To je otázka, ktorú si kladú fanúšikovia kozmonautiky stále častejšie. Hoci prvá zmienka o tejto rakete firmy SpaceX zaznela už v roku 2005, detailnejšie plány boli predstavené v apríli 2011. Odvtedy sa termín prvého štartu neustále posúva, pričom štart v tomto roku tiež nie je zaručený.

Aby sme SpaceX nekrivdili, musíme pripomenúť že samotná raketa Falcon 9, ktorá je akýmsi základom pre Falcon Heavy, prešla za tú dobu výrazným vývojom. Výrazne narástol jej výkon, prvý stupeň sa naučil pristávať na súši aj na mori, prešlo sa na superpodchladené palivo, ktoré ďalej zvyšuje schopnosti rakety. Všetky tieto vylepšenia bude zdieľať aj Falcon Heavy, takže je logické že jeho vývoj trvá dlhšie ako sa pôvodne predpokladalo. Vývoj bol tiež spomalený nehodami, ktoré postihli SpaceX v rokoch 2015 a 2016.

Kedy sa teda dočkáme prvého štartu?

Nuž termín štartu nepoznáme, ale zopár indícií áno. V decembri minulého roka SpaceX pošteklilo našu zvedavosť zverejnením fotky hotového medzistupňa s nápisom Falcon Heavy.

Elon Musk Blog, SpaceX, Falcon Heavy
Zdroj: SpaceX

Počas tlačovej konferencie pred prvým letom rakety Falcon 9 z rampy LC-39A na Myse Canaveral (misia CRS-10) vo februári tohto roku prezidentka spoločnosti Gwynn Shotwell uviedla, že prvý let rakety Falcon Heavy by sa mal uskutočniť počas tohto leta. Je to však závislé na opravách rampy LC-40, ktorá bola poškodená pri výbuchu rakety Falcon 9 počas príprav na štart misie AMOS-6 v minulom roku. SpaceX potrebuje mať obe rampy funkčné, aby príprava premiérového letu rakety Falcon Heavy nezdržiavala nabitý harmonogram ostatných komerčných štartov rakety Falcon 9. Taktiež je zrejmé že ide o poistku pre prípad nehody pri premiérovom lete.

Elon Musk Blog, LC-40, Mys Canaveral
Zdroj: collectspace

Aktuálne sa dokončenie opráv na rampe LC-40 odhaduje na august tohto roka. Následne sa počíta s minimále 60 dňami úprav rampy LC-39A, aby z nej mohol štartovať aj Falcon Heavy. Preto aj prvý štart tohto nosiča možno očakávať najskôr až začiatkom jesene.

Recyklované bočné stupne

Koncom minulého roka sa na internet z neoficiálnych zdrojov dostali informácie, že jeden, ale skôr oba bočné raketové stupne (tzv. boostre) pri premiérovom lete Falconu Heavy budú recyklované prvé stupne Falconu9, ktoré sa podarilo zachrániť pri predchádzajúcich letoch. Tieto boostre boli upravené tak, aby mohli slúžiť ako bočné boostre pre Falcon Heavy. Jeden z týchto boostrov bol videný pri prevoze do testovacieho zariadenia SpaceX v McGregore v štáte Texas.

Elon Musk Blog, SpaceX, Falcon Heavy
Zdroj: Instagram

Na priamu otázku na twitteri Elon Musk spočiatku vtipkoval, že nevie ako niekoho napadlo že je to raketa, keď je to kompletne zabalené… Avšak na tlačovej konferencii po misii SES-10 (ktorá prvý krát využila recyklovaný booster) už jednoznačne potvrdil, že oba bočné boostre premiérového Falconu Heavy budú znovupoužité boostre z predošlých misií.

Nakoľko SpaceX nedisponuje v McGregore zariadením, ktoré by umožňovalo testovať všetky tri boostre spojené do jedného celku, dá sa predpokladať že jednotlivé boostre bude testovať jednotlivo a celý Falcon Heavy bude prvý krát skompletizovaný a otestovaný až na štartovacej rampe na Myse Canaveral. Pokiaľ inžinieri SpaceX narazia na problémy, môže to prvý štart znova zdržať.

Z uvedených kúskov mozaiky je zrejmé, že hoci presný termín štartu dnes nepozná nikto, kruh sa začína uzatvárať a zhruba niekedy na jeseň tohto roka sa možno dočkáme tejto dlho očakávanej premiéry. Nám nezostáva nič iné ako dúfať že všetko pôjde hladko, a držať palce.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here