Nahliadnutie do nie obyčajnej továrne

Elon Musk nám dal možnosť nahliadnuť cez svoj Instagram doslova do útrob samotného prvého stupňna rakety Falcon 9. Týmto videom tak chcel poukázať na rýchlu výrobu, ktorá je spojená s produkciou a “recykláciou” rakiet spoločnosti SpaceX.

Veľké projekty si vyžadujú gigantické priestory

Na dosiahnutie vysokej produkčnej rýchlosti sa výrobná plocha továrne zdvojnásobila na takmer 93 000 štvorcových metrov. Zaujímavosťou je, že spoločnosť SpaceX vyrába viac raketových motorov ako akýkoľvek iný výrobca v USA a továreň SpaceX je jedným z najväčších výrobných zariadení v Kalifornii. Falcon 9 sa tak rozprestiera pozdĺž celej výrobnej haly. Pôdorys haly je priamo navrhnutý na sériovú výrobu rakiet, továreň takto dosahuje výrobu až 40 prvých stupňou rakety Falcon 9 ročne.

EMBlog - SpaceX
Zdroj: Wikimedia Commons

Opakovateľnosť a rýchlosť je ich prioritou

Rýchlu výrobu a “recykláciu” priniesla hlavne ich vlastná konštrukcia (architektúra) rakety Falcon 9, ktorá bola za týmto účelom navrhnutá od samotného začiatku. Každý Falcon 9 je rovnaký a to bez ohľadu na typ misie na ktorú je určený – od nízkej obežnej dráhy na orbite až po geostacionárnu obežnú dráhu na zásobovanie Medzinárodnej vesmírnej stanice.

Príkladom takto premyslenej konštrukcie je aj druhý stupeň nádrží Falcon 9. V samej podstate je to kratšia verzia nádrží prvého stupňa, čo umožňuje používanie väčšiny rovnakých nástrojov, materiálov a výrobných postupov. Palivové nádrže majú spoločný dizajn nádrží pre kvapalný kyslík a raketový kerozín. Steny palivových nádrží Falcon 9 sú vyrobené z hliník-lítiovej zliatiny.

Elon Musk miluje optimalizáciu výrobných procesov a zariadení, túto jeho vlastnosť vidíme aj pri dizajnovaní jeho gigafactory tovární. My dúfame, že v budúcnosti bude výroba rakiet Falcon 9 tak automatická a rýchla, ako výroba elektromobilov od Tesly a SpaceX bude lietať nie priemerne tri krát za mesiac, ale tri krát za deň.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here