V auguste sa Elon Musk, výkonný riaditeľ SpaceX, podelil so svetom o prvú fotografiu vrchnej časti skanfandru, ktorý SpaceX vyvíja zároveň s Dragon 2 kapsulou. Dragon 2 kapsula by mala už v blízkej dobe v rámci NASA programu “Commercial Crew Program” voziť astronautov na ISS a je pravdepodobné, že astronauti budú lietať práve v týchto letových skafandroch.

Jednoduchý dizajn nesklamal a z módneho hľadiska je skafander síce veľmi jednoduchý no o to viac elegantný. Tento piatok sa Elon Musk podelil o novú fotografiu, ktorá zachytáva astronauta v novom SpaceX skafandri stojaceho vedľa Dragon 2 kapsuly. Musíme povedať, že skafander a kapsula vedľa seba, obe v kombinácii bielej a čiernej vyzerajú naozaj cool. Rozhodne to vyzerá tak, že ak nič iné, SpaceX minimálne dodalo letovým skafandrom poriadnu dávku šmrncu.

Ako obstojí Muskov skafander v porovnaní s tým od NASA?

Obrázok, ktorý sme videli v auguste odhalil len dizajn helmy a vrchnej časti skafandru, no na novej fotografii môžeme vidieť dizajn rukavíc, nohavíc ako aj topánok. Tie sa trochu podobajú na Hunter gumáky, aj keď určite s troškou viac “vesmírnych” technológií. 😉

Elon Musk uverejnil ďalší obrázok SpaceX skafandru na ktorom sa nachádza aj záhadny objekt…Elon Musk uverejnil ďalší obrázok SpaceX skafandru na ktorom sa nachádza aj záhadny objekt…

No na obrázku vidno omnoho viac ako len nový skafander. Obrázok bol zjavne vyhotovený v továrni SpaceX v mestečku Hawthorne v Kalifornii. Tam bola po prvý krát svetu predstavená aj Dragon 2 kapsula, samotným Elonom Muskom v roku 2014. Kapsula sa líši od pôvodného dizajnu. Jej zovňajšok je ešte jednoduchší a kapsula dostala krásny nový bielo-čierny “look”. 

Elon Musk uverejnil ďalší obrázok SpaceX skafandru na ktorom sa nachádza aj záhadny objekt…No na fotografii sa tak isto nachádza záhadný objekt. Na ľavej strane môžeme v pozadí vidieť prvý stupeň rakety Falcon 9. No na pravej strane sa nachádza objekt, ktorý síce svojím tvarom pripomína prvý stupeň rakety Falcon 9, no po dĺžke objektu sa tiahne čierna hrubá linka, ktorá žiadny prvý stupeň, ktorý sme doteraz videli nepripomína.

Elon Musk uverejnil ďalší obrázok SpaceX skafandru na ktorom sa nachádza aj záhadny objekt…

Skafandre sú navrhnuté pre astronautov NASA rovnako ako pre súkromných zákazníkov na lety v plne autonómnej Dragon 2 kapsuly. Kapsula bude lietať do vesmíru na vrchu Falcon 9 rakety s opakovane použiteľným prvým stupňom, potenciálne v budúcnosti aj s opakovane použiteľným druhým stupňom. Skafandre sú v podstate len bezpečnostný doplnok, ktorý má udržať astronautov v bezpečí v prípade, že dôjde k úniku vzduch a tlaku, alebo sa kapsula poškodí z hocijakého iného dôvodu.

Podľa dostupných informácií bol skafander inšpirovaný videohrami Halo a Mass Effect. Ako povedal Elon Musk, vývoj skafandrov bol náročný, kedže sa snažili nájsť najlepší balans medzi úžitkovosťou, funkcionalitou a dizajnom. V porovnaní s doterajšími skafandrami NASA či Rusov je to určite krok k lepšiemu. Momentálne sa o skafandroch vie len málo, a dátum ich plného odhalenia s technickými parametrami je zatiaľ neznámy. Hneď ako budú tieto informácie verejne prístupné sa s vami o ne podelíme.

Zdroj informácií a fotografií: Inverse

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here