Keď človek zahliadne po prvý krát Gwynne Shotwell málo čo mu napovie, že sa jedná o raketovú vedkyňu. Gwynne síce má bakalársky titul z mechaniky a inžiniersky titul z applikovanej matematiky, no je jednou z mála SpaceX zamestnancov, ktorí sa vymykajú stereotypnému vzhľadu vedcov a inžinierov. Vo svojich čiernych jeanoch, s dizajnérskou kabelkou a na vysokých podpädkoch sa týči nad morom tričiek a botasiek. Premáva sa elegantne po chodbách SpaceX, diskutuje o dobrých vínach s kolegami a do práce jazdí na svojom krásnom červenom Tesla Modeli S. Na prvý pohľad by nikto nepovedal, že táto žena stojí za jedným z najúspešnejších startupových príbehov 21. storočia a že si zarába tým, že posiela do vesmíru tony vážiace, hučiace kusy kovu.

Gwynne Shotwell, žena, ktorá realizuje sen Elona Muska a dostane nás Mars
Zdroj: speakerdata2

Prečo práve mechanika?

Keď bola Gwynne ešte teenager, vyrastala v Chicagu. Počas jedného víkendu jej mama zorganizovala tajný plán na víkend: Gwynne spolu so svojou mamou išli na konferenciu “Society of Women Engineers”, teda konferenciu pre ženy inžinierky. “Nepovedala mi kam ideme pretože vedela, že by som nešla”, povedala Shotwell. Z donútenia Gwynne znudene sedela v hľadisku, počúvala jednu prednášajú za druhou, keď ju konečne zaujala jedna z prednášajúcich. “Jej topánky boli úžasné a jej kabelka krásne zladená s nimi, v tom momente pre mňa spravila  mechaniku niečím dosiahnuteľným.” spomína Shotwell. V tomto momente Gwynne ešte nemala predstavu o tom akým smerom sa chce vybrať vo svojej kariére.Odišla som z konferencie a povedala som: „Ok, bude zo mňa mechanička’, pretože som si myslela, že je to cool.”

Veľká šanca

Jej naozajstný zlom v kariére prišiel po tom, čo sa jej nečakane podarilo získať miesto v SpaceX, asi pred 15 rokmi. Po získaní inžinierskeho titulu strávila Gwynne 2 roky prácou pre Chrysler. Po tom sa snažila rok získať doktorát, no kvôli nedostatku peňazí nakoniec doktorandské štúdium opustila.

Po tomto neúspechu sa Shotwell presťahovala do Los Angeles, aby začala svoju prvú pozíciu vo vesmírnom priemysle pre firmu Aerospace Corporation. Dali mi naozajstnú inžiniersku prácu hneď od začiatku, pracovala som na tepelnom matematickom modeli [mapovala ako rôzne chladiace a ohrievacie komponenty budú spolu spolupracovať v systéme] satelitu, takže to bolo veľmi technicky a analyticky náročne.”. Na tejto pozícii pracovala Gwynne najbližších 10 rokov, a ďalšie 4 roky pracovala na podobnej pozícii pre ďalšiu vesmíru spoločnosť Microcosm Inc..

Po 4 rokoch v Microcosm sa jedného dňa Gwynne stretla na obed s kolegom, ktorý Microcosm opustil pravé kvôli SpaceX. Po obede, jej ponúkol spraviť menšiu prehliadku jeho nového zamestnania. A tak sa Gwynne spolu so svojim bývalým kolegom prechádzali hlavnou budovou SpaceX, keď zrazu stretli Elona Muska. Rozprávali sme sa asi 3-4 minútky, povedala Gwynne, “Nehľadala som prácu, namala som ani svoje resumé.”. Ešte toho večera dostala Gwynne telefonát, počas ktorého bola požiadaná aby podala žiadosť na pozíciu prezidentky vývoja obchodu. Nie dlho po tomto telefonáte Gwynne Shotwell začala pracovať pre SpaceX, v tej dobe ako zamestnanec číslo 11, dnes, len 15 rokov neskôr, má firma viac ako 5000 zamestnancov.

