NASA na počesť Halloweenu, pred pár dňami, vydala neobvyklí playlist s úžasnými vesmírnymi zvukmi, ktoré boli nahrané rôznymi družicami prechádzajúcimi vesmírom.

Dokopy 22 “skladieb” obsahuje zvuky z niekoľkých misií ako je napríklad Juno, Kepler, Voyager, Cassini a iné. Tento soundtrack  nás zavedie do hlbín vesmíru, presnejšie k Jupiteru, Saturnu a iným nebeským telesám. Avšak ako všetci vieme vo vesmíre sa zvuk nešíri. Šíri sa len v hmotnom prostredí. Vo vesmíre je takmer úplné vákuum, ktoré jeho šíreniu zabraňuje. Ako je teda možné, že NASA nám predstavila skutočné zvuky vesmíru? Niektoré kozmické nástroje dokážu zachytiť rádiové vlny vytvorené kozmickými telesami a tie na zemi dokážeme následne transformovať na zvukové vlny.

Zvuky vesmíru

Kozmická loď Juno, napríklad zachytila “hukot” Jupitera pri vstupe do jeho magnetosféry, tento zvuk bol zachytený 24.júna 2016. Medzi zvukové stopy NASA patrí aj zvuk, ktorý zachytila kozmická loď Galileo v roku 1996. Táto loď zachytila rádiové signály z mesačnej megnetosféry od mesiaca Ganymede, najväčšieho mesiaca Jupiteru a to pomocou sondy Plasma Wave Experiment instrument.

Na preklad týchto rádiových signálov nasnímaných v Ganymede vedci z NASA použili takzvanú sonifikáciu dát. V “skladbe” s názvom Beware of Jupiter’s Largest Moon Ganymede (Pozor na najväčší mesiac Jupitera Ganymede), môžte počuť silný výbuch, ktorý predstavuje vstup satelitov do magnetosféry Mesiaca.

Všetky “skladby” sú v podstate len dátové výstupy, ktoré atronómovia premenili zo zachytených vesmírnych sond a nástrojov na “počuteľné” zvukové vlny. Ale aj tak, celkom strašidelné vesmírne zvuky, čo poviete?

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here