Nechali by ste robota postarať sa o Vašich starnúcich rodičov?

S touto otázkou sa stretol Paul Kitcatt pri návšteve jeho matky v domove dôchodcov tesne pred tým, než zomrela. Použitie robotov v opatrovateľstve je kontroverznou témou, ale ja by som uvítal, keby robot pomáhal mojej matke, hovorí Paul Kitcatt.

Nejde o to, že by ľudská starostlivosť, ktorú dostávala, bola zlá, ale nebola dôsledná a dostatočná. Môžete robiť akékoľvek mentálne cvičenia, ale jediné čo naozaj udrží mozog v kondícii je spoločnosť – ideálne inteligentná a zaujímavá. Ošetrovatelia v domovoch však nemôžu zabezpečiť dostatok spoločnosti pre svojich zákazníkov. Je ich príliš málo a majú priveľa práce. Nie je to ich chyba. Cena za zabezpečenie spoločnosti, ktorá by pomáhala predchádzať demencii, je priveľká. To nás privádza k otázke využitia robotov.

Robot v úlohe opatrovateľky

Roboty opatrovatelia na vzostupe

Japonsko vedie v používaní robotov na účely opatrovania starých ľudí už roky. Používajú ich práve kvôli sociálnej interakcii, ktorá starým ľuďom v domovoch dôchodcov často krát tak veľmi chýba. Teraz už Japonsko dobiehajú aj iné krajiny. Nedávno sa objavili novinky, že japonský robot Pepper sa bude skúšať aj v Spojenom Kráľovstve.

Robot v úlohe opatrovateľky

Pepper je schopný reagovať na emócie a je vhodným spoločníkom. Reakcie na túto správu boli zmiešané. Kritici tvrdia, že Pepper je len základný, jednoduchý robot. Ale keď sa pozrieme na mobilné telefóny pred 20 rokmi a dnes, vidíme kam to môže technológia dotiahnuť za pomerne veľmi krátku dobu. Aj táto technológia bude napredovať a možno už ďalšej generácii bude poskytovať základnú zdravotnú starostlivosť. Koniec koncov umelá inteligencia je v niektorých odboroch lepšia v diagnostike ako samotní lekári, a chirurgovia uznávajú, že pri niektorých operáciách by ich roboty mohli nahradiť.

Robot v úlohe opatrovateľky

Nestrácajme záujem

Ďalším problémom používania týchto robotov je, že sú len mylnou záplatou na problém modernej spoločnosti: zlyhávame v starostlivosti o druhých a preto chceme túto prácu delegovať na umelú inteligenciu. Je to pravda, mali by sme sa starať viac o druhých a nie len o starých, ale aj o ľudí okolo nás, o život na Zemi a o našu planétu. Ak robot ako Pepper dokáže pomôcť, je to skvelým pokrokom, ale nezabúdajme, že by sa mal starať o našich starších predovšetkým popri ľuďoch.

Zdroj: TechLife

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here