Dnes o 22:30 lokálneho stredourópskeho času sa uskutočnil statický test motorov rakety Falcon 9. Falcon 9, vesmírna raketa kalifornskej firmy SpaceX bola 10. februára postavená na štartovaciu plochu LC-39A v Kenedyho vesmírnom centre. Jedná sa o štartovaciu plochu z ktorej rakety Saturn V. lietali s misiami Apollo a z ktorej štartovala misia, ktorá prvý krát dostala ľudí na mesiac. Z tejto štartovacej plochy štartovali tak isto raketoplány a posledná misia raketoplánu odštartovala päť a pol roka dozadu, v júli 2011. Táto misia, STS-135, bola zásobovacia misia na ISS.

Prvá misia, ktorá bude letieť z LC-39A bude tak isto zásobovacia misia na ISS. No tento krát bude z LC-39A letieť súkromná firma a jej raketa Falcon 9. Elon Musk, výkonný riaditeľ SpaceX, sa vyjadril, že sú poctení, že môžu lietať z takto významnej historickej štartovacej plochy.

SpaceX si prenajalo štarovaciu plochu LC-39A v roku 2014 na 20 rokov. Od vtedy na tejto štartovacej ploche urobili kopec modifikácií. SpaceX plánuje z tejto štartovacej plochy štartovať rakety Falcon 9 a Falcon Heavy. Falcon Heavy by mala štartovať z LC-39A po prvý krát koncom tohto roku. Vrámci modifikácii SpaceX tak isto postavilo sklad svojich raktiet neďaleko tejto štartovacej plochy.

Dragon sa pripravuje na ďalšiu misiu
Zdroj: Universe Today

Tento let bude prvý, ktorý použije nový “erector”, čo je zariadenie, ktoré stavia raketu do vertikálnej polohy na štartovacej ploche. Raketa bola na na štartovaciu plochu vstýčená do vertikálnej polohy 10. februária o 21:00 lokálneho stredoeurópskeho času. Zatiaľ na štartovacej ploche stojí iba “booster”, čo je prvý stupeň rakety, spolu s druhým stupňom. Dragon kapsula sa na raketu pripevní až po úspešnom statickom teste motorov, aby sa predišlo tomu, čo sa stalo v septembri minulého roku. Vtedy raketa Falcon 9 pri statickom štartovacom teste vybuchla aj so satelitom za vyše 200 miliónov amerických dolárov.

Misia CRS-10 by mala štartovať 18. februára o 16:01 lokálneho stredoeurópskeho času. Misia vynesie na ISS 3 tony nákladu. Jedná sa o vyše ako 2 tony nákladu pod tlakom a necelú tonu bez. Pokiaľ pôjde všetko podľa plánu tak Dragon kapsula sa stretne s ISS dva dni po štarte. Kapsula bude zachytená robotickým ramenom, “Canadarm 2”. Kapsula bude pripojená k ISS modulu “Harmony” (harmónia). Kapsula bude k ISS pripojená 30 dní a potom padne do oceánu neďaleko Kalifornie, kde bude vylovená a v budúcnosti potenciálne opäť použitá.

SpaceX uviedlo, že po misii CRS-10 plánujú štartovať každé dva týždne. SpaceX mal tento plán už minulý rok, no septembrová havária to znemožnila, kedže došlo k rozsiahlemu poškodeniu štartovacej plochy LC-40, ktorá sa tak isto nachádza v Kededyho vesmírnom centre južne od štartovacej plochy LC-39A. Od tejto havárie SpaceX už stihlo vyriešiť problém, ktorý tento výbuch spôsobil. Tak isto vrátili Falcon 9 späť do vzduchu, čo sa stalo 14. januára, kedy Falcon 9 vyniesol na obežnú dráhu Zeme 10 Iridium NEXT satelitov.

Pokiaľ štartovacia plocha LC-40 nebude opravená, bude SpaceX používať len štartovaciu plochu LC-39A. Keď LC-40 bude plne opravená, SpaceX plánuje využívať tieto štartovacie plochy súčasne a čo najčastejšie, aby čo najskôr odštartovali vyše 70 letov, ktoré majú už teraz predobiednané.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here