Gwynne Shotwell, žena, ktorá realizuje sen Elona Muska a dostane nás Mars
Zdroj: trbimg

Začiatky v SpaceX

Hlavnou úlohou Gwynne bolo predávať štarty ich rakiet korporátnym klientom, ktorí chceli dostať svoje satelity na obežnú dráhu, no jej povinnosti a zodpovednosti sa rýchlo rozrástli. Začala menažovať zákazníkov, misie, financie, právne a štátne záležitosti a niekedy dokonca vysávala konferenčnú miestnosť SpaceX pred stretnutiami s potencionálnymi veľkými klientmi.

Firma, a tak isto Gwynne Shotwell, prerazila v roku 2008 kedy získala svoju prvú veľkú objednávku od NASA. Zákazka bola na 1.6 miliardy amerických dolárov a jej úlohou bolo zasobovať ISS pre NASA. Shotwell a Musk vyjednávali spoločne túto objednavku s NASA. Po tom čo bola zmluva uzavretá zhromaždili celý tím v kafetérii SpaceX aby im oznámili dobré správy. Vtedy sa už SpaceX signifikatne rozrástlo a v kafetérii sa vtedy zišlo cca 150 pracovníkov. Elon vyzeral zo začiatku utrápene. Vtedy som si pomyslela: ‘Ten malý odrbávač’.” spomínala Gwynne. “No potom povedal, ‘My sme to kurva vyhrali!’, a všetci sme začali šialene oslavovať.”

Začiatok toho roka, o 1 ráno, Gwynne pozorovala webcast (online vysielanie) štartu SpaceX rakety Falcon 1 z kúpeľne hotelovej izby niekde v Škótsku. Gwynne bola spolu so svojím tímon na konferencii. Pustila sprchu aby prekryla hučanie štartu rakety a nezobudila tak svojho manžela. (Jej manžel je jeden z inžinierov pracujúcich pre NASA v JPL.) Ako pozorovala na obrazovke ako Falcon 1 stúpa k nebu a úspešne sa dostáva na obežnú dráhu zeme, nedokázala už v sebe potlačiť nadšenie, vykríkla a v pyžame šprintovala hotelovou chodbou aby mohla tento obrovský úspech osláviť so svojimi kolegami. “Totálne neprofesionálne,” povedala Shotwell, smejúc sa keď na túto príhodu spomína. “Bolo to úžasné”.

Riaditeľka SpaceX

Gwynne bola onedlho po tomto úspechu vymenovaná do pozície prezidentky a riaditeľky SpaceX. Najväčšou zmenou, povedala Shotwell, bolo že moji kolegovia museli začať podávať hlásenia mne. Bála sa, že táto nová pozícia jej zničí vzťahy v tíme a vytvorí zbytočné pnutie, no Elon Musk jej ukazal akú moc má dobrý a hlavne rešpektovaný šéf. Musk sa v podstate stretol s každým jej bývalým kolegom, teraz podriadeným, osobne a vysvetlil im prečo sa rozhodol vymenovať práve Shotwell do pozície riaditeľky. “Naozaj to urobil skvelo”, povedala Gwynne.

Pod taktovkou Gwynne Shotwell sa SpaceX podarilo do dnes získať zákazky v hodnote viac ako 7 miliárd amerických dolárov. SpaceX úspešne uskutocnilo 36 štartov a prišlo na trh s opakovane použiteľnými raketami. Prvý stupeň rakety bol až do debutu SpaceX považovaný vždy za vedľajší produkt, ktorý sa vždy po štarte odpojil od rakety len na to, aby sa mohol zrútiť do oceánu a klesnúť na dno. Opakovane používane rakety priniesli novú éru relatívne lacných letov do vesmíru. Napríklad štart rakety Falcon 9 od SpaceX v tomto momente vyjde na 62 miliónov amerických dolárov, no vďaka možnosti letieť na už raz použitom prvom stupni rakety, môže táto cena klesnúť až o 20 miliónov dolárov. Len na porovnanie, konkurencia s aspoň podobnou raketou na trhu, aj keď bez možnosti opakovaného použitia, stojí momentálne 100 miliónov amerických dolárov.

