Startup zo San Franciska, Elysium Space, ponúka neobvyklú službu ľuďom, ktorý chcú svojich blízkych či seba pochovať neobyčajným spôsobom. Jednou z možností, tou lacnejšou, je pozostatky poslať na obežnú dráhu Zeme a tou druhou je pochovanie blízkeho na mesiaci.

pochovávanie vo vesmíre
Zdroj: elysiumspace

Tento exkluzívny servis nie je zrovna najlacnejší. Aj tá najlacnejšia možnosť, teda nechať pozostatky krúžiť okolo Zeme až kým nespadnú späť do atmosféry ako padajúca hviezda, vyjde približne na 2500 amerických dolárov. Mesačný pohreb, ktorý reprezentuje najvyššiu a najdrahšiu službu, ktorú tento startup ponúka, vyjde na takmer 10 000 amerických dolárov. Keď si však vezmeme, že priemerná cena pohrebu v USA je v tomto momente približne 9000 amerických dolárov, táto výstrednosť sa zrazu nezdá až takou drahou či výstrednou.

pochovávanie vo vesmíre

pochovávanie vo vesmíre
Zdroj: elysiumspace

Prvá misia Elysium skončila fiaskom

Prvá misia tejto firmy sa odohrala už v roku 2015. Raketa, ktorá mala doviesť náklad na obežnú dráhu Zeme bola experimentálna raketa “Super Strypi” vyvinutá Hawajskou Univerzitou. Táto raketa bola navrhnutá na vynášanie miniatúrnych satelitov na obežnú dráhu Zeme. No počas štartu, približne v polke letu, raketa zlyhala a misia nedosiahla orbit. Na palube sa nachádzali “Elysium Star” mauzóleum satelity, ktoré niesli spopolnené pozostatky zákazníkov na obežnú dráhu Zeme. Na ich vynesenie do vesmíru firma použila 1U “CubeSat”, miniatúrne satelity, ktoré sú používané na rôzne výskumy. Pozostatky zosnulých z tejto misie ostali nepoškodené a plánujú ich vypustiť pri ich druhom pokuse, misii Elysium Star II.

pochovávanie vo vesmíre
Zdroj: elysiumspace

Najbližšie na palube rakety Falcon 9

Nadchádzajúci štart misie Elysium Star II by sa mal odohrávať v druhom polroku tohto roka. A na rozdiel od prvého štartu, by sa malo jednať o štart na vrchu rakety Falcon 9 od SpaceX. Misia by mala štartovať z leteckej základne Vandenberg v Kalifornii. Dátum tejto misie nie je známi.

Tento servis hrá do kariet náboženstvu a veriacim, kedže konečne môžu veriaci, ktorí si nebeský pohreb objednajú s istotou a hrdosťou prehlásiť, že po smrti pôjdu do neba. Celý tento servis dáva pocit nebeskej spirituálnosti, veď kto by nechcel aby jeho pozostatky krúžili 2 roky okolo Zeme a potom sa na ňu vrátili v podobe padajúcej hviezdy?

No a kdeže ľudia naozaj nevedia čo už od dobroty a čo s peniazmi, firma nemá núdzu o posmrtných astronautov. Vyše 100 ľudí si už lístok kúpilo, respektívne možno nie svoj lístok, ale lístok pre svojho príbuzného, či iného pozostalého, na palube druhej misie Elysium Star II.

Najskôr Mesiac, potom Mars?

Tretie dejstvo tejto zvláštnej firmy sa plánuje na rok 2018 až 2019. Vtedy plánuje Elysium Space, vypustiť svoju lunárnu misiu. Firma na túto misiu plánuje použiť tzv. “Griffin lunar lander”, vyvíjaný firmou Astrobotic.

Elysium Space má v pláne v budúcnosti organizovať pohreby do hlbokého vesmíru, no tieto služby budúcnosti sú momentálne len v plánovacej fáze a ich realizácia je nejasná.

To či Elysium Space plánuje pohreby na Marse nevieme, no dúfajme, že ak aj áno, nie takým spôsobom ako naznačil svojími nezabudnuteľnými slovami muž, ktorý stojí za firmou SpaceX, Elon Musk, ktorý povedal: “Chcem umrieť na Marse, len nie pri pristávaní.”

Zdroj: TeslaRati

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here