Stačí len pár minút

Len pár minút v prostredí nízkej gravitácie dokáže zmeniť mozog astronautov a tým ovplyvniť ich správanie vo vesmíre. Florisa Wuytsa z University of Antwerp v Belgicku a jeho kolegov zaujímalo, ako rýchlo nastanú zmeny mozgu pri nízkej gravitácii. Vrámci ich experimentu skenovali mozgy 28 ľudí tesne pred a ihneď po parabolickom lete (let po špeciálnej dráhe, ktorý má napodobniť podmienky voľného pádu), počas ktorého boli v krátkych úsekoch beztiaže v priebehu celého 3 hodinového letu. Taktiež oskenovali mozgy kontrolnej skupiny, ktorá sa letu nezúčastnila. Napriek tomu, že účastníci letu zažili dokopy len 10 minút nízkej gravitácie, malo to okamžitý dopad na ich mozog.

Znižuje sa mozgová aktivita

Bola zaznamenaná nižšia aktivita v tých oblastiach mozgu, ktoré nám pomáhajú tvoriť si obraz o svojom tele a o jeho polohe v prostredí. Na Zemi si tento obraz “telesného vedomia” tvoríme kombináciou informácií z rôznych systémov, vrátené tých, ktoré zabezpečujú rovnováhu, pohyb a zrak. V prostredí nízkej gravitácie sú tieto informácie pozmenené, čo spôsobuje zmyslový “mišmaš”. Mozog nie je zvyknutý na takýto zmätok a preto vypne oblasti, ktoré sú za to zodpovedné.

Ovplyvnená pamäť, vnímanie aj schopnosť učiť sa

Vedecký tím objavil okrem toho aj zníženú funkciu špecifických mozgových štruktúr zodpovedných za kognitívne funkcie (pamäť, učenie, vnímanie) a hladinu vedomia. Znížená aktivita v týchto oblastiach môže viesť k slabšej schopnosti tzv. “self-monitoringu”, čo následne ovplyvňuje naše rozhodnutia, empatiu a náladu. Wuyts tvrdí, že to nemusí byť problém pre súčasných astronautov, pretože je pravdepodobné, že mozog si na tieto zmeny tréningom zvykne. Problematické to môže byť pre vesmírnych turistov alebo pri plánovaných misiách na Mars, kedy budú astronauti pociťovať zmeny v gravitácii po príjazde.

Zdroj: New Scientist

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here