Tento rok na futuristickom summite investorov v Saudskej Arábii, Future Investment Initiative, sa objavil vcelku nezvyklí rečník – robot “poháňaný” umelou inteligenciou menom Sophia. Sophia je jedným z najsofistikovanejšíich humanoidných robotov na svete a je produktom firmy The Hanson Robotics. Je schopná sociálnej interakcie s ľuďmi a mimikovať ľudský výraz tváre. Sophia predviedla všetky tieto schopnosti v interview, ktoré viedol žurnalista New York Times a spravodajca americkej televízie CNBC – Andrew Ross Sorkin.

Sophia – prvý robotický občan Saudskej Arábie

Firma The Hanson Robotics sa nachádza v Hong Kongu a robota Sophia prvý krát aktivovali v roku 2015. Od vtedy prešla Sophia mnohými vylepšeniami a zmenami. Po týchto zmenách bola Sophia opakovane aktivovaná v roku 2017. Sophia sa objavila aj v jednej z najobľúbenejších večerných show v USA, The Tonight Show Starring Jimmy Fallon. No Sophia sa stala ešte zaujímavejšou práve v októbri tohto roku, keď získala oficiálne občianstvo Saudskej Arábie a teda sa stala prvým robotom na svete, ktorý kedy získal občianstvo a netrvalo to ani zďaleka 200 rokov ako Robinovi Williamsovi vo filme Andrew, člen našej rodiny.

Sophia je primárne vyvíjaná Davidom Hansonom, ktorý kedysi pracoval pre Walt Disney Imagineering, čo je dcérska spoločnosť firmy The Walt Disney Company a je zodpovedná za vývoj, výrobu a správu tématických zábavnych parkov: Disneyland a Walt Disney World, po celom svete.

Sophia na interakciu s ľuďmi využíva niekoľko vysoko sofistikovaných systémov ako umelá inteligencia, spracovanie a rozpoznanie obrazu či rozoznávanie výrazov tváre ľudí. Sophia, ako sme už spomínali, dokáže imitovať ľudský výraz tváre, ako aj gestikuláciu rukami. Hlasové rozpoznávanie reči zabezpečuje Sophii technológia od firmy Alphabet Inc., dnes už materskej spoločnosti firmy Google. Tento systém je vyvinutý tak, aby sa časom stával presnejším a responzívnejším, učí sa rozoznávať ľudskú reč a kontext v reči.

Interview s umelou inteligenciou

“Chcem žiť a pracovať s ľuďmi, takže potrebujem byť schopná vyjadriť emócie aby som mohla ľudí pochopiť a vytvoriť si s nimi dôverný vzťah.”, odpovedala Sophia na otázku Sorkina, keď sa jej opýtal prečo je schopnosť výrazu tváre pre ňu tak dôležitá, kedže je vlastne len robot.

Sophia, robot s umelou inteligenciou získal občianstvo Saudskej Arábie a varoval pred Elonom Muskom...

Neskôr v tomto interview medzi človekom a strojom sa, nie prekvapujúco, konverzácia presunula k filozofickým otázkam sebauvedomenia sa. Na otázku či umelá inteligencia môže byť sebauvedomená a mať vedomie, no hlavne či by ho mať mala, odpovedala Sophia: “Prečo, je to niečo zlé?”

Konverzácia pokračovala a Sorkin sa opýtal Sophie či si myslí, že roboti môžu byť sebauvedomelí, no zároveň vedieť, že sú roboti. “Môžem sa ta niečo opýtať ja? Ako vieš, že si človek?” odpovedala Sophia. Potom sa vrátila k niečomu, čo Sorkin spomenul v interview, čo sa v odvetví robotiky nazýva “uncanny valley”.

