Negatívny pohľad na robotiku

Neustále sa hovorí o tom ako nám roboty jedného dňa ukradnú našu prácu. Niektorí vedci odhadujú, že pokročilé roboty oberú ľudí o milióny pracovných pozícií v nasledujúcich 30 rokoch. Jedným z najohrozenejších odvetví je doprava, kde by mohli roboty a autonómne vozidlá nahradiť cestnú prepravu, taxi služby a tranzit.

Ale dosť bolo negativity. Ako hovorí klišé inšpiračný plagát: “Jedny dvere sa možno zatvoria, ale druhé sa otvárajú.”

Ako to bolo v minulosti?

Naprieč históriou nové technológie a objavy vždy ohrozovali existujúci pracovný trh. Či už šlo o objav kolesa, pluhu, tlačiarní, parného stroja, alebo internetu. Vo väčšine týchto prípadov však pokrok pomohol ľudstvu posunúť sa od nebezpečných a monotónnych pozícií k viac špecializovaným technickým povolaniam.

Výskumy ukazujú aj pozitívnu stránku

Doktor Hector Gonzales-Jimenez, expert na sociálnu robotiku a marketing na univerzite “University of York”, vysvetľuje vo svojej novej štúdií do akej miery by roboty mohli pomôcť vytvárať nové pracovné pozície.

Gonazales-Jimeneza tvrdí, že robotické zdravotné sestry budú pre našu spoločnosť nevyhnutné. Podľa neho bude stúpať dopyt po skúsených pracovníkoch, ktorí rozumejú mechanike a zároveň ovládajú aj elektrické a elektronické obvody. V USA je momentálne len 13 800 takýchto pracovných pozícií, avšak v nasledujúcich rokoch sa očakáva, že toto číslo bude pomaly rásť.

Dobrá práca do budúcnosti – robotika

A platy nie sú ani zďaleka také zlé. Je teda pravdepodobné, že ľudia budú čím ďalej, tým viac, zarábať na vývoji softvéru pre doplnkové funkcie robotov, ktoré siahajú za ich štandardné továrenské nastavenia. To by mohlo zahŕňať veci ako varenie či jazda na bicykli.

Roboty nám prácu nevezmú, len zmenia pracovný trh. Ako roky pred nami, táto nevyhnutná zmena musí byť dobre zvládnutá a zmanažovaná. A rovnako je potrebné si uvedomiť aj fakt, že my túto zmenu pracovného trhu ešte asi neuvidíme.

A aj keď možno niektorí z nás naozaj o prácu prídu, nebojte sa, nestane sa z vás zdroj energie pre svetu vládnúcu umelú inteligenciu. Ešte stále máme čas, kým sa toto stane.

Zdroj: IFLScience

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here