Odpočítavanie štartu bolo v 58 sekunde pred štartom prerušené a štart bol preložený na 11.05.2018 o 22:14 SELČ. Nejde o nič nečakané, treba brať do úvahy, že sa jedná o nový prvý stupeň rakety Falcon 9 verzie Block 5 a nejaké malé problémy sa dali očakávať. Avšak dnešný let by mohlo ohroziť počasie, ktoré je len 40% v prospech štartu.

SpaceX sa dlhé roky učilo pristávať so svojimi raketami Falcon 9, aby ich mohli začať opakovane používať a tým efektivne znížili cenu letov do vesmíru. Už to čo sa spoločnosti SpaceX podarilo doteraz je neuveriteľné, sú to však len malé kroky na dlhej ceste k 100% opakovanej používateľnosť.

Doteraz mal každý prvý stupeň rakety Falcon 9 certifikát len na dva lety, čo je pre SpaceX samozrejme málo a tak svoje úsilie vložili do vývoja novej verzie rakety Falcon 9. Táto nová verzia nesie označenie Block 5 a s najväčšiu pravdepodobnosťou zažije svoju premiéru už dnes, 10.05.2018, o 22:12 SELČ s misiou Bangabandhu-1.

Block 5 v skratke

Tak ako každá iná technologická firma, ktorá chce zostať na čele vývoja vo svojom obore, aj SpaceX neustále pracuje na svojich raketách. Firma svoje rakety neustále vylepšuje, či už ich konštrukciu, použité materiály alebo výkony motorov. No SpaceX by práve Blockom 5 mohlo ukončiť tento cyklus neustáleho vylepšovania ich dizajnu.

Nová verzia Blocku 5 disponuje niekoľkými primárnymi vylepšeniami a veríme, že mnoho vylepšení si SpaceX necháva pre seba (no snáď časom nám všetko prezradí). To čo s určitosťou vieme je, že Block 5 má zvýšený ťah motorov. Taktiež sa na novej verzii rakety Falcon 9 použili materiály a konštrukcie, ktoré by mali uľahčiť a urýchliť znovupoužiteľnosť. Dokonca by sme sa mali dočkať opakovaného použitia rakety v priebehu 48 hodín!

Úpravami prešli aj pristávacie nohy, ktoré majú úplne nový tvar a ich nový dizajn im umožňuje automatické vysúvanie pri pristátí, ale aj zasunutie pri skladaní rakety z pristávacej plochy. Nový je aj systém héliových nádrží. Block 5 je tiež navrhnutý tak aby vyhovoval prísnym požiadavkám NASA a to najmä v programe Commercial Crew Program (CCP).

A práve CCP je dôvodom prečo chce SpaceX prestať s neustálym vylepšovaním rakety Falcon 9 a primárne sa sústrediť na BFR. NASA totižto požaduje od hocijakej firmy, ktorá poskytuje lety ich astronautom, aby s ich raketou najskôr leteli 7 krát bez toho aby boli hoci i minimálne modifikované. To je novým cieľom SpaceX, 7 letov a žiadne úpravy. Pokiaľ sa im toto podarí, čoskoro uvidíme kapsulu Crew Dragon na vrchu rakety Falcon 9 ako mieri k ISS.

Hlavnou výsadou Blocku 5 je vysoká miera znovupoužiteľnosti. Jeden prvý stupeň rakety Falcon 9 by mal byť schopný zvládnuť 10 misií.

Prvý statický zážeh Blocku 5 na štartovacej rampe

Premiérový statický zážeh na štartovacej rampe LC-39A má Block 5 úspešne za sebou a zatiaľ všetko nasväčšuje tomu, že všetky prípravy na štart prebiehajú bez komplikácií. K statickému zážehu došlo 05.05.2018 o 01:25 SELČ. Statický zážeh Blocku 5 sa nejak radikálne od statického zážehu starej verzie rakety Falcon 9 nelíšil. Až nato, že zo starej verzii Falconu 9 sa hneď po statickom zážehu odčerpáva palivo, raketa sa následne sklopí do horizontálnej polohy a smeruje do hangáru HIF. Zatiaľ čo pri statickom zážehu verzie Block 5 zostala raketa Falcon 9 vztýčená na rampe až do ďalšieho dňa. Rovnako sme dopredu vedeli deň a čas statického zážehu a to priamo od SpaceX, načo tiež nie sme zvyknutí.

SpaceX uverejnilo na Twitteri len pár minút po statickom zážehu správu o jeho úspešnosti no prekvapivo neupresnili deň a čas nastávajúceho letu novej verzie rakety Falcon 9. SpaceX až 07.05.2018 potvrdilo, že raketa bude štartovať 10.05.2018 o 22:00 SELČ.

Družica Bangabandhu-1

Prvý stupeň rakety Falcon 9 verzie Block 5 vynesie na prechodnú geostacionárnu dráhu prvú bangladéšsku geostacionárnu družicu, Bangabandhu-1. Družicu síce bude prevádzkovať Bangladéš (jej fungovanie vo vesmíre bude riadiť organizácia Bangladesh Communication Satellite Company Limited) no výrobu mala na starosti Francúzka spoločnosť Thales Alenia Space.

Družica váži 3500 kilogramov a tým zapadá do kategórie ľahších geostacionárnych družíc. Družica bude primárne slúžiť na šírenie telekomunikačných signálov v Bangladéši a v okolí. Na obežnej dráhe by mala fungovať 15 rokov a je vybavená 14 transpondérmi C pásma a 25 transpondérmi Ku pásma.

Štart rakety Falcon 9

Zhrňme si v skratke dnešný štart. Raketa Falcon 9 bude štartovať dnes 10.05.2018 o 22:12 SELČ, záložný termín štartu je 11.05.2018. Štartovacie okno bude trvať 130 minút. Primárnym nákladom je telekomunikačná družica Bangabandhu-1 a hmotnosť nákladu je 3500 kilogramov. Raketa Falcon 9 bude štartovať zo štartovacej rampy LC-39A z Kenedyho vesmírneho centra v Mys Canaveral na Floride. SpaceX sa pokúsi o pristátie prvého stupňa na autonómnej lodi OCISLY, Of Course I Still Love You. Predpoveď počasia je zatiaľ 80% v prospech štartu v hlavnom termíne a 60% v záložnom termíne.

Držme dnes SpaceX palce nech je premiérový let prvého stupňa rakety Falcon 9 verzie Block 5 úspešný, nech sa čo najskôr dočkáme opakovaného použitia rakety v priebehu 24 hodín. 🙂

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here