SpaceX má pred sebou ich historicky prvý pokus o opätovný let prvého stupňa, boostru, ich rakety Falcon 9. Najbližšia misia SpaceX, misia SES-10, bude prvá, ktorá sa pokúsi o orbitálny let vesmírnej rakety, ktorá už raz do vesmíru letela. Síce Blue Origin, vesmírna firma Jeffa Bezosa, už raz toto dokázala, jednalo sa však o suborbitálnu raketu a teda o neporovnateľne kratší a menej náročný let. Presný dátum tohto letu ešte nevieme, ale predbežne je štart plánovaný na 29. marec 2017 z Mysu Canaveral na Floride zo štartovacej plochy LC-39A Kenedyho Vesmírneho Centra. Prvý stupeň rakety, ktorý plánuje SpaceX znova použiť je jeden z 8 prvých stupňov rakety, ktoré SpaceX doteraz úspešne pristálo späť na Zemi, alebo na jednej z ich robotických lodí. Konkrétne sa jedná o prvý stupeň, ktorý v apríli minulého roku letel k ISS a po vypustení nákladu, Dragon kapsuly, pristál na robotickej lodi “Of Course I Still Love You”, “Samozrejme že ťa stále milujem”.

Čo zatiaľ vieme je, že nadchádzajúci štart sa neudeje pred 29. marcom, kedže štart rakety Atlas V sa presunul na 27. marec. Pokiaľ bude štart rakety Atlas V opäť preložený, mohlo by to štart misie SES-10 posunúť až na začiatok apríla. Podľa stránky NASASpaceFlight.com, je raketa pripravená na odlet. Statický test motorov je zatiaľ plánovaný na 26. marca. Aj keď po poslednom štarte mala štartovacia plocha LC-39A menšie problémy, podľa najnovších informácií boli odstránené všetky poškodenia spôsobené štartom rakety Falcon 9 pri misii EchoStar 23 a štartovacia plocha je pripravená na ďalšie štarty.

Elon Musk Blog, SpaceX, Falcon 9
Zdroj: SpaceX

Náklad, ktorý bude raketa Falcon 9 viesť na geostacionárnu obežnú dráhu je SES-10 komunikačný satelit, ktorý je už plne natankovaný a pripravený na štart. Po štarte prvý stupeň rakety dostane náklad a druhý stupeň na požadovanú orbitálnu trajektóriu a odpojí sa. V tom momente prevezme kontrolu druhý stupeň rakety, ktorý dopraví satelit až na požadovanú obežnú dráhu Zeme. Počas toho sa prvý stupeň opäť pokúsi o návrat na Zem. SpaceX potvrdilo, že booster, prvý stupeň rakety, sa pokúsi o opätovné pristátie na jednej z ich robotických lodí.

SpaceX už pristálo na Zemi a na mori 8 rakiet a ukázalo, že na ich pristátia a presnosť sa dá skutočne spoľahnúť. No teraz musia ešte dokázať, že ich prísľub a plán opätovných použití rakiet je naozaj možný! Vertikálne vzlety a pristátia rakiet boli od veky vysnívaným cieľom raketového inžinierstva. Je to kľúč k opätovnému používaniu rakiet a efektívnemu zníženiu ceny raketových letov. Pokiaľ toto SpaceX naozaj dokáže, bude sa jednať o historický moment v histórií ľudstva a SpaceX ukáže, že ich vidina budúcnosti raketového priemyslu, ktorá sa podľa nich ukrýva práve v opätovnom používaní rakiet, je nie len dych berúca, ale hlavne naozaj možná!

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here