Elektronika na zjedenie

Táto špeciálna tableta je spojená so sledovacím zariadením, ktoré je synchronizované so smartfónovou aplikáciou a údaje hlási lekárovi. Tablety sa budú používať v terapii schizofrénie, manických epizód spojených s bipolárnou poruchou a depresie u dospelých pacientov.

Zabezpečuje kontrolu

Pilulka, ktorá sa volá Abilify MyCite, obsahuje senzor o veľkosti zrnka piesku a je možné ju bez problémov prehĺtať. Senzor sa aktivuje pri kontakte so žalúdočnou kyselinou. V tomto momente komunikuje s náplasťou a informácie putujú až k lekárovi a uistia ho, že predpísaný liek bol naozaj užitý. Náplasť okrem toho sleduje aj iné parametre, napríklad aktivitu a so súhlasom pacienta o tom môže informovať až 4 ľudí podľa vlastného výberu. Pacienti, ktorí takto zdieľajú dáta o svojej terapii s lekárom, rodinnými príslušníkmi alebo opatrovateľmi, môžu kedykoľvek toto zdieľanie zrušiť.

V USA schválili prvé smart tabletky

Šetrí náklady

Umiestnenie sledovacieho zariadenia do tabliet môže zdravotnému systému a pacientom samotným ušetriť veľké peniaze. Milióny pacientov neužívajú svoje predpísané lieky zodpovedne a to vedie k problémom vyžadujúcim vážnejšiu a nákladnejšiu liečbu.

Predchádzanie bakteriálnej rezistencii

Sledovacie zariadenie by mohlo pomôcť aj v boji proti rastúcej bakteriálnej rezistencii. Ak by bolo pridané k antibiotikám, bolo by možné uistiť sa, že pacienti liečbu ukončili a lieky nevysadili predčasne.

V USA schválili prvé smart tabletky

Ozvali sa aj hlasy proti

Vynárajú sa však obavy ohľadom súkromia pacientov. Psychiater Peter Kramer povedal pre New York Times, že takéto tablety by mohli byť zneužité ako “donucovací prostriedok”. Napriek tomu, že ešte neboli vykonané žiadne štúdie skúmajúce prístup pacientov k takémuto zariadeniu, vynárajú sa online indície, že nie každý je za.

Najväčšie obavy majú ľudia preto, že takéto tablety budú ako prvým podávané ľuďom s paranoidnými myšlienkami práve pre ich diagnózu. Avšak riaditeľ oddelenia pre psychiatrické lieky úradu pre kontrolu potravín a liečív (FDA) povedal, že pre pacientov by to bolo prínosom.

“Byť schopný sledovať konzumáciu liekov predpísaných na psychické ochorenia môže byť pre viacerých pacientov užitočné,” povedal Mitchell Mathis pri ohlasovaní schválenia tejto digitálnej tabletky.

“FDA schvaľuje vývoj a použitie nových technológií pri používaní liekov viazaných na lekársky predpis a zaväzuje sa k spolupráci so spoločnosťami, aby porozumeli ako táto technológia môže byť prínosná pre pacientov aj pre predpisujúcich lekárov.”

Zdroj: iflscience.com

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here