Čo na Mesiaci ostalo a prečo je to zaujímavé?

Viete si predstaviť koľko odpadu má na svojom povrchu Mesiac? Pravdepodobne ste sa nikdy ani len nesnažili odpovedať na túto otázku. Na povrchu Mesiaca je ale veľa (ne)zaujímavého odpadu. Medzi tie známe patrí napríklad zlatá brošňa v tvare olivového konáriku, súprava na upevnenie vlajky a samozrejme pozostatky z lunárneho modulu. Medzi neštandardné veci patrí aj kladivo a pierko z orla (áno obyčajné kladivo na klince a obyčajné pierko zo vtáka) – pomocou týchto rekvizít sa uskutočnil v roku 1971 experiment, ktorý poukazuje na to, že všetky objekty padnú rovnakou rýchlosťou bez ohľadu na to akú majú hmotnosť, samozrejme len v prostredí aké má náš Mesiac.

Vie tento odpad niekto spočítať?

Existuje samozrejme veľké množstvo mesačného odpadu. Koľko odpadu však presne ľudia poslali na mesiac alebo krúži na jeho orbite? Na túto otázku je náročné odpovedať, ale odpadky na mesiaci pravdepodobne vážia viac ako 181 000 kilogramov (skutočná váha na Zemi).

“Takúto hmotnosť uvádza Wikipédia, ale keď zvážime, že na jeho povrchu sa stále nachádza päť ťažkých strojov moon rangers, tento odhad môžeme považovať za reálny”, uviedol William Barry, hlavný historik NASA.

Väčšina tohto odpadu tam bola ponechaná astronautami NASA, ktorí pristáli na povrchu Mesiaca v rokoch 1969 až 1972 počas programu Apollo. Ostatné pozostatky na Mesiaci pochádzajú z misií bez astronautov a to od výskumných agentúr z USA, Ruska, Japonska, Indie či Európy.

Človek počas viacerých misií priniesol odpad aj na Mesiac, koľko sa ho tam nazbieralo?
Zdroj: NASA

Nielen NASA ale aj Európa či Japonsko majú svoj odpad na Mesiaci

Tie staršie kúsky, ktoré ostali na Mesiaci pochádzajú z lunárnych sond, ktoré boli poslané na mesiac, aby sa o ňom dozvedeli potrebné detaily, ako napríklad, či môžu kozmické lode bezpečne dosadnúť na jeho povrch. V šesťdesiatych rokoch minulého storočia si totiž niektorí vedci mysleli, že mesiac môže mať povrch podobný “tekutému piesku”. Tieto automatické, robotické sondy, ktoré zostali aj po ukončení svojej misie stále nehybne stáť na povrchu Mesiaca vyvrátili pôvodnú teóriu a tak sondy môžu bezpečne pristať na jeho povrchu.

Mesiac je tiež domovom lunárnych orbiterov – sond, ktoré krúžili okolo Mesiaca za účelom snímkovania terénu, avšak po čase klesli nižšie, až narazili na povrch a takto sa pridali k ďalšiemu umelému odpadu na Mesiaci.

Všetko nepotrebné ostáva na mesiaci

Pokiaľ ide o predmety, ktoré po sebe zanechali astronauti Apollo misií, nebolo veľa dôvodov na to aby ich brali späť na Zem. Každým kilogramom navyše sa prispievalo k mrhaniu vzácnymi zdrojmi, potrebnými pre návrat na Zem – palivom.

Pri takýchto náročných inžinierskych projektoch, akým je pristátie na Mesiaci, navrhujete misiu čo najoptimálnejšie. Vždy si kladiete otázku “Dokážeme dostať posádku bezpečne na mesiac, odobrať potrebné vzorky a dopraviť všetkých astronautov bezpečne späť domov?“

Odpad alebo príležitosť pre výskum

Ale ako sa hovorí, odpad jedného človeka môže byť pokladom pre iného. Hoci väčšina ľudí sa zhodne, že použité nefunkčné sondy na našom mesiaci sa inak ani pomenovať nedajú (o to väčšmi ak sa rozprávame o použitej nádobe na zhromažďovanie moču 😉 ). NASA ako výskumná agentúra má ale umiernenejší pohľad na vec.

Človek počas viacerých misií priniesol odpad aj na Mesiac, koľko sa ho tam nazbieralo?
Zdroj: NASA

Výskumníci takto môžu študovať jednotlivé predmety a materiály a postupne zisťovať, ako reagujú pri dlhodobej radiácií z vesmíru, či umiestnení vo vákuu. Okrem všetkého toho odpadu sa niektoré technické “vychytávky” dodnes používajú. Najlepším príkladom je reflektor s laserovým rozsahom, ktorý zanechala posádka Apolla 11.

Výskumníci na Zemi môžu pingovať (pýtať si odpoveď) od tohto laserového reflektoru, čo im umožňuje napríklad odmerať vzdialenosť medzi Zemou a Mesiacom, podľa NASA. Tieto experimenty pomohli vedcom pochopiť, že mesiac sa vzďaľuje od Zeme rýchlosťou 3,8 centimetrov ročne.

Lunárna turistika by mala o exponáty postarané

Posledným “využitím” takéhoto mesačného odpadu môže byť pri jemnej sci-fi predstave aj “archeologická” podstata. Pre budúcich návštevníkov mesiaca by bolo naozaj famózne ísť detailne si prezrieť samotný lunárny modul s ktorým tento úspech dosiali astronauti Neil Armstrong a Buzz Aldrin, či iných sond nadchádzajúcich sa na jeho povrchu.

Na internete sa dá nájsť aj zoznam opustených objektov na Mesiaci. Zoznam však nebol aktualizovaný od roku 2012 a tak tam chýbajú novšie objekty, ako napríklad Ebb a Flow a dve mesačné sondy NASA, ktoré pomohli výskumníkom analyzovať gravitačné pole mesiaca.

Zdroj: livescience

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here