Necelý týždeň po poslednom štarte SpaceX rakety Falcon 9 sa Kalifornská vesmírna spoločnosť pripravuje na ďalší štart z Mysu Canaveral. SpaceX úspešne otestovalo prvý stupeň vo štvrtok v noci kedy prebehol statický zážeh motorov rakety Falcon 9, ktorá bude zajtra nad ránom letieť na obežnú dráhu Zeme s telekomunikačným satelitom Intelsat 35e.

Ako prebieha statický zážeh (test) motorov

SpaceX vykonáva statické zážehy pred každým letom do vesmíru aby sa uistili, že všetky systémy na zemi aj na palube prvého stupňa sú funkčné a v plnej prevádzke. Statický test sa skladá z viacerých úkonov. Najskôr sa zmontovaný prvý stupeň bez nákladu umiestni na štartovaciu plochu a “erektor” ho vztýči do vertikálnej polohy. SpaceX od septembra minulého roku nevykonáva statické zážehy s nákladom na palube, kedže nehoda, ktorá sa stala v septembri minulého roku sa stále práve počas statického testu a SpaceX prišlo o náklad v hodnote vyše 200 miliónov amerických dolárov.

Zdroj: SpaceX

Keď je raketa vo vertikálnej polohe, obe nádrže, prvého aj druhého stupňa, sú plne natankované, vysoko rafinovanou formou petroleja (RP-1), ktorý sa používa ako palivo pre raketové motory, a tekutým kyslíkom. Po tom čo simulované odpočítavanie dosiahne 0 sa spustí všetkých 9 Merlin motorov. Motory bežia približne 3 sekundy a následne sú úplne vypnuté.

Po tom čo prvý stupeň dokončí statický zážeh, je raketa “erektorom” znovu znížená do horizontálnej polohy a presunutá do hangáru nedaľeko štartovacej plochy LC-39A. Tam je na raketu namontovaný náklad a jeho ochranný štít. Niekoľko hodín pred štartom je raketa opäť presunutá ku štartovacej ploche a “erektrom” opäč vztýčená.

Štart misie Intelsat 35e

Počasie pre dnešný štart rakety Falcon 9 z Mysu Canaveral na Floride nie je najideálnejšie a predpovede hlásia, pre toto obdobie klasické, letné búrky a preto je možné, že štart bude odložený. No SpaceX má možnosť opakovať let na druhý deň.

Intelsat 35e
Zdroj: Robin Seemangal

Táto misia sa, ale od tých minulovíkendových bude trošku líšiť. Tým najväčším rozdielom je fakt, že SpaceX opäť raz nebude pristávať prvý stupeň rakety Falcon 9. Dôvodom je opäť váha nákladu. Intelsat 35e váži približne 6.6 tony, a teda jedná sa o najťažší náklad, aký kedy SpaceX do vesmíru so svojou raketou vynieslo.

Satelit Intelsat 35e od Boeingu

Intelsat 35e, tak isto známi pod skratkou IS-35e je vysoko rýchlostný geostacionárny telekomunikačný satelit, objednaný firmou Intelsat a vyrobený firmou Boeing, na ich už otestovanej Boeing-70MP platforme.

Intelsat 35e
Zdroj: Intelsat

Satelit bude umiestnený na 34.5 stupni západnej dĺžky na geostacionárnej obežnej dráhe Zeme. Bude poskytovať telekomunikačné služby pre Ameriku, Európu a subsaharskú Afriku. Satelit bude vysielať kombináciu C a Ku pásiem.

Satelit by mal slúžiť približne 15 rokov a na obežnej dráhe by mu mali dodávať energiu 2 solárne “krídla”, ktoré budú generovať 6 až 12 kW elektrickej energie.

Sledujte štart misie Intelsat 35e na našej stránke

Tak verme, že SpaceX zajtra nad ránom, stredoeuróskeho času, bude mať šťastie na počasie a naozaj poletí. Nezabudnite, ak samozrejme nebudete spať, o 01:36 sledovať live stream štartu rakety Falcon 9 misie Intelsat 35e na našej stránke!

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here