Včera sme mali byť svedkami prvého štartu z historickej štartovacej rampy LC-39A z Kenedyho Vesmírneho Centra na Floride. No 13 sekúnd pred samotným štartom bol let na ISS zrušený. Inžinieri SpaceX krátko pred štartom zaznamenali neobvyklé merania z druhého stupňa rakety. Ako sme už spomínali, problém nastal s “vektorovým riadením ťahu”. Opakovaný štart bol naplánovaný na nedeľu 15:38 stredoeurópskeho času. Dnes po prebdenej noci bolo všetko opäť na svojom mieste a okrem počasia snáď nič nenaznačovalo tomu, žeby sa štart nemal vydariť. Pár minút pred samotným štartom sa nad Kenedyho Vesmírnym Centrom spustila slabá prehánka, divácky bolo včerajšie počasie určite prívetivejšie, no okrem tejto malej nepríjemnosti sa dnešný štart vydaril na výbornú! Prišla si ho dokonca pozrieť aj žijúca legenda vesmírneho programu, druhý muž na mesiaci, Buzz Aldrin.

Elon Musk Blog, Buzz Aldrin
Zdroj: Imgur

 

Keďže nad štartovacou plochou bolo zamračené, let rakety nebolo možné pozorovať voľným okom, aj SpaceX vo svojom webcaste ukázalo 3D animáciu namiesto svojho obvyklého videozáznamu. No aj keď sme nevideli Falcon 9, kontrolné centrum nám poskytovalo všetky potrebné informácie. Prvý stupeň rakety sa oddelil od druhého stupňa približne 2 minúty a 24 sekúnd po štarte. Kamery na palube druhého stupňa nám ukázali ako sa prvý stupeň oddelil, následne nato otočil a zamieril k pristávacej plošine LZ-1 v Myse Canaveral na Floride. Po niečo viac ako 8 minútach od štartu z historickej štartovacej plochy LC-39A prvý stupeň rakety úspešne pristál. Toto bolo prvé pristátie rakety Falcon 9 na LZ-1, ktoré sa odohralo cez deň a celkovo tretie pristátie na LZ-1. Aj keď pristávanie na tejto ploche nie je tak vzrušujúce ako pristávanie na robotických lodiach, je to veľmi dôležitá súčasť plánu SpaceX na opätovné použitie rakiet a teda zníženie nákladov potrebných na lety do vesmíru.

Elon Musk Blog, SpaceX, Falcon 9, Start
Zdroj: SpaceX

 

Kedže obloha bola zatiahnutá nevideli sme ani pristávanie rakety skôr ako zopár metrov nad Zemou. No kamera, ktorá sa nachádzala na prvom stupni rakety nám ukázala krásne a bezchybné pristátie.

Medzičasom druhý stupeň rakety mieril na parkovaciu dráhu Zeme čo sme mohli pozorovať na kamere umiestnenej na druhom stupni. Potom čo motory druhého stupňa vypli, Dragon kapsula bola vypustená a druhý stupeň padol do atmosféry. Dragon kapsulu teraz čaká dva dni dlhá naháňačka s ISS. Kedže letový priestor v okolí ISS je tzv. “safe zone” používanie raketovej trysky na dohnanie ISS je nemožné. Dragon sa bude približovať k ISS veľmi pomaly a iba za pomoci plynových trysiek, ktoré sa používajú na doladenie jeho trajektórie a na malinké zníženie či zvýšenie rýchlosti.

Kamery na palube Dragon kapsule nám po úspešnom odpojení od druhého stupňa ukázali ako Dragon úspešne roztiahol svoje krídla, teda solárne panely. Solárne panely na palube Dragon kapsuly sa používaj na dobíjanie 4 batérií, ktoré sa na jeho palube nachádzajú. Dragon kapsula spotrebuje väčšinu svojej energie na udržiavanie teploty a tlaku vnútri kapsuly, na beh monitorovacích systémov a na kontrolu plynových trysiek.

Náklad na palube Dragon kapsuly sa poväčšinou skladá z vedeckých experimentov a jedla. Medzi inými sa na jeho palube nachádza 1,2 milióna rajčinových semiačok, či nový modul pre ISS, „Trojoký havran“.

Záznam z dnešného 30 štartu rakety Falcon 9 si môžete pozrieť na videu nižšie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here