Podobne ako iné súkromné spoločnosti po celom svete, tak aj Japonská vesmírna agentúra JAXA úspešne vyniesla na obežnú dráhu malý satelit formátu Cube.

Modifikovaná sondážna raketa SS-520-5, vyštartovala 03.02.2018 z vesmírneho centra Uchinoura v južnom Japonsku. Spolu so svojim nákladom vystúpila až na obežnú dráhu Zeme, kde úspešne po sedem a pol minútach letu vypustila satelit TRICOM-1R. Na tom by nebolo nič pozoruhodné ak by sa nejednalo o najmenšiu použitú raketu na takýto účel.

Japonsko vynieslo družicu na rekordne malej rakete
Zdroj: Sputnik International

Extrémne malá raketa

Raketa s výškou približne 9,5 metra a s priemerom len 52 centimetrov sa stala najmenšou raketou, ktorá vyniesla satelit na obežnú dráhu Zeme. Hmotnosť rakety aj s palivom nepresiahla 2,6 tony. Celá raketa by sa pre porovnanie zmestila do aerodynamického krytu rakety Falcon Heavy od SpaceX. Raketa bola pôvodne navrhnutá ako dvoj stupňová raketa, no po úpravách bol pridaný tretí stupeň, ktorý rakete umožnil vyniesť jej náklad až na obežnú dráhu Zeme.

V tejto konkrétnej úprave bola schopná vyniesť náklad do hmotnosti 4kg. O podobný štart sa Japonská JAXA pokúšala už pred rokom, vtedy však let nebol úspešný, kedže raketa nedosiahla svoju požadovanú orbitu.

Daľší univerzitný satelit vo formáte Cube

V hornej časti rakety SS-520-5 bol umiestnený študentský satelit CubeSat s názvom TRICOM-1R s hmotnosťou približne 10 libier (3 kilogramy). Tento satelit primárne určený na snímkovanie Zeme bol podľa informácií umiestnený na eliptickú orbitu 180 km x 1500 km.

Zmenšovanie = zlacňovanie

Japonci podobne ako v súkromnom sektore (napr. raketa Electron spoločnosti Rocket Lab) dávajú jasne najavo, že vývoj kozmických technológií napreduje a to hlavne spôsobom zmenšovania technického vybavenia, napríklad v podobe malých satelitov či nosičov.

Zdroj: dsl, global jaxa

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here