UPDATE – 15.01.2018 – 08:55

Zatiaľ z bližšie nešpecifikovaných dôvodov bol statický zážeh rakety Falcon Heavy preložený o ďalší deň, teda na utorok, 16.01.2018. Evidentne sa tímu SpaceX nedarí tak ako by si predstavovali. Okno pre statický zážeh by sa malo otvoriť zajtra o 22:00 SEČ.

UPDATE – 13.01.2018 – 11:10

Raketa Falcon Heavy bola opäť vztýčená do vertikálnej polohy na štartovacej rampe LC-39A, no bohužiaľ statický zážeh bol oficiálne presunutý na pondelok medzi 22:00 až 04:00 SEČ.

UPDATE – 12.01.2018 – 14:10

Raketa bola sklopená do horizontálnej polohy, aby mohli technici vyriešiť problém, ktorý vznikol včera na štartovacej rampe LC-39A pri prípravách na statický zážeh. Predbežne bol termín statického zážehu presunutý na zajtra v čase medzi 23:00 a 04:00 SEČ.

UPDATE – 12.01.2018 – 11:30

SpaceX behom včerajšej skúšky statického zážehu rakety Falcon Heavy začalo tankovať raketu a následne sa objavila správa, že SpaceX pokus o statický zážeh odkladá. Portál TeslaRati uviedol, že test bol zrušený kvôli chybe hardvéru odpalovacej rampy. Jedna z ôsmich pridržiavacích klapiek bola chybná a nedržala poriadne raketu.

Náhradný termín statického zážehu je dnes (12.01.2018) medzi 16:00 až 22:00 SEČ. Na našej facebookovej stránke Vám pred statickým zážehom opäť ponúkneme odkaz kde budete môcť sledovať štartovaciu rampu LC-39A s Falcon Heavy naživo. Verme, že dnes už budeme svedkami úspešného statického zážehu, nech sa môžme pripravovať na dlhoočakávaný štart. 🙂

Raketa Falcon Heavy spoločnosti SpaceX bude štartovať koncom tohto mesiaca, uviedol minulý štvrtok zakladateľ SpaceX, Elon Musk.

„Budúci týždeň uskutočníme statický zážeh. Štart koncom mesiaca.“ napísal Musk pod fotku na svojom Instagrame.

Budúceho týždňa sme sa dočkali a dnes by sme sa mali stať svedkami prvého statického zážehu rakety Falcon Heavy, ktorý by sa mal uskutočniť medzi 19:00 až 01:00 SEČ. Oficiálny dátum štartu nového raketového systému nebol ešte oznámený, ale podľa všetkého sa ho dozvieme hneď po statickom zážehu.

Keď raketa Falcon Heavy vyštartuje, bude tou „najvýkonnejšou raketou na svete,“ vyhlásil predstaviteľ SpaceX. Prvý stupeň rakety sa skladá z troch modifikovaných prvých stupňov rakety Falcon 9 v ktorých sa nachádza 27 motorov typu Merlin 1D. A presne tým bude statický zážeh výnimočný. Bude to vôbec po prvýkrát, kedy dôjde k statickému zážehu všetkých 27 motorov Merlin 1D naraz. Aby sa zabránilo nepriaznivým dôsledkom pri zážehu toľkých motorov naraz, budú spustené postupne v sekvencii po dvojiciach s krátkymi oneskoreniami (ms). Celý statický zážeh by nemal trvať dlhšie ako 15 sekúnd.

Spoločnosť uviedla, že s takmer 23 000 kN ťahu pri štarte – čo je približne ťah 18-tich lietadiel Boeing 747 pri maximálnom výkone – bude raketa Falcon Heavy tou najsilnejšou raketou na svete. Raketa Falcon Heavy plánuje do vesmíru vyniesť červený Tesla Roadster Elona Muska. Tento elektromobil bude vyslaný smerom k Marsu a následne strávi milión rokov v kosme. A nie len to, pri štarte bude hrať Space Oddity od Davida Bowieho, v priehradke spolujazdca tohto elektromobilu sa bude nachádzať kniha ”Stopárov sprievodca galaxiou” a tiež uterák s nápisom “Don’t panic” teda, neprepadajte panike, čo v tejto knihe predstavuje tú najdôležitejšiu výbavu vesmírneho stopára.

Raketa Falcon Heavy je pripravená na statický zážeh a štart, exploduje?

Ak všetko pôjde podľa plánu a raketa nevybuchne na štartovacej rampe počas statického zážehu alebo počas vzletu, tak nie len že Tesla Roadster poputuje s jednosmerným lístkom smer Mars, ale všetky tri prvé stupne by sa mali vrátiť späť na Zem. Centrálny prvý stupeň pristane na mobilnej pristávacej ploche, ktorá sa nachádza na robotickej autonómnej lodi Of Course I Still Love You (Samozrejme, že ťa stále milujem) pri pobreží Floridy a obidva postranné prvé stupne by mali pristáť na pristávacích plochách v Myse Canaveral na Floride, blízko ich štartovacej rampy LC-39A.

Nová raketa Falcon Heavy od firmy SpaceX je dlho očakávanou raketou. Musk ju prvýkrát spomenul v apríli 2011 s údajným uvedením na trh v roku 2013. No tento dátum padol po tom, čo sa ukázalo, že sa nedá len jednoducho spojiť tri rakety Falcon 9 a odpáliť ich, pričom vývoj rakety Falcon Heavy sa pretransformoval do omnoho komplexnejšieho problému.

V júli 2017 Musk odhalil, čo môžeme očakávať pri prvom štarte rakety Falcon Heavy, na vývojárskej konferencii 2017 ISS R&D vo Washingtone. Svoje pocity z celého projektu zhrnul v stručnej vete: „Áno, je to vysoko rizikový projekt“.

A tento rizikový projekt v tomto momente čaká na svoj premiérový let na ktorý sa už nemôžeme dočkať. Dnes, len pre zopakovanie, nás teda medzi 19:00 až 01:00 SEČ čaká statický zážeh SpaceX rakety Falcon Heavy.

„Je tu veľmi veľa vecí, ktoré sa môžu pokaziť…no zaručujem vám, že to bude vzrušujúce“, dodal Elon Musk.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here