Inžinieri NASA začali testovať “Live Support System”, teda systém podpory života na prvom prototype kabíny Dragon 2 kapsuly Kalifornskej vesmírnej spoločnosti SpaceX. Táto kapsula má zo začiatku lietať na vrchu rakety Falcon 9 k ISS, tak ako ich Dragon kapsula lieta už teraz, no spolu s posádkou. Počas tejto cesty by mali práve tieto systémy udržiavať astronautov zdravých a pri živote.

SpaceX vytvorilo ECLSS modul, teda “Environment Control and Live Support System”, čo v preklade znamená – kontrola prostredia a život podporujúce systémy. Tento modul bol vyvinutý za účelom testovania základných funkcií tohto systému. Prototyp bol vyvinutú tak, aby sa čo najbližšie podobal kabíne finálnej verzie Dragon 2 kapsuly. Modul dovoľuje inžinierom testovať systémy a napraviť čo najviac problémov a chýb ešte pred prvým letom misie bez posádky.

Zatiaľ čo NASA testuje prvý prototyp ECLSS modulu a pomáha tímu pracujúcemu na vývoju Dragon 2 kapsuly, SpaceX sa sústredí na postavenie rakety, vesmírnej lode, štartovacích systémov a všetkej potrebnej infraštruktúry na podporu letov s posádkou. Tieto lety budú súčasťou “Comercial Crew Program” teda programu letov komerčných posádok. Aj tieto testy dopomôžu SpaceX získať licenciu na lety s posádkou. Takto certifikovaná kapsulou bude štartovať na vrchu Falcon 9 rakety z Mysu Canaveral z Kenedyho vesmírneho centra.

Systémy a podsystémy ECLSS modulu sú náročnou výzvou pre vývojára, povedal Brian Daniel, vedúci vývoja posádkových systémov pre NASA programu letov komerčných posádok.

“Takéto systémy musia zabezpečiť neustálu kontrolu parametrov, ktoré sú dôležité pre bezpečnosť ľudí, ako napríklad teplota, hladina oxidu uhličitého, hladina dusíka či kyslíka a tlak kabíny. Všetky funkcie systému podpory života musia nie len byť schopné vysporiadať sa s rôznymi zlyhaniami jedného či viacerých častí systému, ale hlavne musia byť neustále plne funkčné počas celého letu, od štartu až po pristátie.”

Elon Musk Blog, SpaceX, Interier Dragon 2
Zdroj: SpaceX

Na testovanie funkčnosti systémov ECLSS modulu boli inžinieri uzavretí v prototype kapsuly vesmírnej lode a postupne vystavovaní rôznym mixom kyslíka a dusíka, čo sú podmienky podobné tým, ktorým budú vystavení astronauti.

Nicolas Lime, inžinier systémov podpory života pre SpaceX, povedal:

“Tento modul nám poskytuje možnosť nespoliehať sa len na merania a testy spravené na simulátoroch a simuláciách. Prototyp kabíny Dragon 2 modulu nám umožňuje testovať hardvér a rôzne časti systému oddelene, ale aj systém ako celok. No špeciáne nám ho umožňuje testovať počas jeho prevádzky. Môžeme sledovať ako reagujú prístroje a softvér na rôzne zmeny prostredia a ako rýchlo a úspešne ho upravujú. Intenzívne testovanie ECLSS modulu už teraz prispieva a určite naďalej bude prispievať k zlepšovaniu systémov vyvinutých SpaceX a samotnej kapsuly a tým pádom viesť k zvýšeniu bezpečnosti posádky.”

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here