1.Výťahy, ktoré sa hýbu viac než len hore-dole

Čo keby sa výťahy pohybovali do strán namiesto hore a dole? Nemecká firma Thyssenkrupp má na túto otázku reálnu odpoveď: MULTI –  systém výťahov, ktorý nahrádza staromódne kladkové výťahy za výťahy, ktoré jazdia vo viacerých smeroch a dokonca sa navzájom míňajú v jednej šachte. Pohybujú sa na princípe magnetickej levitácie a pomôžu nielen zredukovať čakanie, ale dokonca od základov zmeniť to, ako sú budovy konštruované. Po úspešnom tohtoročnom teste bude prvý debutant spustený v Berlíne v roku 2021.

2. Jednoduchší systém na ochranu domova

Väčšina ochranných systémov je vyvinutá na to, aby sa votrelci nedostali dovnútra. Nest, pobočka firmy Alphabet (ktorá okrem iného vlastní aj Google), stavia svoje ochranné systémy na úplne opačnom princípe. Zameriavajú sa najmä na to, aby sa majiteľ do svojho domova mohol dostať čo najjednoduchšie. Namiesto zadávania hesla stačí zamávať príveskom ku kľúču. A ten sa dá naprogramovať na konkrétne časové úseky. Takže napríklad opatrovateľka sa do domácnosti dostane len vtedy, keď pracuje. Smartfónová aplikácia umožňuje používateľom riadiť systém aj mimo domova. Pokiaľ sa Vám domov bude snažiť vlámať votrelec, aplikácia Vás upozorní 85 decibelovým alarmom! Okrem iného, senzor pohybu Vás upozorní na otvorené dvere a okná.

3. Drony, ktoré zahanbia selfie tyče

Popularita dronov za posledné roky priam explodovala. Najnovšie majú tieto zariadenia  (DJI Spark) aj celkom prozaickú funkciu: pomáhajú robiť lepšie svojky! Ovládajú sa jednoducho mávnutím ruky, majú senzor, ktorý bráni vážnym kolíziám a sú relatívne lacné – od 499$ (avšak ich maximálny dolet je len 16 minút).

4. Ohrievajúce hrnčeky

Každý “kávopič” vie, ako dokáže teplota ovplyvniť chuť kávy. Podľa odhadov máte len 37 sekúnd užiť si svoj obľúbený hnedý životabudič za ideálnej teploty. Ember Technologies našli riešenie aj na tento problém – vyvinuli Ember mug. Pohár z ocele potiahnutý bielou keramikou, ktorý zachová ideálnu teplotu Vašej kávy (49 – 63°C). Teplotu je možné nastaviť si pomocou aplikácie a vydrží približne hodinu bez nabíjania. Hrnčeky sa začali predávať len 9. novembra a už teraz sa predalo vyše 4600 kusov v amerických pobočkách Starbucks.

Najlepšie vynálezy roku 2017

5. Filter vzduchu, ktorý odstráni nečistoty

Väčšina filtrov na vzduch zlepšuje kvalitu vzduchu tým, že zachytáva nečistoty vo filtri. Firma Molekule šla o krok ďalej – nečistoty ničí. Kľúčom je ich špeciálny nanofilter, ktorý reaguje so svetlom tak, že bráni nárastu toxínov, najmä baktérií a plesní. Podobné tomu  ako svetlo žiari na solárnu bunku a generuje elektrinu. Zarážajúca je však cena – skoro $800, plus $99 ročne za nové filtre. Zástancovia ale tvrdia, že kvalitný vzduch za to stojí!

Najlepšie vynálezy roku 2017

6. Prevratné pneumatiky

Z dielne firmy Michelin vyšli “smart” pneumatiky – vzduchoprázdne, vyrobené z recyklovaných materiálov, ale ich najpôsobivejšou črtou je 3D tlačený dezén, ktorý možno meniť podľa vlastností vozovky pre dokonalé prispôsobenie sa. Dokonca sú schopné vodiča upozorniť na opotrebovanosť.

