Hoci rampa LC39A na Floride ešte poriadne nevychladla po úspešnom štarte Falconu 9 s družicou BulgariaSat-1, SpaceX je opäť v plnom pracovnom nasadení. Na opačnej strane USA sa totiž pripravuje na štart ďalší Falcon 9 s desiatimi satelitmi konštelácie Iridium NEXT. Je trochu symbolické, že recyklovaný booster, ktorý v piatok vyniesol do vesmíru družicu BulgariaSat, pri svojom prvom lete v januári tohto roku vynášal práve družice konštelácie Iridium.

Iridium – blýskavý neúspech

Pôvodná konštelácia Iridium začala vznikať v 90tych rokoch minulého storočia. Jej účelom bolo poskytnutie telefonického satelitného spojenia a mala pozostávať zo 77 satelitov (hoci neskôr sa ukázalo že na pokrytie ich stačí 66). Stadiaľ pochádza aj meno Iridium – tento kov má totiž atómové číslo 77.

Systém bol uvedený do prevádzky v roku 1998 a záblesky družíc Iridium, spôsobené odrazom slnečných lúčov na ich solárnych paneloch, sa odvtedy stali atrakciou nočnej oblohy (a príčinou zúrivosti pre astronómov). Hoci systém splnil svoje technické špecifikácie, z komerčného hľadiska to úspech nebol. Pri daných cenách neexistoval dostatočný dopyt po satelitnej komunikácii a spoločnosť Iridium SSC nedokázala zarobiť na pokrytie nákladov, ktoré mala s vybudovaním konštelácie. Nakoniec táto spoločnosť zbankrotovala. Jej nástupca pokračuje v prevádzkovaní siete, avšak s inou obchodnou stratégiou a pre obmedzený okruh používateľov, ako sú žurnalisti, cestovatelia alebo vojenské jednotky.

Od vypustenia pôvodnej konštelácie už viacero satelitov zlyhalo (s čím sa počítalo – vo vesmíre sú aj náhradné satelity, ktoré sa len presunú na potrebné miesto), avšak to čo sa stalo satelitu Iridium 33, s tým nepočítal nikto. Tento satelit sa totiž zrazil s nefunkčnou ruskou družicou Kosmos 2251. Hoci priestor okolo Zeme je plný vesmírneho odpadu a menšie kolízie nie sú až tak výnimočné, vždy sa jedná o miniatúrne čiastočky kovu, farby alebo niečoho iného. Šanca na zrážku dvoch nepoškodených satelitov je asi taká ako výhra v lotérii.

iridium NEXT
Zdroj: Satcomdirect

Iridium NEXT

Firma Iridium Comunications Inc., ktorá v súčasnosti prevádzkuje sieť Iridium, sa pokúša tento business oživiť prostredníctvom novej generácie satelitov, zvanej Iridium NEXT. Celkovo bude postavených 81 satelitov, pričom pre funkčnú prevádzku ich postačuje 66. Satelity budú poskytovať nové služby, ktoré prvá generácia neposkytovala, napríklad prenos dát, zariadenia pre sledovanie leteckej alebo námornej prevádzky, alebo datalink pre iné satelity vo vesmíre. Služby pre zákazníkov teda budú podstatne širšie, a preto sú komerčné šance druhej generácie oveľa lepšie. Konštelácia poskytne dátové rýchlosti v pásme L až 128 kbit/s pre mobilné terminály až do 1,5 Mbit/s pre terminály triedy Iridium OpenPort a vysokorýchlostnú službu Ka pásma až do 8 Mbit/s pre pevné / prenosné terminály. Pôvodná konštelácia Iridium ostane ešte nejakú dobu funkčná, takže prvá a druhá generácia sa budú čiastočne prekrývať a sú navzájom kompatibilné. Staviteľom satelitov je Thales Alenia Space, pričom ide o kontrakt v hodnote 2,1 miliardy dolárov.

iridium NEXT
Zdroj: spaceflight101

Falcon 9 ako ťažný kôň

Pôvodne sa počítalo, že vypustenie 72 satelitov si medzi sebou rozdelia rakety Falcon 9 a ruský Dnepr. Nakoľko však došlo k prieťahom s vydávaním štartových certifikácií na ruskej strane, vo februári 2016 bola ohlásená zmena – všetky štarty zaobstará SpaceX. V čase uzavretia v roku 2010 išlo o najväčší kontrakt na vypustenie satelitov v hodnote 492 miliónov dolárov.

iridium NEXT
Zdroj: spaceflightnow

Prvá desiatka satelitov letela do vesmíru 14.januára tohto roku, pričom 11.marca už niektoré z týchto satelitov prevzali funkcie od satelitov prvej generácie. V nedeľu 25.júna, ak všetko klapne, odštartuje ďalšia desiatka. Celkovo sa jedná o 9,6 tony nákladu na obežnú dráhu vo výške 778km. Štart je možný iba vďaka tomu, že SpaceX má dva nezávislé štartovacie tímy, jeden pre Mys Canaveral a jeden pre Vandenberg. Teoreticky je teda SpaceX schopná odštartovať dve rakety v jednom dni, a tento víkend bude k tomu možno pekne blízko.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here