Minulý týždeň v  stredu o 21:00 SEČ sme boli svedkami úspešného statického zážehu prvého stupňa rakety Falcon 9 určeného pre misiu CRS-13, zásobovaciu misiu Medzinárodnej Vesmírnej Stanice. Na rakete Falcon 9 bolo na pár sekúnd spustených všetkých 9 motorov Merlin 1D. Technici zo SpaceX robia pri statickom zážehu presne rovnaké úkony ako pri štarte. Po zmonitorovaní všetkých funkcií v systéme, ako obvykle, čakali všetci fanúšikovia SpaceX na oficiálnu správu od SpaceX na Twitteri o potvrdení štartu. Pár minút po statickom zážehu sme sa tejto správy dočkali. V tweete okrem úspešnosti zážehu a potvrdenia štartu bola spomenutá aj tajná misia Zuma, ktorá poletí podľa SpaceX začiatkom januára zo štartovacej plochy LC-40.

Po oficiálnej správe o štarte sme však netušili, že štart rakety Falocn 9 bude dva krát odložený. SpaceX aj NASA pred pondelnajším štartom oznámila odklad kvôli predštartovým kontrolám technického vybavenia rampy. Nový termín bol stanovený na 13.12.2017 o 17:24 SEČ, ktorý sa o deň nato opäť zrušil.

Vyjadrenie SpaceX:

„Tím potrebuje viac času na vykonanie kompletnej inšpekcie a čistenia v dôsledku objavenia čiastočiek v palivovom systéme druhého stupňa. Štart je plánovaný na 15. decembra. Ďalšia príležitosť bude ak tak až koncom decembra.“

Dnes, snáď, na tretí krát sa štart vydarí a raketa Falcon 9 poletí na nízku obežnú dráhu Zeme. Štart je plánovaný na 16:35 SEČ, štartovacie okno je okamžité. Aj keď sa jedná už snáď o “rutinnú” misiu dnešný štart je predsa len o niečo výnimočnejší. NASA prvý krát súhlasila aby kapsulu Dragon do vesmíru vyniesla raketa Falcon 9 s už raz použitým prvým stupňom. A aby toho nebolo málo, dnes má po roku a štvrť premiéru aj štartovacia rampa LC-40, ktorá bola zničená pri štarte minuloročnej misie Amos-6 v septembri.

CRS-13

Misia v znamení opakovaného používania

Prvý stupeň rakety Falcon 9, použitý pre túto misiu, má výrobné číslo 35 a ako sme už spomínali, do vesmíru už letel. Presnejšie sa jednalo o misiu CRS-11, ktorá do vesmíru letela 3. júna tohto roku a rovnako ako v tomto prípade sa jednalo o zásobovaciu misiu pre Medzinárodnú Vesmírnu Stanicu. Pre SpaceX ide o štvrtú misiu s použitím opakovane použitého prvého stupňa. NASA je v prípade opakovane použitého prvého stupňa veľmi opatrná, avšak výsledky, ktoré SpaceX zaznamenalo pri opakovane použiteľných prvých stupňoch NASA presvedčili a aktuálna misia CRS-13 je prvou zásobovacou misiu s už použitým prvým stupňom rakety.

Prvý stupeň rakety Falcon 9 však nebude jediný, ktorý sa vo už vesmíre nachádzal. Rovnako to bude aj pretlaková kabína Dragon kapsule, ktorá bola vo vesmíre v apríli 2015 s misiou CRS-6. Nejedná sa však o premiéru s opakovane použitou Dragon kapsulou. Misia CRS-13 bude druhá misia tohto druhu.

Štart misie CRS-13

V tomto momente by Dragon kapsula mala byť už plne naložená nákladom, ktorý sa primárne skladá s potravín, výbavy a nových experimentov pre astronautov na ISS. Medzi inými sa budú na palube nachádzať napríklad experimenty na štúdiu svalovej atrofie alebo na štúdiu slnečného energetického výkonu. Váha nákladu by sa mala pohybovať okolo 2170 kilogramov. Štartovacie okno je okamžité, čo znamená, že ak raketa Falcon 9 nevyštartuje presne o 16:36 SEČ, poletí až v náhradnom termíne, ktorý je určený na koniec decembra.

Po štarte a necelých troch minútach letu sa prvý stupeň rakety oddelí od druhého. A zatiaľ čo druhý stupeň s kapsulou Dragon budú smerovať na nízku obežnú dráhu Zeme, prvý stupeň sa otočí a zamieri späť k pobrežiu Floridy, presnejšie na pristávaciu plochu LZ-1 na pevnine, a pokúsi sa druhý krát pristáť.

Druhý stupeň len pár sekúnd po odpojení prvého stupňa vypne svoj jediný motor a následne odpojí kapsulu Dragon, ktorá otvorí svoje krídla (solárne panely) a začne prenasledovať Medzinárodnú Vesmírnu Stanicu. Zatiaľ nie je presne jasné kedy by malo dôjsť k pripojeniu Dragon kapsule s ISS. Dôvodom je vcelku rušný december na Medzinárodnej Vesmírnej Stanici.

December na ISS – 2 Soyuze a 1 Dragon kapsula

December na Medzinárodnej Vesmírnej Stanici je skutočne rušným mesiacom (a nie je to kvôli Vianociam 😀 ). 14. decembra sa od Medzinárodnej Vesmírnej Stanice odpojil Sojuz MS-05, ktorý sa šťastlivo vrátil na Zem s troma astronautami – Sergejom Rjazanskij, Paolom Nespoli a Randolphom Bresnik, ktorý v deň odchodu zakončili svoj 139 dňový pobyt na stanici.

V nedeľu, 17. decembra, by z Bajkonuru v Kazachstane mal odštartovať ďalší Sojuz MS-07, ktorý by 19. decembra mal na stanicu doviezť ďalších troch astronautov – Antona Škaplerov, Norišige Kanaj a Scotta Tingle.

NASA s partnermi majú medzi sebou pravidlo, ktoré ctí bezpečnosť a zakazuje v rovnaký deň prílet alebo odlet dvoch lodí. Z čoho vyplýva, že Dragon má pomerne obmedzený termín na spojenie s Medzinárodnou Vesmírnou Stanicou. Po zachytení Dragon kapsule robotickým ramenom, zostane Dragon zachytení k stanici jeden mesiac.

SpaceX, ako inak, dnes držíme palce k úspešnému štartu a pristátiu prvého stupňa. Pred samotným štartom Vám opäť ponúkneme webcast, kde to všetko môžeme sledovať spolu s nami. ENJOY! 🙂

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here