Dnes, viac ako mesiac po poslednom štarte sa SpaceX pripravuje na ďalší štart zo série Iridium NEXT. SpaceX dnes vypustí na nízku obežnú dráhu Zeme ďalších 10 satelitov, z celkových 75 satelitov, ktoré plánuje Iridium Communications vypustiť.

Dnešný štart rakety Falcon 9 bude prebiehať na leteckej základni Vandenberg v Kalifornii. Dva a pol dňa na to by z Mysu Canaveral mala štartovať ďalšia raketa Falcon 9, s hybridným satelitom spoločnosti SES a EchoStar.

4 štart zo základne Vandenberg

70 metrov vysoká raketa Falcon 9 by mala dnes štartovať o 14:37 SELČ zo štartovacej plochy LC-4E. Bude to štvrtý tohtoročný štart z leteckej základne Vandenberg, ktorú tento rok čakajú už len ďalšie dva štarty. Prvý stupeň rakety by mal pristáť v Pacifickom oceáne na mobilnej pristávacej ploche, na palube autonómnej robotickej lode Just Read the Instructions, vo voľnom preklade: Stačí si prečítať pokyny.

Tento let bol originálne plánovaný na 4. október, no 26. septembra sa SpaceX rozhodlo odložiť štart až o 5 dní. Podľa výkonného riaditela firmy Iridium Communications, Matt Desch, zdržanie je vizitkou SpaceX, ktoré potrebovalo viac času na prípravu druhého stupňa rakety na základni Vandenberg. Matt Desch sa vyjadril aj na svojom učte na Twittery:

“Trpezlivosť je to najdôležitejšie v odvetví vesmírnych letov, úspešne je lepšie ako rýchlo. Naše satelity sú pripravené a tešíme sa na ich ranny let.”

Dnes štartuje z leteckej základne Vandenberg ďalších 10 Iridium NEXT satelitov

Iridium NEXT III

Už ako napovedá meno, tretí let Iridium NEXT pošle na obežnú drahú už tretí set 10 Iridium NEXT satelitov novej generácie. Tieto satelity patria firme Iridium Communications, ktorá momentálne operuje svoju starú sieť 66 satelitov, ktoré boli na obežnú drahú vynesené medzi rokmi 1997 až 2002. Týchto 66 satelitov bude postupne zamenených za nových 75 Iridium NEXT satelitov, a to tak aby zákazníci využívajúci ich sieť nepocítili žiaden výpadok či zmenu v kvalite služieb.

Všetkých 75 stalitov by malo letieť na nízku obežnú dráhu Zeme na vrchu rakiet Falcon 9 a do polovice roku 2018 by malo mať Iridium Communications všetky satelity na obežnej dráhe. V tomto momente má Iridium na obežnej dráhe prvých 20 satelitov Iridium NEXT, ktoré na obežnú dráhu vyniesla práve raketa Falcon 9 v januári a júni tohto roku.

Satelity Iridium NEXT boli navrhnuté tak aby existujúcim zákazníkom Iridium Communications poskytli lepšiu a rýchlejšiu kvalitu hovorov, ako aj vyššie datové prenosové rýchlosti. Satelity postavila spoločnosť Thales Alenia Space. Každý zo satelitov váži 860 kg. Podporuje dve základné komunikačné pásma, L pásmo a Ka pásmo. Tieto antény by mali poskytovať služby ich zákazníkom najbližších 15 rokov.

Iridium Communications sa snaží čo najrýchlejšie zbaviť a nahradiť ich existujúcu infraštruktúru satelitov a s 20 novými satelitmi už na obežnej dráhe, z ktorých mnoho už bolo plne otestovaných, nie je firma daľeko od tohto gólu.

O takúto zámenu satelitov, počas ich operácie a v takomto počte sa ešte nikto nikdy nepokúsil. Je to veľmi zložitý proces. Ich existujúce satelity operujú na geostacionárnej obežnej dráhe, kým ich nové budú operovať na nízkej obežnej dráhe. Nové satelity sa musia najskôr na túto obežnú dráhu dostať, tá sa nachádza vo vzdialenosti od zemského povrchu cca 780 km. Potom musia za pomoci plynových trysiek svoju dráhu a rýchlosť upraviť tak, aby ju zosynchronizovali s ďalšími satelitmi. Keď sa už dostanú na svoju správnu obežnú dráhu, tak musia prevziať všetkú komunikáciu prechádzajúcu ich existujúcou infraštruktúrou.

Po tom čo všetkých 66 primárnych satelitov starej generácie bude plne nahradených ich novou letkou satelitov, začne firma so znižovaním či zvyšovaním ich orbitov, ako prípravu na ich úplne odstranenie z geostacionárnej obežnej dráhy.

Dnes štartuje z leteckej základne Vandenberg ďalších 10 Iridium NEXT satelitov

SpaceX si nestihne vydýchnuť, druhý štart plánuje za 2,5 dňa

SpaceX dokončilo statický zážeh prvého stupňa rakety Falcon 9 už 5. októbra a včera SpaceX uverejnilo fotografiu vztýčenej rakety na štartovacej ploche LC-4E pripravenej na štart.

Pokiaľ pôjde všetko podľa plánu, počasie im bude priať a neprihodí sa nič nečakané, tak po dnešnom štarte sa pozornosť SpaceX presunie hneď späť k Mysu Canveral, kde by o cca 2 a pol dňa mala štartovať ďalšia raketa Falcon 9 s nákladom pre Luxemburskú firmu SES. Tento štart by mal prebehnúť v Kenedyho Vesmírnom Centre na Floride. Let bol už niekoľko krát preložený, naposledy z nedele nad ránom pre údajné problémy s motormi prvého stupňa.

Bude sa jednať o 3 štart SpaceX s použitím už raz leteného prvého stupňa a o druhý štart s už raz leteným prvým stupňom pre firmu SES. SES už raz letelo so svojimi satelitmi na vrchu už raz leteného prvého stupňa, a to úspešne, s ich satelitom SES-10. Satelit SES-11/EchoStar-105 by mal letieť vo štvrtok, 50 minút po polnoci.

Misia Iridium 3 bude 14 let SpaceX v tomto roku, s ďalšími 6 plánovanými do jeho konca. SpaceX by teda tento rok urobilo 20 letov. Na porovnanie, v roku 2016 štartovalo z USA dokopy len 22 letov. Nezabudnite, že dnešný štart si môžete pozrieť v našom štartovacom centre na našej stránke.

Zdroj fotografií a informácií: SpaceFlightInsider, NASASpaceFlight

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here