Zajtra, 23.12.2017 o 02:27 SEČ, čaká SpaceX ďalšia misia Iridium NEXT. Presnejšie sa jedná o štvrtý štart s desiatkou družíc Iridium. SpaceX misiou Iridium-4 prekročí pomyselnú polovičku obnovy komunikačnej zostavy družíc Iridium. Predošlé tri misie Iridium, ktoré niesli na palube prvých 30 satelitov Iridum NEXT, boli na obežnú dráhu Zeme vynesené tak isto raketou Falcon 9, ktorá bola vyrobená Kalifornskou vesmírnou spoločnosťou SpaceX.

Statický zážeh prebehol 18.12. na leteckej základni Vandenberg, odkiaľ sa zajtra nad ránom aj štartuje. Predpoveď počasia je 100% v prospech štartu. Primárny náklad, ako sme už spomínali, je ďalších 10 satelitov Iridium NEXT. Po vynesení všetkých 76 satelitov, budú nakoniec tvoriť novú komunikačnú sieť, Iridium NEXT, ktorá umožní 100% pokrytie celého sveta dátovými a hlasovými službami. Celková hmotnosť nákladu je 9600 kilogramov, 10 satelitov po 860 kg plus 1000 kg vysúvač.

Pri tejto misii bude použitý už raz letený prvý stupeň rakety Falcon 9, ktorý toto leto, v mesiaci jún, už raz na obežnú dráhu Zeme 10 satelitov Iridum NEXT vyniesol. No bohužiaľ sa jeho opätovného pristátia nedočkáme. Prvý stupeň zhorí v atmosfére. Avšak netreba smútiť píliš dlho za týmto divadlom, pretože zajtra sa SpaceX prvý krát pokúsi o skutočnú záchranu aerodynamického krytu, pre ktorý má SpaceX špeciálnu loď.

SpaceX má nový systém na záchranu aerodynamického krytu rakety Falcon 9

V losangelskom prístave sa podarilo pred pár dňami vyfotiť loď, o ktorej sa špekuluje, žeby na jej ramenách mala byť natiahnutá sieť, do ktorej by mal dopadnúť jeden alebo možno aj oba kryty. Zatiaľ nie je úplne jasné, či je úvaha správna, ale už nebude trvať dlho a všetko sa dozvieme. Buď sa môžme tešiť na fotografie zo záchrany aerodynamického krytu, alebo v tom najlepšom prípade sa dočkáme aj živého prenosu vrámci štartu. 

Takže nezabudnite, ak náhodou nebudete spať, alebo sviatkovať v rušnom meste, sledujte štvrtý štart misie Iridium NEXT o 02:21 SEČ, raketa Falcon 9 bude štartovať z Vandenbergovej leteckej základne. 🙂

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here