V utorok, 27. marca 2018, mal vyštartovať na obežnú dráhu Zeme ďalší náklad komunikačných satelitov Iridium NEXT na palube vesmírnej rakety Falcon 9. Bohužiaľ v utorok bol štart zrušený, kedže jeden z 10 satelitov, ktoré sa momentálne nachádzajú na palube rakety Falcon 9, zaznamenal chybu.

Štart rakety Falcon 9, bol teda presunutý na dnes. SpaceX pôvodne plánovalo presunúť štart až na sobotu aby dali inžinierom dostatok času na nájdenie a odstránenie chyby. No chyba bola odstránená omnoho skôr ako sa predpokladalo, ešte v utorok večer. A tak raketa Falcon 9 dnes odštartuje z leteckej základne Vandenberg v Kalifornii o 16:13 SELČ. Bude sa jednať už o piaty let SpaceX so satelitmi Iridium NEXT.

Iridium NEXT

Už v poradí piaty let so satelitmi od spoločnosti Iridium Communications, vynesie na obežnú drahú Zeme ďalších 10 satelitov Iridium NEXT novej generácie. Iridium Communications momentálne operuje svoju starú sieť 66 satelitov, ktoré boli na obežnú drahú vynesené medzi rokmi 1997 až 2002. Týchto 66 satelitov bude postupne nahradených za nových 75 satelitov Iridium NEXT. Zákazníci budú môcť tak využívať ich sieť a nepocítia žiaden výpadok či zmenu v kvalite služieb.

Všetkých 75 satelitov by malo letieť na nízku obežnú dráhu Zeme na vrchu rakiet Falcon 9 a do polovice roku 2018 by malo mať Iridium Communications všetky satelity na obežnej dráhe. V tomto momente má Iridium na obežnej dráhe 40 satelitov. Tie na obežnú dráhu vyniesla exkluzívne raketa Falcon 9 v priebehu minulého roku.

Naposledy letelo SpaceX so svojou raketou Falcon 9 naloženou satelitmi Iridium NEXT na obežnú dráhu Zeme 23. decembra 2017.

Satelity Iridium NEXT boli navrhnuté tak, aby existujúcim zákazníkom Iridium Communications poskytli lepšiu a rýchlejšiu kvalitu hovorov, ako aj vyššie dátové prenosové rýchlosti. Satelity postavila spoločnosť Thales Alenia Space. Každý zo satelitov váži 860 kg. Podporuje dve základné komunikačné pásma, L pásmo a Ka pásmo. Antény by mali poskytovať služby ich zákazníkom na najbližších 15 rokov.

No nie všetky satelity budú aktívne. Zákazníkom bude aktívne slúžiť iba 66 satelitov, kým ďalších 9 bude na obežnej dráhe pripravených ako rezerva v prípade, že sa nejaký zo satelitov pokazí.

Iridium NEXT 41 – 50

V poradí 5. misia poletí na obežnú dráhu Zeme na vrchu prvého stupňa rakety Falcon 9, ktorý je firme Iridium Communications dobre známy. Tento prvý stupeň, jadro 1041.2, už totižto raz so satelitmi Iridium NEXT na obežnú dráhu letel a to pri misii Iridium NEXT 21 – 30, 9. októbra 2017.

Pri tejto misii sa opäť, ako to v poslednej dobe býva, nedočkáme záchrany prvého stupňa. SpaceX má plné sklady starej verzie prvého stupňa rakety Falcon 9 a keďže už čoskoro má prísť do aktívnej služby nová verzia, Block 5, starých stupňov sa SpaceX zbavuje.

Verzia Block 5 je natoľko optimalizovaná na opakované použitie, že by SpaceX mala umožniť väčšiu mieru opakovanej použitelnosti a možnosť pristávať aj pri naozaj ťažkých nákladoch. Tak isto sa jedná o verziu, ktorá pokiaľ bude úspešná 7 krát za sebou bez modifikácie (toto je dôležitá podmienka NASA), by mohla možno už na konci tohto roku letieť na ISS aj s posádkou. Tá by letela na palube novej kapsule navrhnutej a vyrobenej firmou SpaceX, Crew Dragon.

Dnes poletí raketa Falcon 9 už po piaty krát s 10 satelitmi Iridium NEXT

Ale späť k dnešnému štartu. Pre rekapituláciu. Raketa Falcon 9 štartuje dnes o 16:13:51 SELČ, náhradný termín je na druhý deň, 31.03. o 16:08 SELČ. Štartovacie okno je okamžité. Presná hmotnosť nákladu je 9600kg. Raketa štartuje z leteckej základne Vandenberg z Kalifornie zo štartovacej rampy SLC-4E.

SpaceX sa taktiež ide dnes pokúsiť o záchranu aerodynamického krytu, ktorý sa im ešte nikdy nepodarilo zachrániť. Loď Mr. Steven, ktorá je určená práve na záchranu tohto krytu, už vyplávala na more. Tak dúfajme, že SpaceX sa konečne táto záchrana podarí a vôbec, že celá misia bude úspešná!

Nezabudnite, že dnešnú misiu budete môcť sledovať na EMblogu, v našom novom štartovacom centre. 🙂

3 KOMENTÁRE

    • Vývoj štartu bol nasledovný. SpaceX malo prvotne plán letieť ešte v decembri minulého roku. Následne sa štart oneskoril a bol naplánovaný na 18. marec, potom na 20. marec, 27. marec a áno malo sa letieť aj 29. marca, kedy vlastne došlo k odkladu kvôli chybe v jednom zo satelitov. Tých dátumov bolo mnoho, ale to je pri každom jednom štarte. Informácie sme čerpali zo stránky spaceflight now. 🙂

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here