SpaceX, ako všetci vieme, už viac ako 2 roky pristáva s prvým stupňov svojich rakiet. Prvý stupeň pristáva buď na lodi v oceáne, alebo na pristávacej plošine na súši v Myse Canaveral. Od začiatku tohto roka sme si však veľa pristátí prvého stupňa neužili. SpaceX sa v posledných týždňoch zbavuje svojich starých prvých stupňov typu Block 4, ktorý má už o pár dní nahradiť nová verzia prvého stupňa – Block 5, ktorý bude opakovane použiteľný viac ako dva krát.

SpaceX sa tiež už nejaký ten mesiac, síce neúspešne, pokúša o záchranu aerodynamického krytu, ktorého výroba stojí až 6 miliónov amerických dolárov a to je suma, ktorú sa oplatí neutopiť v oceáne. Aerodynamický kryt po tom čo prejde atmosférou a za pomocou trysiek vyrovná svoju dráhu, otvorí padák a pomaly začne klesať k oceánu, kde naňho “čaká” loď Mr. Steven na ktorej je napnutá obrovská sieť, do ktorej by sa mal aerodynamický kryt zachytiť. Zachytenie však ešte ani raz nedopadol úspešne, snáď sa však záchrany dočkáme už čoskoro.

Ale to sú všetko informácie, ktoré sú fanúšikom SpaceX dobre známe. Dnes však Elon Musk opäť tweetoval.

Tweet znel:

“Toto asi bude znieť šialene, ale…..

SpaceX sa pokúsi o navrátenie vrchného stupňa rakety späť z orbitálnej rýchlosti a použije pri tom párty balón

A následne pristane na skákacom hrade”

Podľa týchto informácií, by SpaceX malo začať zachraňovať aj druhý stupeň rakety Falcon 9. Čo znamená, že keď sa k záchrane prvého stupňa a aerodynamického krytu pridá aj druhý stupeň tejto rakety, bude raketa Falcon 9 takmer kompletne znovupoužiteľná!

Takto si SpaceX predstavovalo záchranu druhého stupňa v roku 2011:

Elon Musk sa už v minulosti veľa krát vyjadril, že by chcel aby sa SpaceX o záchranu druhého stupňa aspoň pokúsilo. Gwynne Shootwel dokonca povedala, že o záchranu sa určite nepokúsia, ale od dnešného rána je tomu opäť inak a určite sa máme na čo tešiť. Bohužiaľ nevieme kedy sa po prvý krát SpaceX pokúsi o záchranu druhého stupňa, ale veríme že čoskoro. Určite vás budeme o novinkách informovať.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here