V niektorých veciach pripomína nový skafander SpaceX úplne prvé skafandre, ktoré NASA používala vo vesmírnej misii Mercury.

Ako obstojí Muskov skafander v porovnaní s tým od NASA?
Zdroj: americaspace

Skafandre budúcnosti

Elon Musk nám poskytol prvý pohľad na to, čo budú pravdepodobne nosiť astronauti SpaceX na palube Dragon kapsuly. Skafandre predstavené cez fotku na Instagrame absolútne nepripomínajú obrovské, nafúknuté skafandre, na ktoré sme zvyknutí z iných obrázkov. Práve naopak, prví kolonizátori Marsu nabehnú na túto červenú planétu v pohodlí a veľmi štýlovo.

Od počiatkov objavovania vesmíru sa potreby astronautov rapídne zmenili. Časy, keď bolo potrebné len na pár minúť „vybehnúť“ von z ISS a vrátiť sa dnu, sú preč. Skafandre budúcnosti budú musieť zvládnuť pravidelné prechádzky po celom Marse. Vývoj týchto technológií bude znamenať, že skafandre sa stanú obratnejšie, pohodlnejšie a celkovo praktickejšie na každodenné nosenie.

V niektorých veciach pripomína nový skafander od Elona Muska úplne prvé skafandre, ktoré NASA používala vo vesmírnej misii Mercury. Astronauti počas tejto misie v rokoch 1958 do 1963 nemuseli vychádzať von z vesmírnej lode, a tak boli ich skafandre omnoho štíhlejšie ako v misii Apollo.

Ako obstojí Muskov skafander v porovnaní s tým od NASA?
Zdroj: bp

Muskove skafandre verzus skafandre na ISS

Skĺbenie praktickosti a štýlu bolo najdôležitejším faktorom pri navrhovaní skafandra od SpaceX. Musk zdôraznil, že tento skafander už naozaj funguje a bol úspešne testovaný pod tlakom dvojnásobne vyšším ako je vo vákuu. „Bolo nesmierne náročné skĺbiť esteticky pekný vzhľad skafandra a jeho funkčnosť, vytvorenie skafandra s iba jednou z týchto vlastností by to bolo jednoduché,“ napísal Musk na svojom Instagrame.

Skafander od SpaceX je štíhlejší ako nová generácia skafandrov Z-2 od NASA, predstavená v roku 2015. Z-2 vyzerá menšie ako jeho predchodca, Extravehiculárna mobilná jednotka (EMU – Extravehicular Mobility Unit), používaná od roku 1981. Tieto skafandre dodnes používajú astronauti na Medzinárodnej Vesmírnej Stanici ISS. Avšak oproti Muskovmu skafandru vyzerajú aj tieto skafandre novej generácie ako zastaralé.

Ako obstojí Muskov skafander v porovnaní s tým od NASA?
Zdroj: NASA

Boeing Blue

V správe NASA z januára tohto roku sa píše, že vesmírna agentúre sa míňaju staré EMU skafandre a nie je isté, či si ich tím s nimi vystačí do ukončenia prevádzky ISS, naplánovaný v roku 2024. „NASA zvažuje realizovateľnosť predĺženia aktivít ISS až do roku 2028,“ píše sa v správe. „Napriek tomu, že NASA dovtedy zvažuje využitie existujúcich EMU skafandrov na ISS, pracuje aj na novej generácii skafandrov, ktoré by mohli byť otestované na ISS do roku 2023 a potencionálne by mohli nahradiť staršie EMU skafandre.“

V januári tohto roka predstavila svoj nový skafander aj spoločnosť Boeing s názvom „Boeing Blue“. Má byť použitý na ich vesmírnej kapsule Starliner a viac sa podobá skafandru od SpaceX. Skafandre spoločností SpaceX a Boeing prípomínajú skafandre zo sci-fi futuristických filmov.

Zdroj: wired

Skafandre inšpirované sci-fi filmom

Pri cestovaní vesmírom sa realita a sci-fi vždy takto prelínajú. Janty Yatesová, návrhárka filmových kostýmov, hovorí, že tím okolo Elona Muska sa musel pri navrhovaní nového skafandra určite inšpirovať Hollywoodom s tým rozdielom, že Elonov skafander vyzerá omnoho jednoduchšie a nenápadnejšie ako tie v hollywoodskych filmoch.

Yates nie je v skafandroch žiadne mladé ucho. V spolupráci s režisérom Ridley Scottom už nahvrhla šesť rôznych skafandrov pre filmy Prometeus, Marťan, alebo tohtoročný Votrelec: Covenant.

„Myslím, že je veľmi elegantný a hlavne uznávam jeho čisté krivky,“ reaguje Yatesová na dizajn Muskovho skafandra. Jej skafandre museli len umožniť hercom dýchať, nahrávať zvuky a osvietiť ich tváre, Musk čelí oveľa väčšej výzve. Ako vieme od Elona, jeho skafander už bol úspešne dvakrát testovaný a je potrebné oceniť jeho schopnosť skĺbiť praktickosť a elegantný dizajn.

UPDATE:

12:45, 12.09.2017

Musk zdôraznil, že tento skafander už naozaj funguje a bol úspešne testovaný pod tlakom dvojnásobne vyšším ako je vo vákuu. Presnejšie, “vacuum pressure” označuje akýkoľvek rozdiel tlakov medzi vnútrom a vonkajškom. Teda ak máme dnu 1 atmosféru a von 0, tak “vacuum pressure” je 1 atm. Jedná sa o operačný rozdiel. “Double vacuum pressure” je dvojnásobok rozdielu tlakov aký očakávajú.

Zdroj: wired

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here