Je to už cca pol roka od kedy Elon Musk, zakladateľ a výkonný riaditeľ SpaceX a Tesla Inc., predviedol plány na lety na Mars a jeho kolonizovanie, Kalifornskou firmou SpaceX. SpaceX vtedy hovorilo o plánoch na prvé pristátie na Marse, bez posádky, v roku 2018. Avšak SpaceX svoje plány zmenilo a štart presunulo na rok 2020. SpaceX má možnosť poslať na Mars svoju raketu každých cca 18 mesiacov kedy sa Mars a Zem nachádzajú v ideálnej pozícií. Zhodou okolností na ten istý rok plánuje let na Mars aj NASA a aj Európska Vesmírna Agentúra. V roku 2020 bude teda premávka na Mars vcelku veľká!

No to, že je tento štart ešte tak ďaleko nebráni zopár nadšencom zo SpaceX, NASA, JPL a ďalším, aby hľadali vhodné miesto na pristátie SpaceX rakety Red Dragon. Podľa systémového inžiniera Dragon kapsuly, Paul Wooster, sa táto partia ľudí už dlhší čas snaží nájsť vhodné miesto na pristátie ich kapsuly a spolu analyzujú kopu vysoko kvalitných fotografií povrchu Marsu.

Zdroj: SpaceX
Zdroj: SpaceX

V podstate SpaceX by chcelo pristáť na mieste, ktoré poskytuje 2 najhlavnejšie zdroje, ktoré na Marse potrebuje, vodu a slnko. Najlepšie by pre SpaceX bolo červeného draka pristáť blízko rovníka, kde by mali možnosť získavať najviac slnečnej energie pre solárne panely. Avšak je tu takmer nulová pravdepodobnosť, že by v okolí rovníka našli veľké zásoby vody. No riešením tohto problému by bolo pristáť niekde v okolí 40 stupňou zemepisnej šírky. Bol by to dobrý kompromis, ktorý by mal zaručiť stále dostatočne nízku teplotu povrchu Marsu na zabezpečenie vody vo forme ľadu a dostatok svetla na výrobu elektrickej energie.

Ďalším problémom je geografia. Wooster povedal, že tím našiel 4 miesta na severnej pologuli, zachytené CTX modulom planetárnej sondy “Mars Reconnaissance Orbiter” , ktoré v nízkom rozlíšení vyzerali ideálne. Avšak po porovnaní s kvalitnými fotografiami urobenými modulom HiRISE, ktorý sa nachádza na tej istej sonde, zistili, že tieto miesta sú príliš skalnaté a nevhodné na pristátie rakety. Avšak tím nakoniec našiel perfektné miesto na pristátie. Je to hladká lávová planina bez skál na severnej pologuli Marsu na planine “Arcadia Planitia”. Toto miesto vyzerá ideálne aj na získavanie vody a aj na generovanie elektrickej energie solárnymi panelmi.

Zdroj: NASA

Miesto, ktoré našli má naozaj málilinko skál a veľmi sa podobá miestu kde pristála sonda Phoniex, povedal Wooster. Sonda Phoenix, z dielne NASA, v roku 2008 pristala nielen na veľmi podobnom mieste, no tak isto vo veľmi podobnej polohe na severnej pologuli. Ostatné sondy, ako napríklad Curiosoty, pristávali väčšinou bližšie k rovníku, alebo na opačnej pologuli.
Wooster tak isto povedal, že je dôležité pripomenúť, že SpaceX má pre Red Dragon kapsulu pripravené veľké plány a neuspokoja sa len s jednou pristávacou plochou. SpaceX by chcelo aby ich platforma bola vysoko používaná na dopravovanie nákladu a ľudí na Mars na viaceré miesta po planéte a s hľadaním ďalších vhodných miest na pristávanie určite neprestane.

“Chceli by sme aby letka červených drakov mierila k Marsu a dovážala náklad a ľudí na a z Marsu pri každej možnej príležitosti, teda cca každých 18 mesiacov.”

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here