Zuma, misia, ktorá sa v štartovacom manifeste SpaceX objavila v novembri minulého roka a štartovať mala už v decembri 2017. Avšak došlo k niekoľkým odkladom, aktuálnym dátum tajnej misie Zuma je 08.01 o 02:00. O misii sa takmer nič nevie, vieme len, že objednávateľ spolupracuje s vládou USA. SpaceX má pre štart rakety Falcon 9 vyhradené 2 hodinové štartovacie okno, ktoré sa SpaceX otvorí o 2:00 SEČ a zatvorí o 4:00 SEČ. Zuma poletí do vesmíru na vrchu úplne nového prvého stupňa s označením B1043. Tento prvý stupeň bol pôvodne určený pre zásobovaciu misiu na ISS objednanú americkou leteckou agentúrou NASA, CRS-13, ktorá letela v decembri 2017 a to na použitom prvom stupni rakety Falcon 9.

Po tom čo sa prvý stupeň odpojí od druhého stupňa aj s nákladom, sa jadro B1043 pokúsi o pristátie na pevnine na pristávacej ploche LZ-1. Tá sa nachádza na Floride, v základni amerického letectva na Myse Canaveral. Kedže je misia Zuma tajnou misiou, nebudeme mať bohužiaľ výhľad na druhý stupeň, otváranie ochranného štítu, či vypustenie nákladu. No kedže B1043 bude pristávať na pristávacej ploche LZ-1, na pevnine, budeme mať nádherný výhľad, pokiaľ samozrejme vyjde počasie, ktoré je zatiaľ 80% v prospech štartu. Taktiež budeme možno po prvý krát svedkami záchrany ochranného štítu!
Bohužiaľ misia bola v týchto dňoch už pár krát odložená kvôli silným vetrom, ktoré stále neutíchajú. Rýchlosť vetra vo vysokých nadmorských výškach sa v čase štartu stále odhaduje na 170 km/h.

Tak ak nebudete môcť spať, alebo len chcete sledovať štart rakety Falcon 9, tak nezabudnite 08.01. nad ránom o 02:00. ENJOY! 🙂

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here