Pozor! Netestovať!

Momentálne takáto technológia neexistuje a ak by ste sa o to pokúsili, boli by ste súdení za vraždu. Neskúšajte to.

Kde odcestovať ak sa chcem dať zamraziť?

Zvláštne je že ľudská kryogenika je v niektorých krajinách legálna, avšak aby mohol byť človek zmrazený, musí byť mŕtvy. Pre väčšinu z Vás, ktorý toto čítate a dúfate v šancu zmŕtvychvstania, máme zlé správy. Avšak podľa časopisu The Telegraph existuje legálna medzera v zákone, vďaka ktorej by to bolo možné skúsiť. Za zážitkom však musíte vycestovať do krajiny, kde je legálna eutanázia.

Znie to neuveriteľne ukrutne, ale to nezastavilo ruskú kryogenickú spoločnosť KrioRus a skúsili to. Ich cieľom je financovať bunker vo Švajčiarsku, do ktorého môžu prísť smrteľne chorí ľudia a dať sa zmraziť, dúfajúc, že jedného dňa ich technológia vzkriesi.

Zmraziť niekoho na pár rokov a potom ho oživiť?

V hre je aj eutanázia

Vďaka legalizácii eutanázie vo Švajčiarsku týmto spoločnosť nebude páchať vraždu alebo asistovanú samovraždu proti zákonu. Je to legálne, ale zatiaľ je všetko, od bunkra po technológiu len čisto hypotetické.

KrioRus už s mrazením nejaké skúsenosti má. Podľa ich webovej stránky sú prvou spoločnosťou mimo USA, ktorá ponúka kryogenické služby, vrátane kryokonzervácie a skladovania. Okrem toho dodávajú, že zatiaľ bolo v Rusku zmrazených 50 ľudí a 20 zvierat.

Ako na to? – Neskúšajte doma!

Títo pacienti sú uchovávaní v tekutom dusíku a čakajú na budúcu technológiu na ich oživenie. To vysvetľuje fakt, že spoločnosť bola založená v roku 2005 ako súčasť ruského transhumanistického hnutia. Transhumanizmus je filozofický koncept, ktorý sa zaoberá transformáciami človeka prostredníctvom využitia moderných technológií. Ich cieľom je využiť technológie na posilnenie ľudskej inteligencie a fyzickej zdatnosti. Zdá sa však, že vzkriesenie je skôr len veľmi vysoké očakávanie tejto filozofie.  

Zmraziť niekoho na pár rokov a potom ho oživiť?

Budúcnosť kryokonzervácie nie je za dverami

Nemožno spochybniť, že v budúcnosti je možnosť, že by kryokonzervácia fungovala. Pravdepodobne pôjde o variant, ktorý nebude osoby usmrcovať, len ich dočasne “odstaví”.

V súčasnosti sme od toho však ešte veľmi, veľmi ďaleko. Sme komplexné a krehké biologické systémy a teplotné extrémy sú pre nás momentálne smrteľné. Pri nízkych teplotách sa v bunkách tvoria kryštály, ktoré  samotné bunky následne zničia. A tým aj celý živý organizmus.  Zatiaľ nám ambiciózny KrioRus vie ponúknuť len zmrazenie na cencúľ.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here