Stručne o agentúre SOSA a projekte skCUBE

Slovenská organizácia pre vesmírne aktivity (SOSA) funguje od roku 2009. Vznikla s cieľom dopomôcť Slovensku stať sa členom Európskej vesmírnej agentúry. SOSA rozvíja rôzne vzdelávacie a technologicko-vedecké projekty. Jedným z nich je aj prvá slovenská družica “skCUBE”.

Družica skCUBE je malý satelit v tvare kocky s rozmermi 10×10 centimetrov a hmotnosťou okolo jedného kilogramu. Ide o prvé vesmírne zariadenie kompletne navrhnuté, skonštruované a riadené z územia Slovenskej republiky. Jej pracovná obežná dráha bude vo výške okolo 500 kilometrov nad zemským povrchom.

Elon Musk Blog, skCUBEŠtart na rakete Falcon 9 zrušený.

Bratislava 20. mája (TASR) – Prvá slovenská družica skCUBE by mala do vesmíru odletieť začiatkom júna. Jej štart, ktorý sa v minulosti niekoľkokrát odložil pre problémy s americkou raketou Falcon 9, je teraz plánovaný z indického kozmodromu Sriharikota. Na tlačovej konferencií v Bratislave to dnes uviedli predstavitelia Slovenskej organizácie pre vesmírne aktivity (SOSA), ktorá projekt realizuje.

„Dostali sme ponuku letieť na indickej rakete PSLV-XL s označením letu C38. Túto ponuku sme sa rozhodli využiť, keďže na tomto projekte SOSA so svojimi partnermi pracuje už od roku 2011 a už viac ako rok čaká na štart do kozmu,“ priblížil líder projektu skCUBE a podpredseda SOSA Jakub Kapuš.”

Elon Musk Blog, skCUBE

Livestreem zatiaľ len na fakulte

Podľa informácií, ktoré nám poskytol Jakub Kapuš by mal počas letu slovenského satelitu do vesmíru prebiehať aj živý prenos. Ten sa bude premietať na FEI STU. Dostupnosť vysielania pre verejnosť prezisťujeme. Snahou SOSA je vyslať jedného z predstaviteľov organizácie priamo do indického kozmodromu Sriharikota aby sledoval dianie priamo na mieste.

Elon Musk Blog, skCUBE

Slovenský Houston na fakulte elektrotechniky informatiky STU

Pre spracovanie nameraných dát sa vytvorilo sledovacie centrum na FEI STU. Tu bude prebiehať nonstop – 24/7 prevádzka a kontrola satelitu. Podľa Kapuša chcú do tejto činnosti zapojiť aj širšie spektrum študentov a fanúšikov kozmonautiky, ktorí tak môžu prispieť napr. pri analýze nameraných údajov zo senzorov družice.

Tím Elon Musk Blog bude naďalej monitorovať a uverejňovať novinky o tomto projekte. Na pláne je interview s podpredcedníčkou SOSA Dr. Michaelou Musilovou. Pokiaľ bude možné sledovať živý prenos štartu a letu skCUBE určite Vám ho na našich stránkach poskytneme. Tak držme spolu palce tejto prvej, slovenskej, vesmírnej expedície.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here