Satelit ktorý poputuje na obežnú dráhu zeme na palube rakety Falcon 9, už zajtra 53 minút po polnoci, je komunikačný satelit postavený firmou Airbus Defense and Space. Váži takmer 5200 kg a na svojej palube bude niesť komunikačné zariadenie pre firmy SES a EchoStar.

Hybridný satelit SES-11/EchoStar-105

Spoločnosti SES a EchoStar oznámili svoju spoluprácu už v septembri 2014, podľa dohody mali vyvinúť spoločný satelit SES-11/EchoStar-105. Firmy vtedy predpokladali, že štart ich satelitu na obežnú dráhu by sa mal uskutočniť na konci roku 2016.

Satelit je postavený na EuroStar E3000 platforme a bude na obežnej dráhe poskytovať 24 transporderov Ku pásma a 24 transporderov C pásma. Tie bude využívať napríklad Kolorádska firma ako náhradu starého satelitu SES, AMC-15. SES tak isto plánuje využívať transpordery C pásma na distribuovanie dátových a video servisov. Satelit nahradí nie len satelit AMC-15, ale aj satelit AMC-18. Primárne bude pre obe firmy distribuovať rádiové, televízne a iné mediálne vysielania.

Dva dni po poslednom štarte poletí raketa Falcon 9 s opakovane leteným prvým stupňom!

Raketa Falcon 9 poletí s už raz leteným prvým stupňom

Raketa Falcon 9 vynesie satelit na prechodovú obežnú dráhu zeme, odkadiaľ prevezme navádzanie samotný satelit. Na jeho konečný orbit ho z prechodovej obežnej dráhy dostanú trysky, ktoré sa nachádzajú priamo na palube satelitu. Konečná poloha satelitu bude na geostacionárnej obežnej dráhe na úrovni rovníku. Takto bude satelit môcť poskytovať svoje služby v Severnej Amerike, Mexiku, na Hawaii a v oblasti Karibiku.

Raketa bude štartovať z Kenedyho Vesmírneho Centra na Floride, zo štartovacej plochy LC-39A. Bude sa jednať už o 15 let SpaceX na obežnú dráhu zeme v tomto roku. Raketa Falcon 9 bude na štart tohto satelitu využívať už raz letený prvý stupeň, ktorý prvý krát letel na medzinárodnú vesmíru stanicu (ISS) počas misie CRS-10 vo februári tohto roku. Vtedy na ISS dopravil SpX-10 Dragon kapsulu a prvý stupeň sa po úspešnom štarte vrátil a pristál v Mysu Canaveral. Tento krát by raketa mala pristávať na robotickej lodi Samozrejme že ťa stále milujem uprostred Atlantického oceánu.

Dva dni po poslednom štarte poletí raketa Falcon 9 s opakovane leteným prvým stupňom!
Zdroj: SpaceX

Kedže satelit váži 5200 kg, bude prvý stupeň mať čo robiť aby mu ostalo dosť paliva na pristátie. Pri poslednom lete takto ťažkého nákladu, pri misii SES-10, sa prvému stupňu podarilo pristáť bez problémov, tak dúfame, že sa tak stane aj dnes. Rozhodne to bude zaujímavé divadlo a let, ktorý sa naozaj oplatí sledovať. Pokiaľ bude štart úspešný, bude sa jednať už o 3 komerčný let opakovane leteného prvého stupňa. Pokiaľ prvý stupeň úspešne pristane bude sa jednať už o 18. úspešné pristátie SpaceX za sebou.

Zdroj informacii: SpaceFlightNow, Wikipedia, SES, SetBeams, SpaceFlight101, Inverse

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here