všetkému čo Musk vyhlási. Jedným z najznámejších je tvrdenie, že ľudstvo by sa malo vážne zamyslieť nad následkami AI a jeho veľkým vplyvom v blízkej budúcnosti. Namiesto toho Gates odporučil, aby sa ľudia vyhýbali panike.

„Toto je vec na ktorej sa s Elonom nezhodneme. Takzvaný problém kontroly, ktorého sa Elon obáva, to nie je niečo, čo by ľudia mali cítiť ako nezvratiteľné … Nemali by sme podľahnúť panike.“

Gates sa so svojim postojom zhoduje aj s výkonným riaditeľom spoločnosti Google z oddelenia AI, Johnom Giannandrom, ktorý taktiež nesúhlasí s Muskovými názormi. Podľa Giannandrea nie je dôvod sa obávať žiadnej AI apokalypsy.

Podľa Google umelá inteligencia nie je nepriateľ

Myslím, že v poslednej dobe sa naozaj veľa hovorí o AI. Existuje veľa ľudí, ktorí sa bezdôvodne obávajú rapídneho vzostupu umelej inteligencie, „ poukazuje John Giannandrea

„Strojové učenie a umelá inteligencia sú mimoriadne dôležité, prinesú revolúciu do našho odvetvia. To, čo robíme, je budovanie inteligentných nástrojov, ako je napríklad vyhľadávací nástroj Google, ktorý na základe týchto pokročilých systémov vieme enormne zdokonaliť a zvýšiť tak jeho úspešnosť.“

Teraz Gates predtým Zuckerber

Pred Gatesom a Giannandreom, musel Musk na sociálnych sieťach konfrontovať zakladateľa Facebooku, Marka Zuckerberga. Musk reagoval na veľmi pozitívne postoje Zuckerberga ohľadne vývoja umelej inteligencie. Na svojom twitterovom účte napísal, že sa s Markom na túto tému rozprával, no že jeho chápanie problematiky je príliš limitované.

Je 3. svetová vojna za rohom?

Musk dlhodobo horlivo upozorňuje pred možnými nebezpečenstvami neregulovaného vývoja AI. Vyjadruje obavy, že ak by niektorý z technických spoločností čí štátov získal dominantné postavenie v tejto oblasti, mohlo by to viesť k veľkým problémom v celosvetovom merítku, či až k 3. svetovej vojne. Podrobne sme sa venovali tejto problematike TU.

Británia – prvá krajina ktorá reguluje umelú inteligenciu

Pred nejakým časom Musk spolu s lídrami v oblasti robotiky a umelej inteligencie podpísali otvorený list Organizácii Spojených Národov, ktorý žiadal o zákaz plne autonómnych zbraní. Niekoľko týždňov po tomto liste sa Británia stala prvou krajinou, ktorá oficiálne zakazuje používanie plne autonómnych zbraní. Krajina sa zaviazala, že do svojich systémov bude vždy implementovať aj kontrolu človekom. Tento prvok je však odlišný od postoju Ruska a jeho úsilia o vytvorenie plne autonómnych útočných dronov.

Teraz keď Gates vstúpil do diskusie o bezpečnosti umelej inteligencie a jej vplyvu, čoraz viac vedúcich predstaviteľov priemyselných odvetví vystupuje, aby sa postavili proti Muskovi v jeho kritickom či bojazlivom pohľade na technológiu AI.

Aký je váš postoj na neregulovaný rozvoj umelej inteligencie?

Zdroj: TeslaRati

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here