Pristávanie použitých rakiet je dnes už súčasťou takmer každého letu vlajkovej lode SpaceX, rakety Falcon 9. No 3. februára 2017 sa o to SpaceX s misiou EchoStar 23 ani len nepokúsi.

SpaceX sa pokúsi o vynesenie 5,5 tonového EchoStar satelitu, o ktorom sme písali minulý týždeň (Link). Falcon 9 bude tento krát letieť až na prechodovú dráhu geostacionárnej obežnej dráhy (GTO, z anglického: “Geostacionary Trnasfer Orbit”).

Jedná sa o špeciálny druh prechodovej obežnej dráhy, po ktorej sa pohybujú kozmické telesá na ceste ku geostacionárnej obežnej dráhe.

Wikipedia

Dopraviť 5,5 tony na GTO je neľahká záležitosť a Falcon 9 bude potrebovať všetkú kinetickú energiu, ktorú dokáže vytvoriť. Aj keď je Falcon 9 masívna raketa, jej nádrže nie sú stavané na doručenie satelitu 35 500km od zemského povrchu, vrátiť sa a pristáť, nato Falcon 9 neuvezie dostatok paliva.

Našťastie štart rakety Falcon 9, ktorý sa uskutoční na začiatku februára 2017 je jedna z posledných misií, ktoré bude používať súčasnú verziu rakety. Musk v nedeľu večer 21. januára  2017 na twittery povedal, že na nasledujúce lety použijú buď novú, vylepšenú verziu rakety Falcon 9, alebo použijú ich najväčšiu raketu Falcon Heavy. Falcon Heavy sú v podstate tri Falcon 9 boostre spojené dokopy. Tak isto dodal, že najnovší model Falcon 9, tzv. “Block 5”, by mal byť v obehu do konca roka 2017 a mal by významne zvýšiť výkon rakety a aj jej schopnosť pristátia a opätovného použitia.

Musk sa možno tak isto chce ubezpečiť, že nezačne rok s veľkým výbuchom, alebo ako zvykne explodujúce rakety volať, s rýchlou neplánovanou domontážou. Kedže táto misia vyžaduje takmer všetko palivo len na donesenie rakety na orbit, pokus o pristátie by bol veľmi riskantný a rozhodne vybuchujúca raketa na robotickej lodi uprostred oceánu by nebolo dobré PR.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here