SpaceX sa dnes pripravuje na druhý májový štart rakety Falcon 9. Tento krát sa štartuje s leteckej základne Vandenberg v Kalifornii a bude sa jednať o ďalší štart rakety na už raz použitom prvom stupni. Tento prvý stupeň rakety Falcon 9 v minulosti vyniesol do vesmíru tajnú misiu Zuma.

Raketa Falcon 9 dnes na nízku geostacionárnu dráhu vynesie ďalších 5 satelitov konštelácie Iridium NEXT. Sme zvyknutí, že väčšinou sa pod aerodynamickým krytom ukrýva 10 satelitov Iridium, no tentokrát je ich len 5 a to z dôvodu, že o svoj priestor v aerodynamickom kryte sa delia ešte s dvojicou ďalších satelitov Gravity Recovery and Climate Experiment Follow-on (GRACE-FO).

Statický zážeh

Ale aby sme nepredbiehali. Pred každým štartom, inžinieri zo SpaceX predvádzajú simuláciu predštartových príprav a to od vztýčenia rakety na rampu až po tankovanie paliva, nakoniec sa na niekoľko sekúnd zažehnú všetky motory na prvom stupni. Statický zážeh, ako sme si už zvykli, sa deje vždy 4-5 dní pred samotným štartom rakety. Statický zážeh pre misiu Iridium-6/GRACE-FO sa odohral 18.05.2018 o 22:00 SELČ, po ňom SpaceX ako obvykle na svojom Twitteri oznámilo, že zážeh bol úspešný a potvrdilo nadchádzajúci štart.  

Ako sme už na začiatku spomínali, dnes štartuje prvý stupeň rakety Falcon 9, ktorý už jednu misiu splnil a to presnejšie tajnú misiu ZUMA, ktorá štartovala 07.01.2018 z floridskej štartovacej rampy LC-40, SpaceX si voči tejto misii splnilo všetky povinnosti a to úspešne, avšak podľa informácií supertajná družica zlyhala.

Náklad rakety Falcon 9

Aerodynamický kryt dnes v sebe ukrýva 5 satelitov Iridium NEXT, jedná sa o šiestu misiu pri ktorej raketa Falcon 9 poslúži k vyneseniu družíc Iridium, pričom je celkovo plánovaných 8 štartov. Iridium sa pokúša o najväčšiu obnovu satelitnej siete v dejinách kozmonautiky a zatiaľ prebieha všetko podľa plánu.

Raketa Falcon 9 dnes do vesmíru vynesie 5 satelitov Iridium NEXT a dva satelity GRACE-FO od NASA

Ako sme už vyššie spomínali, Iridium sa o svoj priestor v aerodynamickom kryte delí o dva satelity Gravity Recovery and Climate Experiment Follow-on (GRACE-FO.), ktoré vznikli v spolupráci NASA a nemeckým výzkumným centrom GFZ. Tieto dva satelity budú merať množstvo vody v jazerách, ľadovcoch a v riekach, a tiež budú merať ich pohyb a vplyv na hladinu morí.  

Raketa Falcon 9 dnes do vesmíru vynesie 5 satelitov Iridium NEXT a dva satelity GRACE-FO od NASA

Záchrana aerodynamického krytu

SpaceX sa dnes bohužiaľ nepokúsi o záchranu prvého stupňa (podľa všetkého sa pokúsi len o experimentálne pristátie na hladine oceána) avšak SpaceX sa pokúsi o záchranu aerodynamického krytu, ktorý sa nepodarilo zachrániť ešte ani raz. SpaceX sa pokúša aerodynamický kryt zachytiť pomocou padáku a lode s názvom Mr. Steven.

Loď Mr. Steven dokonca už vyplávala na more a SpaceX, podľa dostupných informácií, v minulých dňoch nacvičovalo pristávacie manévry na mori, nechajme sa teda prekvapiť. 🙂

Zhrnutie dnešného štartu

Raketa Falcon 9 dnes štartuje o 21:47:58 SELČ, záložný termín je na druhý deň, teda 23.05.2018 o 21:42 SELČ. Štartovacie okno je okamžité. Predpoveď počasia je 90% v prospech štartu, v náhradnom termíne dokonca 100%.

Primárnym nákladom je 5 satelitov Iridium NEXT, ktoré budú vo výsledku tvoriť konštálaciu 77 satelitov, tie v budúcnosti umožnia spoločnosti Iridium dosiahnuť 100% pokrytie sveta na poskytovanie dátových, hlasových a ďalších služieb. Zároveň sa tieto satelity v aerodynamickom kryte delia o miesto s dvoma ďalšími satelitmi: Gravity Recovery and Climate Experiment Follow-on (GRACE-FO.). Hmotnosť nákladu je dokopy 5960 kg (4800 kg Iridium + 2x 580 kg GRACE-FO). Štartuje sa z leteckej základne Vandenberg v Kalifornii zo štartovacej rampy SLC-4E.

Na EMblogu vám určite ponúkneme štartovacie centrum kde budete môcť štart rakety Falcon 9 sledovať spolu s nami. 🙂

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here