Znižovanie výšky = rozpad

Čínska vesmírna stanica Tiangong-1 má veľký problém. V dôsledku straty svojej orbitálnej výšky sa postupne “prepadáva” do hustejšiej atmosféry Zeme. Toto klesanie spôsobí rozpad stanice a zhorenie počas klesania. Táto “show” sa uskutoční počas veľkonočného víkendu (30. marca až 2. apríla). Skupiny vedcov napríklad z Nemecka pozorne sledujú stanicu, aby lepšie predpovedali, kedy a kde dopadne.

Nemecko už odhaduje predbežný čas a miesto dopadu

Vedci vo Fraunhoferovom inštitúte pre vysokofrekvenčnú fyziku a radarové techniky (Fraunhofer FHR) monitorujú 8,5-tonový modul vesmírnej stanice pomocou sledovacieho a zobrazovacieho radarového systému, ktorý podľa nich patrí medzi najsilnejšie radary na svete. Ich pozorovania pomáhajú informovať prognózy Európskej vesmírnej agentúry (ESA).

Tiangong-1 cestoval rýchlosťou približne 29 000 km/h na obežnej dráhe Zeme, takmer 270 kilometrov nad povrchom, už v tejto výške ju pozorne sledovali vedci z inštitútu FHR. Výskumní pracovníci tiež sledujú rotáciu stanice. Rotácia je jedným z faktorov potrebná pri určovaní času a miesta, kedy bude Zem zasiahnutá vesmírnou stanicou. Očakáva sa, že Tiangong-1 sa rozpadne niekde nad uzemím medzi 43 stupňov severnej šírky a 43 stupňov južnej šírky. Taktiež sa predpokladá, že niektoré kusy vesmírnej stanice nezhoria úplne v atmosfére, ale dopadnú na povrch Zeme.

Čínska vesmírna stanica Tiangong-1 padá nekontrolovateľne k Zemi, vedci sa snažia odhadnúť kam dopadne?

„Presnejší bod nárazu možno odhadnúť len pár dní pred samotnou udalosťou, pretože brzdný účinok atmosféry je ovplyvnený mnohými faktormi,“ uviedli vo vyhlásení zástupcovia Fraunhofer FHR. „Patria sem prirodzená rýchlosť otáčania, spôsob, akým sa Tiangong-1 rozpadne na niekoľko častí, čas rozpadu a momentálny stav počasia vo vesmíre.“

Inštitút FHR sleduje pád stanice Tiangong-1 a využíva pritom radarový systém, ktorý používa signály v rádiovom pásme “K” a  “I”. Tento typ radaru umožňuje inštitútu sledovať stanicu bez ohľadu na počasie, či zmenu dňa a noci.

Tiangong-1 bola prvou čínskou vesmírnou stanicou. Spustili ju v roku 2011 a následne hostili jednu robotickú kozmickú loď (Shenzhou 8) a dve posádky čínskych astronautov na misiách Shenzhou 9 a Shenzhou 10, ktoré nasledovali  po robotizovaných misiách.

Padne na mňa Tiangong-1?

Je ťažké presne predpovedať, kedy a kde kozmická stanica narazí. Rýchlosť, ktorou klesá Tiangong-1, je čiastočne určená trením, s ktorým sa stretáva, pretože postupne naráža na  najvrchnejšie vrstvy atmosféry. A podmienky sú ťažko merateľné a ešte ťažšie modelovatelné v počítačových simuláciách. Pravdepodobnosť, že Vás zasiahne úlomok z vesmírnej stanice je jedna k triliónu. (trilion = 1,000,000,000,000) pre predstavu riziko zasiahnutia bleskom je jedna ku 1,400,000.

Zdroj: Space.com

1 komentár

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here