7. Okuliare, ktoré dávajú zrak slepým

Pre milióny slepých je navigácia bežnou rutinou. Aj keď paličky a vodiace psy sú veľkou pomocou, nikdy nenahradia zrak. eSight 3 to dokáže. Po nasadení nahrávajú HD video a za použitia zväčšenia, kontrastu a tajného algoritmu zosilnia tento obraz na niečo, čo slepí môžu vidieť. Umožní im to zúčastniť sa mnohých aktivít, vrátane športov, ktoré by sa normálnych okolností neboli možné. Zariadenie prišlo na trh vo februári a skúsilo ho už viac než 1000 pacientov. Pri jeho cene $9, 995 však nie je dostupné pre mnohých. Firma sa však snaží potencionálnych kupcov spojiť s nadáciami a pomáha im získať tak príspevky.

Najlepšie vynálezy roku 2017

8. Náramky pre život

Tuk je pre babätká extrémne dôležitý. Bez neho by rapídne stratili telesné teplo. V oblastiach, kde sa predčasne rodí najviac detí, si nemocnice a kliniky nemôžu dovoliť dostatok inkubátorov, ktoré babätká ohrejú. Mnoho rodičov nevie, že ich deti sú v ohrození života, až kým nie je prineskoro. Bempu, 28 dolárový náramok moniturujúci telesnú teplotu babätiek, spustí alarm a svieti oranžovo, keď telesná teplota babätka príliš klesne a upozorní tým rodičov. Zariadenie zatiaľ pomohlo cca 10 000 novorodencom, najmä v Indii. Projekt tento rok vyhral grant v hodnote 2 milióny dolárov na jeho ďalšiu distribúciu.

Najlepšie vynálezy roku 2017

9. WiFi router, ktorý chráni inteligentnú domácnosť

Online prístroje majú mnoho benefitov – napríklad dokážu pripraviť šálku kávy, zatiaľ čo Vy ležíte v posteli. Avšak skoro všetko sa môže stať cieľom hackerov – od tousterov po práčky. The Norton Core je WiFi router, ktorý narozdiel od klasických routerov dokáže detegovať abnormality. Ak nejaké zariadenie javí známky napadnutia vírusom, the Core ho od zvyšku domácnosti odpojí.

10. Jibo – Robot

Osobné roboty, ako Amazon Echo alebo Google Home, Vám dokážu povedať počasie alebo objednať obed. Vedia prispôsobiť svetlá a zahrať Vašu obľúbenú pesničku. Avšak v samotnej podstate sú to stále len stacionárne reproduktory. Jibo je iný. Má veľkú, okrúhlu hlavu a tvár, ktorá používa animované ikonky na vyjadrenie emócií. Jeho telo sa pri rozprávaní otáča, ako keby rozprával s jeho neexistujúcimi rukami. Vie sa smiať, tancovať aj otočiť, aby Vám videl do tváre, akonáhle poviete “Hej, Jibo”. Jeho cena sa pohybuje okolo $899.

11. Tesla Model 3

Všetkým je jasné, že elektromobil ako taký nie je vynálezom roku 2017, ten bol prvý krát predstavený ako funkčné vozidlo už v roku 1832. Tak isto je určite každému jasné, že lacný osobný elektromobil od Tesly nebol navrhnutý a vyvinutý počas jedného roku, no je to automobil, ktorý si viac ako zaslúži byť súčasťou tohto listu, keďže bol verejnosti oficiálne predstavený v tomto roku, v ktorom aj prišiel do výroby. Tesla Model 3 je prelomový niekoľkými vlastnosťami, tou prvou je určite autonómnosť. Aj keď ju žiadny z elektromobilov od Tesly zatiaľ nedosiahol, Model 3 so svojou cenovkou 29 630 EUR je vybavený hardverom, ktorý je schopný úplnej autonómie. Model 3 tak isto dosahuje úžasného zrýchlenia z 0 na 100 km/h, ktoré zvládne za menej ako 5 sekúnd. No čo je asi najprelomovejšie v prípade Tesly je, že Model 3 je ich prvé vozidlo, ktoré vošlo do výroby načas! 😀

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here