V nedeľu 30.apríla o 13:00 stredoeurópskeho času mala štartovať prvá tajná misia SpaceX pre Národný Prieskumný Úrad USA s názvom NROL-76. Národný Prieskumný Úrad USA má na starosti výrobu a spravovanie špionážnych satelitov Spojených Štátov Amerických. Bohužiaľ 52 sekúnd pred spustením motorov bol štart zrušený. SpaceX na svojom Twitteri informovalo, že sa na prvom stupni rakety Falcon 9 objavila chyba so senzorom a štart rakety sa odkladá o 24 hodín, na 1.mája.

Elon Musk Blog, NROL-76 - SpaceX - Falcon 9

Zdroj: SpaceX

1.mája, teda včera, o 13:15 stredoeurópskeho času, raketa Falcon 9, súkromnej Kalifornskej firmy SpaceX, úspešne vyniesla špionážny satelit pre Národný Prieskumný Úrad USA na obežnú dráhu Zeme. Štart prebehol zo štartovacej plochy LC-39A z Kenedyho vesmírneho centra na Floride a prvý stupeň Falconu 9 ukážkovo pristál na pristávaciu plochu LZ-1.

Zdroj: SpaceX

Živý prenos neprebiehal tak ako sme boli zvyknutí, no kedže sa jednalo o tajnú misiu nedočkali sme sa žiadnych záberov druhého stupňa, otvárania ochranného krytu či oddelenia druhého stupňa. Po oddelení prvého stupňa sme mohli sledovať len pristávanie prvého stupňa, boostru. O náklade kvôli utajeniu vôbec nič nevieme, nevieme dokonca ani na akú obežnú dráhu raketa letela, či na akú obežnú dráhu bol satelit umiestnený.

Elon Musk Blog, NROL-76 - SpaceX - Falcon 9
Zdroj: SpaceX

Ak ste včera z nejakých dôvodov nesledovali priamy prenos a chcete ho spätne vidieť, prikladáme sem pre Vás video. Rovnako sem prikladáme skutočne nádherné fotografie rakety Falcon 9 z misie NROL-76.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here