Verme, že dnes náš čaká úspešný štart rakety Falcon Heavy. Ak by Vás zaujímali technické či historické informácie o tejto rakete, môžete si ich prečítať TU.

Sledovanie štartu rakety Falcon Heavy bude nie len obrovským míľnikom pre budúcnosť vesmírneho priemyslu, ale aj vďačnou mediálnou udalosťou. Na štart sa napríklad príde pozrieť herec Harrison Ford, alebo astronaut Buzz Aldrin, druhý človek, ktorý stál na Mesiaci. 

Tisková konferencia s Elonom Muskom

Elon včera, deň pred štartom rakety Falcon Heavy, usporiadal telefonickú tlačovú konferenciu pre novinárov kde prezradil pár zaujímavých informácií. On sám odhaduje, že štart bude úspešný na 50%. Najväčšie obavy má s interakciou troch bočných prvých stupňov. Prvé stupne behom namáhania vyditeľne pružia a je tu pravdepodobnosť, že sa medzi sebou dostanú do kontaktu. Tiež prichádzajú do úvahy rôzne nečakané vibrácie či nárazové vlny. Rovnako je tu riziko zlyhania systémov bočných stupňov, ktoré ešte nikdy neboli spoločne otestované za letu.

Zdroj: Twitter

Je tu tiež riziko, ktoré rakete Falcon Heavy hrozí až na obežne dráhe našej Zeme. SpaceX prezradilo, že druhý stupeň rakety sa chystá stráviť na obežnej dráhe Zeme až 6 hodín, pretože chce dokázať schopnosť dopraviť náklad na geostacionárnu obežnú dráhu Zeme. Táto schopnosť je nutná pri niektorých misiách pre zákazníkov z oblasti národnej bezpečnosti, ako je napríklad letectvo alebo ministerstvo obrany. Druhý stupeň rakety od SpaceX ešte nikdy nestrávil na orbite takto dlhý čas. Až po 6 hodinách bude prevedený ďalší zážeh druhého stupňa, ktorý následne vyšle náklad vo forme červeného Tesla Roadsteru na heliocentrickú dráhu.

Musk sa nakoniec vyjadril, že nech dnešný štart dopadne akokoľvek, bude to vzrušujúci deň.

“Buď to bude nejúžasnejší štart rakety, alebo ten nejlepší ohňostroj, aký som kedy videl.”

Ak máte záujem si vypočuť celú tlačovú konferenciu s Elonom Muskom môžete TU.

Sledujte dnešný štart spolu s nami! Ponúkame Vám oficiálny webcast SpaceX a tiež český komentovaný webcast od KOSMONAUTIX. 🙂

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here