Tento rok žijeme v znamení recyklácie. Teda aspoň tí z nás, ktorí sú skalnými fanúšikmi SpaceX. Koncom marca sme oslavovali prvé znovupoužitie prvého stupňa nosnej rakety Falcon 9 pri misii SES-10. Pri tejto misii sa podarilo taktiež zachrániť jeden z aerodynamických krytov, ktoré chránia náklad pri štarte. Hoci sa zdá že je to len nepodstatná časť rakety, v skutočnosti tieto karbónové kryty stoja 6 miliónov dolárov a zmestil by sa do nich londýnsky dvojposchodový autobus.

Premiéra SpaceX

Keďže s jedlom rastie chuť, tento týždeň zažijeme ďalšiu premiéru, konkrétne pri misii CRS-11, čo je zásobovacia misia kapsuly Dragon k Medzinárodnej vesmírnej stanici. Pri tomto lete bude využitá kapsula, ktorá už jeden zásobovací let absolvovala, a to konkrétne CRS-4. Pôjde teda o prvé znovupoužitie vesmírnej lode Dragon. Statický zážeh pre túto misiu prebehol v nedeľu 28.mája, štart sa plánuje na štvrtok 1. júna o 23:55 stredoeurópskeho času.

Elon Musk Blog, SpaceX

Opakované použitie Dragon kapsuly

Prvé zmienky o znovupoužití kapsuly Dragon pri misii CRS-11 sa začali objavovať v júli minulého roku. Zástupcovia NASA aj SpaceX vtedy potvrdili, že na takomto pláne sa pracuje. Ďalšie detaily poskytol v októbri minulého roku Benjamin Reed, vedúci riadenia komerčných pilotovaných misií v SpaceX. Kontrakt medzi NASA a SpaceX počíta s tým, že pre každú zásobovaciu misiu sa použije nová kapsula Dragon. SpaceX teda musela pri predchádzajúcich letoch preukázať, že dokáže recyklovať rôzne komponenty kapsuly Dragon, až sa postupne prepracovala k recyklácii celej kapsuly. Takže hoci rôzne časti kapsúl Dragon už absolvovali viacero letov, pri misii CRS-11 bude prvý krát recyklovaná celá nosná časť kapsuly (pretlaková kabína). Pôjde teda o prvú skutočnú recykláciu celej lode.

Ako ďalej Reed uviedol, najťažšie bolo zabezpečiť, aby sa pri pristávaní kapsúl nedostala dovnútra morská voda. Tá má totiž mimoriadne korozívne účinky.

Elon Musk Blog, SpaceX - Dragon
Zdroj: NASA

Pokiaľ pôjde všetko podľa plánu, SpaceX plánuje dokončiť zvyšok kontraktu CRS pomocou recyklovaných kapsúl. To by umožnilo ukončiť výrobu kapsúl Dragon 1 a vrhnúť všetky sily do výroby Dragon 2, určeného pre pilotované misie. Ten by mal zabezpečiť taktiež dodatočné zásobovacie misie v rámci kontraktu CRS-2.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here