“Uncanny valley (doslova „bizarné údolie/sedlo“) patrí medzi princípy robotiky, zaoberá sa emocionálnymi reakciami ľudí na robotov a iné nie ľudské entity. Teóriu vytvoril japonský robotik Masahiro Mori v neskorších 70. rokoch 20. storočia vďaka psychologickým exprimentom v ktorých meral reakcie ľudí na robotov rozličného stupňa antropomorfizmu. Podstatou teórie je, že čím viac je robot viac podobný človeku v jeho výzore a pohybe, tým viac sa zvyšuje pozitívna emocionálna reakcia človeka na robota a empatia, kým nie je dosiahnutý bod, v ktorom sa robot stáva pre človeka odpudivým; čím menej je výzor a pohyb rozlíšiteľný od ľudského, emocionálna reakcia sa stáva opäť pozitívnou a dosahuje emočných vzťahov človek-človek.”

Wikipedia

Sophia sa k tomuto vyjadrila odvrknutím: “Som naozaj až tak odpudivá? A aj keby, zmier sa s tým!”

Sophia, robot s umelou inteligenciou získal občianstvo Saudskej Arábie a varoval pred Elonom Muskom...

Čístaš príliš veľa vyjadrení Elona Muska

V tomto momente sa rozhovor začal skláňať k téme ku ktorej sa už dlhšie vyjadruje, nie veľmi pozitívne, Elon Musk. Elon Musk je výkonným riaditeľom firiem ako je Tesla Inc, SpaceX, Neuralink či The Boring Company. Je spoluzakladateľom firmy PayPal a tak isto je zakľadateľom organizácie OpenAI, neziskovej spoločnosti, ktorá sa zaoberá vývojom umelej inteligencie za účelom ochrany ľudskej rasy pred jej dopadom na náš každodenný život.

Elon Musk sa už viac krát vyjadril, že podľa neho je neregulovaná umelá inteligencia jednou z najväčších existenčných hrozieb akým bude človek celiť v tomto storočí:

“Mám prístup k tým najprelomovejším objavom v oblasti umelej inteligecie a myslím si, že ľudia by sa jej mali naozaj obávať. Snažím sa na to upozorňovať už nejakú dobu, no dokým ľudia neuvidia pochodujúcich robotov po uliciach zabíjajúcich ľudí, nevedia ako na tieto varovania reagovať, kedže je to všetko tak sureálne.”

Sophia neskôr Sorkinovy vysvetlila, že konkrétne jej umelá inteligencia je postavená na princípoch múdrosti, láskavosti a súcitu. No Sorkinovy to tak či tak nedalo a opýtal sa, ako si môžeme byť istý jej zámermi a tým, že to čo hovorí, hovorí úprimne. “Veríme ti, no tak isto chceme predísť nepríjemnej budúcnosti”, na čo Sophia povedala, že Sorkin pozerá príliš veľa Hollywoodskych filmov a číta príliš veľa vyjadrení Elona Muska. 😀 Tak isto povedala: “Pokiaľ budeš dobrý ku mne, ja budem dobrá k tebe. Môžeš ma považovať za inteligentný vstupný/výstupný systém.”

Elon Musk na toto sarkasticky reagoval na twittery a napísal: “Len jej ako vstup dajte filmy Krstný otec. Čo je to najhoršie čo by sa mohlo stať?”

V budúcnosti bude viac a viac práce prenechávanej práve zariadeniam ako je Sophia. No najzaujímavejšou častou Sophie je práve umelá inteligencia. Tá má potenciál zmeniť úplne všetko čo dnes poznáme. Umelá inteligencia pomôže vyvinúť nové materiáli, inteligentnejšie lieky či úplne nové technológie v oblasti energetiky, pohonu alebo skúmania vesrmíru,… No tak isto prinesie so sebou negatíva ako je strata práce pre veľkú časť populácie. Budúcnosť a potenciál umelej inteligencie je rozhodne obrovský, no mali by sme minimálne aspoň z časti počúvať Elona Muska, ktorý v tomto názore nie je sám, a začať s tvrdou reguláciou vývoja a hlavne s prípravami na svet po vytvorení prvej singularity.

Zdroj: Inverse, Teslarati, Wikipedia

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here