Nebolo to všetko len o úspechoch

No medzi mnohými úspechmi SpaceX, či už pred zamestnaním Gwynne Shotweel či po, bolo aj mnoho neúspechov. V roku 2015 sa vznietila jedna zo SpaceX rakiet Falcon 9. Plakala som a to ja nezvyknem”, povedala Shotwell. Minulý september vybuchla ďalšia z ich rakiet, tento krát so satelitom o hodnote 200 miliónov amerických dolárov na jej vrchu. Satelit bol z časti vlastnený Facebookom. “Septembrový výbuch bol z profesionálneho hľadiska ten ťažší, záležalo na ňom omnoho viac, príliš, veď sa jednalo o satelit nášho zákazníka”, vysvetlila. “Po septembrovej nehode som nebola bohvieakým šéfom. Nebola som trpezlivá. Pravdepodobne bolo zo mňa cítiť nervozitu omnoho viac ako po tom prvom výbuchu v 2015.”

Ako vyzerá život riaditeľky SpaceX?

Pijem veľa vína”, zavtipkovala Shotwell. “Povedať pravdu, čítanie je pre mňa asi najjednoduchší spôsob ako sa ukludniť. Musím čítať aby som zaspala.” Tak isto rada relaxuje pri seriáloch, jedným z posledných, ktorý pozerala bol Outlander. No čas z rodinou tak isto pomáha, kedže jej manžel pracuje pre NASA ako letecký inžinier, konverzácie často zachádzajú do vysoko technických sfér. “Stále chce hovoriť o vesmíre a Marse a raketách. Vždy mu poviem aby prestal. Musíme niečo z toho nechať aj mimo.“

Gwynne stretal svojho manžela v roku 2002 keď sa prihlásila ako dobrovoľník do satelitného projektu univerzity “University of Southern California”.

Gwynne Shotwell, žena, ktorá realizuje sen Elona Muska a dostane nás Mars
Zdroj: dn

Každých pár týždňov Gwynne utečie na ich ranč v Texase, ktorý by jedného dňa chcela prerobiť na vinicu. Suchá klíma Texasu by mala Gwynne pripraviť na konečnú destináciu SpaceX: Mars. Ich raketa Falcon Heavy by mala debutovať už v novembri tohto roku a Falcon 9 by mal už budúci rok za pomoci druhej generácie Dragon kapsuly na ISS voziť už nielen zásoby, ale aj astronautov. Hneď potom by sa SpaceX malo začať sústrediť na súkromný let okolo mesiaca, ktorý oznámili začiatkom tohto roku, ktorý si objednali doteraz stále neznámi zákazníci.

A aj keď sa toho možno zdá byť veľa, Gwynne Shotwell povedala ešte jednu vec, ktorá naozaj zarezonovala:

“Za 15 rokov čo s Elonom spolupracujem som sa naučila nikdy neísť proti nemu a nikdy nespochybňovať či sa niečo dá alebo nedá.”

Tak ako drží v hlbokej úcte Gwynne Elona Muska, tak i Elon Musk si cení jej prácu:

“SpaceX má šťastie, že má Gwynne a ja som poctený, že s ňou môžem spolupracovať. Naša firma by nebola tam kde je dnes bez nej a bez neuveriteľnej oddanosti práci, ktorú ukazuje posledných 15 rokov.”, povedal o Gwynne Elon Musk.

Zdroj: MarieClaire

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here