V piatok 8. apríla Elon Musk, výkonný riaditeľ SpaceX a Tesla Inc., predstavil novú víziu kalifornskej firmy SpaceX pre ich raketu Falcon 9. Elon Musk povedal, že je presvedčený, že do konca roku 2018 bude SpaceX schopné pristáť a znovu použiť nie len prvý stupeň rakety, ale aj druhý stupeň spolu s ochranným štítom nákladu. Elon Musk bol síce dojatý a nekonečne nadšený z podareného, opakovaného použitia prvého stupňa rakety Falcon 9, no jeho ambície tu nekončia.

Ak ste náhodou nezachytili správu, ktorá obletela celý svet a neviete o čom je reč, tak vám to pripomenieme. SpaceX, 30.marca 2017 po prvý krát v histórií vyslalo raketu na obežnú dráhu Zeme s prvým stupňom, ktorý už raz takýto let absolvoval. A nie len to, ale po druhý krát ju aj pristáli na robotickej lodi a priviezli do Mysu Canaveral.

Kedže Elon Musk nikdy neoddychuje a nikdy neodkladá na neskôr čo môže urobiť hneď, necelú hodinu po pristaní prvého stupňa Falcon 9 misie SES-10 uverejnil na Twittery správu, že ďalším krokom pre raketu Falcon 9 bude opakovaný let rakety do 24 hodín od jej posledného letu. A to nie je všetko. Rovnako prehlásil, že ochranný štít chce SpaceX opakovane začať používať už v tomto roku a druhý stupeň rakety koncom budúceho roka.

Ak by SpaceX pokračovalo v opakovaných letoch už raz použitých prvých stupňov rakety, tak ako 30. marca a neskôr by na svoj zoznam opakovane použitých dielov pridali aj ochranný štít a horný stupeň rakety, dostali by sa zas o krok bližšie k svojmu cieľu prevádzkovať lety ako vesmírna železnica.

Ochranný štít rakety, ktorý chráni náklad od aerodynamického namáhania a od vysokej teploty hneď po štarte, sa tesne po odpojení prvého stupňa otvorí a odpojí od rakety. Kusy štítu zvyčajne padajú do oceánu. Táto časť rakety môže síce pripomínať iba jednoduchý kus karosérie, no je veľmi dôležitá na ochranu družice a nákladu počas predštartových kontrolných procedúr a štartu. SpaceX povedalo, že ochranný štít je tak veľký, že by sa do neho zmestil bežný mestský autobus.

Elon Musk prezradil že náklady na ochranný štít sa šplhajú až na sumu 5 miliónov amerických dolárov. A kedže sa SpaceX snaží znížiť svoje náklady na minimum je pochopiteľné, že takto vysokú čiastku ochranného štítu sa bude snažiť skresať, tým pádom ju zachrániť a opätovne použiť.

Druhý stupeň rakety je tiež odpojený po dovezení nákladu na požadovanú obežnú drahú a väčšinou navedený do Zemskej atmosféry, kde zhorí či padne do oceánu. Koncom budúceho roku sa SpaceX chce pokúsiť zachrániť aj druhý stupeň rakety. Ak ochranný štít stoji 5 miliónov dolárov a je hodný záchrany, tak druhý stupeň, ktorý je určite drahší, sa tiež oplatí zachrániť.

Pokiaľ sa SpaceX naozaj podarí ich cieľ, a raketa Falcon 9 bude celá opakovane použiteľná. Ich náklady na lety sa znížia o milióny dolárov, čo pravdepodobne vyústi k tomu, že palivo, ktoré stojí cca 200 000 až 300 000 amerických dolárov bude jednou z najdrahších položiek na učte za let s opakovane použitou raketou.

Zdroj: Inverse

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here