SpaceX má ambiciózne plány pre zvyšok tohto roku, no do 14. augusta táto súkromná firma Elona Muska bude robiť … no, v podstate nič. 14. augusta bude SpaceX späť v plnej sile a prvá misia poletí zo štartovacej plochy LC-39A na ISS s misiou CRS-12. Bude sa jednať o ďalšiu zo zásobovacích misií rakety Falcon 9 a kapsuly Dragon na ISS.

SpaceX malo byť v plnej sile už 10. augusta, kedy mala raketa Falcon 9 a kapsula Dragon štartovať na ISS. No došlo k odkladu. SpaceX je v tom tentokrát nevinne, kedže dôvodom odkladu je misia TDRS-M spoločnosti ULA. ULA je spoločné snaženie firiem Boeing a Lockheed Martin, ktorá dodáva svoje rakety Americkej vláde už mnoho rokov. TDRS-M mala štartovať na vrchu rakety Atlas V. už 04.augusta, avšak družica pre túto misiu bola poškodená a tak došlo k presunutiu štartu na 10.augusta, čo bol však dátum, ktorý malo zajednaný SpaceX. A kedže z Mysu Canaveral nemôžu štartovať dve rakety v jeden deň, niekto musel ustúpiť. Zákazníkom pre obe tieto misie je NASA a tá rozhodla dať prednosť misii TDRS-M. V tomto bode už mala byť celá situácia okolo štartu ULA a SpaceX vyriešená, avšak nie je. Krátko po odklade štartu misie SpaceX, NASA oznámila ďalší odklad misie TDRS-M na 20.augusta. Čo činí 10 august opäť voľným, avšak zatiaľ to nevyzerá, žeby sa SpaceX chcelo vrátiť k pôvodnému dátumu. (O nadchádzajúcej misii CRS-12 si povieme viac v článku už čoskoro.)

Dôvody prečo SpaceX už mesiac neštartuje
Zdroj: wikimedia

No aby sme nezavádzali, to, že SpaceX nerobí v tieto dni nič nie je tak úplne pravda. SpaceX do 14. augusta nelieta, no vo firme sa toho deje mnoho, ako stále. V tomto momente sa SpaceX najviac sústredí na svoju Dragon 2 kapsulu, o ktorej sme písali nedávno keď Elon Musk oznámil, že Dragon 2 nebude pristávať za pomoci Super Draco raketových motorov, no za pomoci padáku. SpaceX tak isto aktívne pracuje na rakete Falcon Heavy a na obnovení štartovacej plochy LC-40. Tak sa poďme na tieto body pozrieť bližšie.

Prečo nebude Dragon 2 pristávať za pomoci Super Draco motorov?

Dôvodom je v podstate NASA a ich vysoké, aj keď opodstatnené, nároky na bezpečnosť ich astronautov. Na pristávanie za pomoci Super Draco motorov totižto SpaceX kapsula Dragon 2 potrebuje pristávacie nohy, a tie by sa museli vysúvať zo spodnej časti kapsuly, ktorá ako vieme, má na spodnej strane tepelný štít.

Výroba tepelného štítu, ktorý odolá tlaku a teplotám, ktoré sa tvoria počas prechodu atmosférou, je skutočne ťažké a zakomponovať do neho pristávacie nohy je ešte neporovnateľne ťažšie. Vyžadovalo by to narušenie integrity štítu a zaručenie bezpečnosti posádky by bolo naozaj zložité. Kedže integrita štítu je dôležitá nie len pre NASA, astronautov, ktorí budú na lodi lietať ale aj pre samotné SpaceX, firma sa rozhodla, aspoň na teraz, od pristávania za pomoci raketových motorov upustiť. To či navždy, známe nie je, no minimálne nateraz budú Super Draco motory slúžiť len na núdzové odpútanie a vzdialenie sa od rakety pokiaľ by prišlo k poškodeniu či zlyhaniu rakety.

Dôvody prečo SpaceX už mesiac neštartuje
Zdroj: ytimg

Falcon Heavy je čerešnickou na tohtoročnej torte SpaceX

Ďalším dôvodom prečo má SpaceX prestávku na pár týždňov sú opravy a úpravy, ktoré musí spraviť na ich štartovacích rampách v Kennedyho vesmírnom centre v Myse Canaveral. Kedže rampa LC-40, ktorá slúžila na štarty vlajkovej lode SpaceX, Falcon 9, bola minulý rok v septembri počas katastrofálnej nehody poškodená, SpaceX muselo začať využívať štartovaciu rampu LC-39A, ktorá mala pôvodne slúžiť na štarty rakety Falcon Heavy.

V tomto momente SpaceX pracuje už nie na opravách štartovacej plochy LC-40 no na jej vylepšeniach, ktoré sa SpaceX naučilo pri vylepšovaní štartovacej plochy LC-39A. Dostať štartovaciu plochu LC-40 do stavu kedy z nej bude môcť opäť štartovať Falcon 9 je pre firmu neuveriteľne dôležité, kedže LC-39A je jediná rampa schopná štartov rakety Falcon Heavy. Keď bude LC-40 hotová a Falcon 9 bude opäť štartovať z nej, SpaceX plánuje uzavrieť LC-39A na 60 dní počas ktorých by ju malo plne pripraviť na štartovanie s omnoho väčšou a neporovnateľne výkonnejšou raketou, Falcon Heavy.

Úpravy potrebné pre štart rakety Falcon Heavy začnú už čoskoro

Ako povedal už v apríli tohoto roku Chris Gebhardt z portálu NASASpaceflight.com, 60 dní, ktoré SpaceX potrebuje na úpravy štartovacej plochy LC-39A strávi SpaceX prípravami štartovacej plochy na omnoho väčšiu raketu. Bude to zahŕňať nové úchyty a držania, ktoré budú slúžiť na držanie bočných boostrov rakety Falcon Heavy. Čo ale v apríli Gebhardt nemohol vedieť je, kedy sa presne toto stane, čo my už s presnosťou cca 30 dní vieme.

Dôvody prečo SpaceX už mesiac neštartuje
Zdroj: ytimg

Ako vieme Elon Musk len pred pár dňami na Twittery ohlásil, že prvý let rakety Falcon Heavy sa odohrá v novembri tohoto roku. Koľký krát už toto počujeme, ďalší odklad. No tento krát by sa nemalo jednať len o ďalší z nepresných a nereálnych dátumov, ktoré Elon Musk tak rad udáva. Falcon Heavy by totižto mal byť pripravený na let omnoho skôr ako v novembri, no to, že SpaceX disponuje len jednou štartovacou plochou je dôvodom odkladu.

Ako vieme SpaceX bude potrebovať 60 dní na prerábky na štartovacej ploche LC-39A pred prvým štartom Falcon Heavy. Kedže bude Falcon Heavy štartovať v novembri, môžeme teda očakávať, že LC-40 sa otvorí pre štarty Falcon 9 niekedy v priebehu septembra. Keď sa takto stane, jediné čo bude stáť medzi nami a štartom tejto dlho očakávanej rakety, budú úpravy na štartovacej ploche LC-39A.

My budeme samozrejme monitorovať všetky zmeny, správy, výroky SpaceX a Elona Muska a budeme vás o všetkých informovať. A keď už príde tá dlho očakávaná chvíľa, kedy SpaceX konečne bude odpočítavať posledných 10 sekúnd pred štartom rakety Falcon Heavy, tak dúfame, že spolu s nami budete aj vy odpočítavať na našom blogu.

Zdroj: Iverse

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here