Dnes nás čaká druhý let rakety Falcon 9 spoločnosti SpaceX v tomto roku. SpaceX dnes do vesmíru vynesie telekomunikačný satelit, ktorý vlastní ich najvernejší zákazník, firma SES. Dnešný štart je piatym kontraktom medzi spoločnosťami SpaceX a SES. Dnešná misia nesie meno SES-16 (GovSat-1) a jeho názov  odkazuje na spoluprácu medzi spoločnosťou SES a luxemburskou vládou.

Statický zážeh

Statický zážeh, ktorý predchádza každej misii SpaceX má spoločnosť úspešne za sebou. Statický zážeh bol vykonaný v piatok 26.01.2018 na štartovacej rampe LC-40 v Kenedyho Vesmírnom Centre.

Po statickom zážehu bola raketa Falcon 9 sklopená do horizontálnej polohy a následne bola prenesená do hangáru, kde inžinieri SpaceX pripojili na raketu aerodynamický kryt s nákladom. Raketa Falcon 9 dnes do vesmíru poletí s už raz použitým prvým stupňom. Presnejšie bude na túto misiu použitý prvý stupeň z tajnej misie NROL-76.

Záchrana prvého stupňa rakety Falcon 9

Bohužiaľ sa dnes nedočkáme záchrany prvé stupňa, aj keď presný dôvod nie je úplne známi. Problém určite nebude v hmotnosti, družica váži len 4230 kg a je známe, že SpaceX dokáže pristáť prvý stupeň aj keď náklad váži viac ako 5 ton. SpaceX sa verejne nevyjadruje k otázkam prečo sa nepokúsia o pristátie prvého stupňa, nad dôvodmi tohto rozhodnutia môžme len špekulovať.  

V tomto prípade sa nám naskytujú dve možnosti. Prvá možnosť je, že SpaceX už nepotrebuje zachránený prvý stupeň z rakety Falcon 9. Spoločnosť nikdy nepredopokladala, žeby mohla prvý stupeň tejto nižšej verzie rakety Falcon 9 využiť viac ako dva krát. SpaceX v tejto chvíli disponuje už niekoľkými zachránenými prvými stupňami a je možné, že už majú dostatočné množstvo dát a skúseností, ktoré potrebujú na vývoj novej verzie rakety Falcon 9, ktorá sa označuje ako Block 5. Block 5 by mal začať lietať už na jar tohto roku a SpaceX evidentne pre straší prvý stupeň jednoducho už nemá využitie.

Druhý dôvod súvisí s blížiacim sa štartom rakety Falcon Heavy, ktorý je plánovaný na 06.02.2018. Dva bočné prvé stupne rakety Falcon Heavy sa pokúsia pristáť na pristávacích plochách neďaleko štartovacej rampy. Centrálny stupeň bude letieť o niečo ďalej ako bočné boostre a naberie aj väčšiu rýchlosť, preto sa pokúsi pristáť na lodi v Atlantickom oceáne. A kedže medzi dnešným štartom rakety Falcon 9 a štartom rakety Falcon Heavy je len 7 dní, keby sa SpaceX dnes pokúsilo o záchranu prvého stupňa na lodi, zostalo by veľmi málo času nato aby plošina priplávala k prístavu, vyložila použitý prvý stupeň a následne opäť vyrazila na šíri oceán.

Informácie ohľadom štartu

Dátum štartu je teda dnes, 31.01.2018, o 22:25 SEČ. Štartovacie okno je vyše dvoch hodín, presnejšie 141 minút. Dnešná predpoveď je 90% v prospech štartu. Nákladom je komunikačná družica SES-16 (GovSat-1), ktorá bude slúžiť na armádne účely luxemburskej vlády a NATO. Jedná sa o komunikačný satelit, ktorý bude slúžiť vládnym inštitúciám, ale aj potrebám armády. 

Sledujte dnešnú misiu u nás na EMblogu kde vám ponúkneme dva webcasti, jeden s českým komentárom a druhým priamo od SpaceX. 🙂

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here