NEURALINK, vznik novej firmy s týmto názvom za ktorou opäť stojí Elon Musk bol potvrdený oficiálne na Twitteri samotným Elonom Muskom. Existenciu tejto  firmy rovnako a  nezávisle na Elonovi potvrdil aj Wall Street Journal. Elon Musk svoj strach z umelej inteligencie vyjadril už dávno, a taktiež sa už dlhšiu dobu zaujímal o, donedávna len sci-fi koncept, tzv. “neural lace”, teda „neuronového prepojenia“. Táto technológia by mala napomôcť ľudom prepojiť svoju myseľ s umelou inteligenciou a neuveriteľne veľkou výpočtovou kapacitou cloudu.

Musk už 25. januára na svojom Twitteri napísal, že bude mať „nejaké“ novinky ohľadom neurónového prepojenia možno už o mesiac. Síce táto novinka prišla o niečo neskôr, no nič to nemení na jej neuveriteľnosti. Neurónové prepojenie o ktorom hovorí Elon Musk je zariadenie ktoré sa injekčne dá vstreknúť do krčnej žily, ktorá privádza okysličenú krv do mozgu. Ňou by sa toto “zariadenie” malo dostať až na krvno-mozgovú bariéru na ktorej by sa malo zariadenie uchytiť a čítať mozgovú činnosť z tejto pozície. Krvno-mozgová bariéra, hematoencegalitická bariéra, je fyziologická bariéra medzi krvným obehom a centrálnou nervovou sústavou. To znamená že už spomínané „zariadenie“, tento “implantat” by bol podstatne menej invazívny ako dnešné mozgové implantáty, ktoré sú v dnešnej dobe priamo vkladané do mozgu a teda hlboko prekračujú krvno-mozgovú bariéru.

Neuralink je teda čerstvo zaregistrovaná biotechnologická firma v štáte Kalifornia v Spojených Štátoch Amerických. Vo svojom zameraní deklaruje, že bude zameraná len na vývoj spomímanej technológie “neural lace” a plánuje vyvinúť produkt ktorý by bol v budúcnosti určený pre každodenný život. V tomto momente už je táto technológia otestovaná na myšiach, no na pokusy na ľuďoch si budeme musieť asi ešte chvíľku počkať. Elon Musk bude asi prekvapený aké ťažké bude získať povolenie na takéto testy a pravdepodobne zistí, že získať povolenie na štart jeho rakiet je oproti tomuto prechádzka ružovou záhradou.

Neuralink už teraz najal viacero expertov z oboru flexibilných elektród či fyziológie mozgu. V tomto momente je firma financovaná iba Elonom Muskom. Možno iba zatiaľ nepresvedčil iných investorov, čo by sa mu nestalo prvý krát pri jeho vizionárskych projektoch. Na začiatku sa firma bude pravdepodobne sústreďovať na implementáciu svojho produktu do sektoru zdravotníctva. Škála využitia je naozaj široká. Mala by ponúknuť zaujímavé možnosti na diagnózu rôznych mozgových chorôb. Toto zariadenie by mohlo teoreticky prispieť k prevencii epileptických záchvatov či k menej invazívnemu liečeniu depresie, a toto je len zlomok toho čo by využitie tejto technológie mohlo priniesť na stôl v zdravotníckom sektore.

Pokiaľ sa takéto využitie potvrdí a technológia nebude spôsobovať žiadne, alebo aspoň závažné vedľajšie účinky, jej implementácia do nášho každodenného života by mohla prísť skôr ako si myslíme. Elon Musk osobne sa vyjadril, že predpokladá, že vývoj zmysluplne využiteľnej “neural lace” technológie by nemal trvať viac ako 4 až 5 rokov vývoja. Musk okrem toho plánuje touto technológiou ovládať rôzne zariadenia ktoré teraz ovládame rukami či hlasom, ako napríklad naše mobily, počítače či robotov ktorých nepochybne budeme využívať a to nielen v našich domácnostiach viac a viac.

Musk sa vyjadril, že jedným z dôvodov vývoja tejto technológie je zlepšenie rýchlosti komunikácie medzi ľuďmi a digitálnymi technológiami. Ako povedal mobilné telefóny a počítače sa stali takmer našou súčasťou, no komunikácia cez ne je stále obmedzená na dotyk našich prstov, či na náš hlas a to je príliš pomalý prenos dát. „Neural lace“ by tento spôsob diametrálne zmenilo a umožnilo by nám dosahovať rovnaké  výsledky v zlomku sekundy, tým že by sme si len pomysleli na to, čo potrebujeme urobiť.

No zlepšenie efektívnosti technológií nie je jediným dôvodom prečo Muskovi táto technológia učarovala. Musk už roky prezentuje názor, že podľa neho čelíme neodvratnej hrozbe že digitálne technológie, špecificky umelá inteligencia, preberú vedúcu úlohu v našej spoločnosti a že ľudia budú neodvratne čeliť hrozbe vyhubenia, či tomu že sa stanú „domácimi maznáčikmi“ umelej inteligencie. Práve tomuto scenáru sa Musk chce vyhnúť a to tým že prepojí biologickú inteligenciu s tou digitálnou čo by malo efektívne zvýšiť šancu ľudí súperiť s umelou inteligenciou a vytvoriť akceptovateľnú symbiózu medzi nimi.

Musk nie je  jediný, kto si mysli že takáto symbióza je pre ľudí výhodná. Ray Kurzweil, technický riaditeľ spoločnosti Google si mysli že prepojenie ľudskej mysle s cloudom napomôže ľudom byť viac ľuďmi. Ľudia budú môcť držať informácie v cloude a prenechať zložité kalkulácie počítaču. To znamená, že dostať sa k informáciám by malo byť tak ľahké ako je teraz myslieť na ľubovoľnú spomienku a ľudia sa budú môcť viac sústrediť na kreatívne úlohy, teda to, v čom sú ľudia naozaj dobrí a aspoň zatiaľ nenahraditeľní strojom či umelou inteligenciou.

Samozrejme koncept tejto technológie, rovnako ako jeho podporovatelia a nová firma Elona Muska čelia silnej kritike a veľkej vlne nedôvery. Keďže by bolo toto zariadenie schopné napríklad predchádzať epileptickým záchvatom, teoreticky je možné, že by ich mohlo i spôsobovať. A podobne existuje obava vzniku nebezpečenstva kvôli potenciálnej chybe ktorá by mohla byť pre ľudí fatálna ale aj kvôli možnosti zneužitia takejto schopnosti niekým iným na svoje účely. A tiež ak by sa neurónové prepojenie učilo od človeka a časom by bolo lepšie a lepšie v rozoznávaní mozgových signálov teoreticky by mohlo dôjsť k opačnému efektu a ovládaniu, či vkladaniu myšlienok do hlavy ľudom s týmto implantátom.

„Neural lace“ by mohla byt technológia ktorá spustí novú revolučnú vlnu zlepšovania ľudského potenciálu cez digitálne nano technológie. My osobne sa vývoja tejto technológie nevieme dočkať pretože by predstavovala nielen obrovský evolučný krok digitálnych technológií, no aj samotného ľudstva.

Potenciál je obrovský a možnosti nie sú obmedzené ničím, iba ak našou predstavivosťou.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here