Po tom čo minulý týždeň tragicky zasiahol hurikán Harvey americký štát Texas, sa k americkému štátu Florida momentálne blíži ďalší obrovský hurikán. Amerika sa tak po druhý krát za dva týždne pripravuje na potencionálnu skazu a nebezpečenstvo, ktoré so sebou hurikány prinášajú. Hurikán Irma je v tomto momente odhadovaný na hurikán 5. stupňa a skoré predpovede poukazujú na možnosť zásahu Floridy. Na pobreží Floridy sa samozrejme nachádzajú základne pre vesmírne štarty: Kenedyho Vesmírne Centrum a Základňa vzdušných síl, Mys Canaveral. Irma neohrozuje len dnešný štart. Na pobreží Floridy sa samozrejme nachádzajú základne pre vesmírne štarty: Kenedyho Vesmírne Centrum a Základňa vzdušných síl, Mys Canaveral. Na oboch základňach má SpaceX svoje štartovacie zariadenia, ako aj stredisko na opravu a renovovanie ich použitých prvých stupňov. Podľa všetkých informácií boli všetky zariadenia, ako aj štartovacie plochy a rampy navrhnuté tak, aby odolali hurikánom 3. stupňa, no pokiaľ Irma udrie plnou silou v štáte Florida, základňa Vandenberg sa už čoskoro môže stať jedinou funkčnou štartovacou základňou.

Hurikán Irma ohrozuje nie len dnešný štart, no aj zariadenia a rakety SpaceX
Zdroj: TeslaRati

V tomto momente sú podmienky pre dnešnú misiu 60% v prospech štartu, no ako to pri hurikánoch býva, táto predpoveď sa môže veľmi rýchlo zmeniť. Aj keď dnešné štartovacie okno nie je jediné a SpaceX sa môže pokúsiť o štart v piatok aj v sobotu, veternostné podmienky sa majú len zhoršovať. V piatok sa očakáva iba 50% šanca v prospech štartu a v sobotu len 30%.

Avšak SpaceX sa samozrejme musí zaujímať nie len o ich štartovacie zariadenia či náklady, no hlavne o zamestnancov a pokiaľ sa naozaj dnes o štart pokúsi, musí sa uistiť že po pristátí a zabezpečení rakety budú mať zamestnanci a ich rodiny dostak času na evakuáciu.

V tomto momente sa v zariadení SpaceX, nachádzajúcom sa v Myse Canaveral, nachádzajú 2 z 3 stupňov rakety Falcon Heavy, ktorá by mala mať premiéru na konci novembra a niekoľko ďalších zachránených prvých stupňov z predošlých misií. Ako sme už spomínali, toto zariadenie bolo postavené tak aby odolalo hurikánom 3. stupňa a tak, ak bude samotná budova a zariadenia v nej poškodené, znamenalo by to pre SpaceX obrovské nešťastie a finančnú ujmu. Rovnako by to mohlo priniesť ďalšie meškania letov rakety Falcon 9 a premiérový štart Falcon Heavy by mohol byť opäť odložený.

Hurikán Irma ohrozuje nie len dnešný štart, no aj zariadenia a rakety SpaceX
Zdroj: SpaceX

Hurikán Irma sa v tejto chvíli nachádza v okolí Bahám, Puerta Rica a Kuby, no v najbližších 48 hodinách by mal zamieriť priamo k Floride. Najnovšie správy hlásia, že jeho sila narastá vďaka teplým vodám ponad ktoré sa momentálne presúva viac a viac na sever. Počasie v okolí Mysu Canaveral budeme monitorovať a budeme vám podávať najnovšie správy. Držíme SpaceX palce, no tak isto všetkým ľuďom na Floride, ktorých v najbližších hodinách čakajú krušné chvíle.

Zdroj: TeslaRati

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here