Baktérie si “zvykajú” na antibiotiká

Antibiotiká sa používajú už približne 100 rokov. Za ten čas si už niektoré baktérie našli spôsob, ako prežiť a stali sa rezistentnými na terapiu antibiotikami. Baktérie, ktoré úspešne odolávajú antibiotikám, sú vážnym problémom verejného zdravia a spôsobujú smrteľné infekcie. Ak sa nakazíte jednou z týchto rezistentných baktérií, môžete len dúfať, že Vaše telo bude dostatočne silné na boj s infekciou. Ak nebude, zomriete.

Zničia ľudstvo baktérie alebo vyhrajú bakteriofágy?

Do roku 2050 bude viac ľudí zomierať na infekcie spôsobené rezistentnými baktériami než na rakovinu. A čo je príčinou tohto stavu? Nadmerné užívanie antibiotík. Novou zbraňou v boji proti smrteľným infekciám môžu byť bakteriofágy – vírusy, ktoré infikujú baktérie. Odborníci tvrdia, že bakteriofágy sú schopné zničiť väčšinu baktérií rezistentných na antibiotiká. Bakteriofágy sú všade, sú v nás, v našom prostredí, v pôde, vo vode. Riadia celú biosféru, vrátane prostredia, pretože regulujú baktérie, ktoré sa v prostredí nachádzajú. Je to tá najrošírenejšia životná forma na svete.

Modifikované vírusy zabíjajú baktérie na ktoré už dnešné antibiotiká nestačia

Ako to funguje?

Bakteriofágy infikujú baktériu, vštepia do nej svoje DNA. Táto DNA v baktérii produkuje ďalšie bakteriofágy a baktéria následne exploduje a tým je usmrtená. Tým sa do prostredia uvoľní množstvo bakteriofágov, ktoré môžu rovnako infikovať ostatné baktérie. Bakeriofágy sú v podstate pôvodné “antibiotiká” a sú to dobré vírusy, ktoré nám pomáhajú v boji s infekciami. Pred vyvinutím antibiotík, ktoré poznáme dnes, sa fágy používali na potlačenie bakteriálnych infekcií. Táto terapia sa dnes používa len v troch krajinách na svete – v Poľsku, Rusku a Gruzínsku. A je na čase sa k nej vrátiť.

Dnešné antibiotiká už postupne strácajú účinnosť. Počet druhov baktérií, ktoré sú rezistentné na liečbu antibiotikami neustále rastie. Preto sa ľahko môže stať, že to čo dnes jednoducho vyliečime za týždeň antibiotikami nás môže o pár rokov zabiť. A to je naozaj veľmi vážny problém celej svetovej populácie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here