Súkromná firma z Nového Zélandu, Rocket Lab, vypustila na obežnú dráhu zeme meter široký, vysoko reflektívny, kontroverzný objekt svojou novou raketou Electron. Firma tvrdí, že svetlo, ktoré tento objekt odráža “bolo zrodené z túžby povzbudiť ľudstvo aby uvažovalo nad jeho miestom vo vesmíre a aby si ľudia uvedomovali čo je v ich vlastných životoch a v živote ľudstva ako druhu dôležité”. Tato umelá “hviezda” bude našu planétu obiehať 9 mesiacov pred tým než zhorí v Zemskej atmosfére.

Firma nazvala tento objekt a projekt: The Humanity Star (vo voľnom preklade Hviezda ľudskosti). Jedná sa asi o meter široký objekt, vytvorený z uhlíkových vlákien s vysoko reflektívnym povrchom. Táto geodetická guľa obehne zem každých 90 minút a svetlo, ktoré odráža je viditeľné odvšadiaľ na zemi, špeciálne počas svitania a stmievania. Podľa firmy bola guľa navrhnutá tak, aby bola jasným symbolom a pripomienkou všetkým na Zemi o našom krehkom mieste (planéta Zem) v tomto vesmíre. No a ako sa na tento projekt pozerá široká a odborná verejnosť?

Novozelandská firma vypustila na obežnú dráhu zeme umelú hviezdu
Zdroj: The Verge

Astronómovia po celom svete sa sťažujú

Astronómovia po celom svete sú týmto nápadom rozhorčení a tvrdia, že sa nejedná o nič iné ako o mediálnu senzáciu na zviditeľnenie firmy Petera Backa. Astronóm z Kalifornského inštitútu technólogie, Mike Brown, sa k Hviezde ľudskosti vyjadril nasledovne: “Uau. Zámerne svietivé dlho trvajúce vesmírne grafity. Tak to teda veľmi pekne ďakujeme Rocket Lab.” Brown sa ešte neskôr vyjadril, že je to hrozný príklad do budúcnosti a je to strašná vec pre astronómiu.

No Brow nie je ani zďaleka jediným astronómom či fyzikom, ktorý tento projekt odsudzuje. Vedecká verejnosť po celom svete nenazýva projekt inak ako vesmírny vandalizmus, prvý globálny stroboskop či obrovská vesmírna disco guľa. Ďalší astronóm, ktorý sa k tomuto projektu vyjadril je David Kipping, ktorý pracuje na Kolumbijskej Univerzite v New Yorku: “Toto je hlúpe, vandalizuje to nočnú oblohu a ničí náš výhľad do vesmíru.”

Novozelandská firma vypustila na obežnú dráhu zeme umelú hviezdu
Zdroj: The Verge

Ďalší poukazujú na fakt, že jasných objektov, ktoré môžu vidieť všetci na zemi a ktoré môžu byť inšpiráciou ľudstva je plné nočné nebo, či už náš mesiac, alebo miliardy hviezd na nočnej oblohe. Planetárna vedkyňa Meg Schwamb sa pýta: “Načo potrebujeme túto umelú disco guľu na obežnej dráhe?”

Objekty viditeľné voľným okom už ľudia na obežnej dráhe zeme majú

No a Hviezda ľudskosti nie je jediným umelo vytvoreným objektom na obežnej dráhe zeme, ktorý je viditeľný voľným okom. Medzinárodnú vesmíru stanicu (ISS) veľmi často vidno voľným okom, ako aj niektoré satelity objehajúce zem na nízkej obežnej dráhe zeme.

“Toto už niekto urobill. Keď to hodnotíme podľa posledných pár dekád, vkladať jasne žiariace objekty na obežnú dráhu sa vôbec nerovná úcte a svetovému mieru.” napísal astronóm Eric Mamajek.

No Hviezda ľudskosti robí naozajstnú vedeckú škodu, ďalší astronóm Alex Parker, zdieľal obrázok, ktorý demonštruje ako problematické môže byť ak jasne žiariaci satelit prejde popred teleskop snímajúci nočnú oblohu a teda koľko škody môže táto “hviezda” urobiť vedeckej komunite.

Čím viac nadbytočných objektov vynesieme na našu obežnú drahú zeme, tým skôr dosiahneme bodu, kedy Kesslerov syndróm bude naozaj ohrozovať satelity na obežnej dráhe. Kesslerov syndróm hovorí o tom, že čím viac satelitov bude vynesených na obežnú dráhu zeme, tým skôr sa postupne všetky zrazia a zničia sa navzájom.

Kde sa Hviezda ľudskosti nachádza?

Ak by Vás zaujímalo kde sa Hviedza ľudskosti v tomto momente nachádza môžete sledovať webovú stránku The Humanity Star kde sa mimo iné dozviete, v anglickom jazyku, podrobnejšie informácie o tomto objekte, ako je napríklad jeho presná poloha, výška, smerovanie či rýchlosť.

Novozelandská firma vypustila na obežnú dráhu zeme umelú hviezdu
Zdroj: The Humanity Star

Čo si o projekte “Hviezda ľudskosti” myslite vy? Už ste ju na oblohe aj videli?

Zdroj: Stuff, Independent, The Humanity Star, NewsWeek

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here